eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Członek zarządu może wystąpić o przywrócenie do pracy

Członek zarządu może wystąpić o przywrócenie do pracy

2014-03-16 00:12

Członek zarządu może wystąpić o przywrócenie do pracy

Członek zarządu może wystąpić o przywrócenie do pracy © Gajus - Fotolia.com

Członkowi zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, z którym rozwiązano umowę o pracę z naruszeniem prawa, przysługuje roszczenie o przywrócenie do pracy. Jednak praktyczna realizacja tego roszczenia jest w pewnym sensie ograniczona. Nie dotyczy bowiem przywrócenia na stanowisko członka zarządu. Możliwa pozostaje do zaoferowania tylko praca na innym stanowisku w danej spółce z o.o.

Przeczytaj także: Członek zarządu spółki kapitałowej może żądać przywrócenia do pracy

Według art. 201 § 4 ksh członek zarządu jest powoływany i odwoływany uchwałą wspólników, chyba że akt założycielski stanowi inaczej. Niezależnie jednak od takiego powołania, spółka z o.o. może podpisać z członkiem zarządu umowę o pracę. Powstaje wówczas – obok tzw. stosunku korporacyjnego – również stosunek pracy, którego celem jest wykonywanie obowiązków członka zarządu danej spółki kapitałowej.

Zasady odwołania z funkcji zarządczej

Członek zarządu może być w każdym czasie odwołany uchwałą wspólników. Nie pozbawia go to roszczeń ze stosunku pracy lub innego stosunku prawnego dotyczącego pełnienia funkcji członka zarządu. Przewiduje to art. 203 § 1 ksh. Po odwołaniu ustaje stosunek korporacyjny. Jednak nie oznacza to wcale ustania stosunku pracy, jeżeli taki łączył członka zarządu z daną korporacją. Wyjątkiem będzie jedynie sytuacja, gdy umowa o pracę została zawarta na okres wypełniania funkcji zarządczej w firmie.


Ważne!
Jeżeli umowę o pracę zawarto na czas dłuższy, np. nieokreślony, to spółka pragnąca rozstać się z danym menedżerem musi podjąć działania mające na celu rozwiązanie również stosunku pracy.

W praktyce jednak zdarzają się sytuacje, w których umowa
o pracę zostaje rozwiązana przez pracodawcę niezgodnie z przepisami Kodeksu pracy. Powstają w takich przypadkach wątpliwości, czy członkowi zarządu przysługują takie same uprawnienia, jak innym pracownikom, w tym również roszczenie o przywrócenie do pracy.

fot. Gajus - Fotolia.com

Członek zarządu może wystąpić o przywrócenie do pracy

Członkowi zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, z którym rozwiązano umowę o pracę z naruszeniem prawa, przysługuje roszczenie o przywrócenie do pracy. Jednak praktyczna realizacja tego roszczenia jest w pewnym sensie ograniczona. Nie dotyczy bowiem przywrócenia na stanowisko członka zarządu.


Kwestią tą zajmował się Sąd Najwyższy. Najbardziej istotne znaczenie ma przyjęta 16 maja 2012 r. uchwała siedmiu sędziów Sądu Najwyższego (sygn. akt III PZP 3/12). Warto podkreślić, że wniosek o rozstrzygnięcie tego problemu został złożony przez rzecznika praw obywatelskich. Chodziło bowiem o to, że w orzecznictwie Sądu Najwyższego powstały rozbieżności dotyczące tego, czy odwołanemu członkowi zarządu spółki kapitałowej – czyli również spółki z o.o. – zatrudnionemu na tym stanowisku na podstawie umowy o pracę, którą rozwiązano niezgodnie z prawem, służy roszczenie o przywrócenie do pracy.

Według pierwszego stanowiska reprezentowanego w orzecznictwie przepisy wspomnianego art. 203 § 1 ksh sprzeciwiają się temu, aby odwołany członek zarządu, który był zatrudniony na tym stanowisku na podstawie umowy o pracę, mógł zostać przywrócony do pracy, w razie gdy umowa ta została rozwiązana niezgodnie z prawem. Natomiast zgodnie z drugim stanowiskiem wspomniane regulacje Kodeksu spółek handlowych nie są przepisami szczególnymi w stosunku do unormowań prawa pracy. Oznacza to, że nie wyłączają więc możliwości przywrócenia do pracy członka zarządu spółki, który był zatrudniony na podstawie umowy o pracę.

Stosunek korporacyjny i stosunek pracy

Zajmując stanowisko wobec tych rozbieżności, w uchwale siedmiu sędziów Sądu Najwyższego podkreślono, że ustanie stosunku korporacyjnego nie prowadzi do automatycznego ustania stosunku pracy. Będzie tak, jedynie gdy chodzi o umowę o pracę zawartą na czas pełnienia funkcji w zarządzie. Dlatego też SN uznał, że w przypadku rozwiązania – z naruszeniem prawa – umowy o pracę z członkiem zarządu spółki kapitałowej odwołanym na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych nie jest wyłączone roszczenie o przywrócenie do pracy.

Orzecznictwo

Jeżeli odwołany członek zarządu, przywrócony do pracy na podstawie wyroku sądu pracy, zgłosi gotowość jej wykonywania, dojdzie do reaktywacji stosunku pracy. Oznacza to reaktywację statusu pracownika – odwołanego członka zarządu, który już wcześniej został pozbawiony prawa zarządu spółką. Ochrona przed naruszającym prawo rozwiązaniem umowy o pracę dotyczy stosunku prawnego, jaki obowiązuje po odwołaniu z zarządu. Jednak przywrócony do pracy członek zarządu w szczególności nie odzyskuje prawa zarządu spółką (uchwała z 16 maja 2012 r. siedmiu sędziów Sądu Najwyższego, sygn. akt III PZP 3/12).

W uchwale siedmiu sędziów Sądu Najwyższego zwrócono także uwagę, że utrata stanowiska członka zarządu, która nastąpiła w ramach stosunku organizacyjnego, ogranicza w zasadniczy sposób realizację roszczeń związanych z niezgodnym z prawem rozwiązaniem umowy o pracę przez pracodawcę. Tym samym wyłącza możliwość przywrócenia do pracy na tym stanowisku.

Uwzględnienie roszczenia przez sąd pracy

Jednocześnie wskazano, że sąd pracy ma możliwość wyboru za pracownika roszczenia o odszkodowanie zamiast zgłoszonego przywrócenia do pracy właśnie wtedy, kiedy uwzględnienie tego ostatniego żądania jest niemożliwe lub niecelowe. Brak możliwości wykonywania obowiązków pracowniczych po restytucji stosunku pracy w pełni uzasadnia wybranie za pracownika roszczenia o odszkodowanie.

Szczególna ochrona trwałości stosunku pracy

Problem pojawia się w przypadku pracownika podlegającego szczególnej ochronie trwałości stosunku pracy. W tym przypadku sąd pracy nie ma możliwości wyboru za pracownika roszczenia o odszkodowanie, chyba że znajdzie podstawę do zastosowania art. 477[1] Kodeksu postępowania cywilnego. Przepis ten daje uprawnienie do orzeczenia odszkodowania zamiast przywrócenia do pracy. Stosownie do tego przepisu, jeżeli pracownik dokonał wyboru jednego z przysługujących mu alternatywnie roszczeń, a zgłoszone roszczenie okaże się nieuzasadnione, sąd może z urzędu uwzględnić inne roszczenie alternatywne. W orzecznictwie Sądu Najwyższego utrwalony jest pogląd, że przepis ten odnosi się do sytuacji, kiedy roszczenie o przywrócenie okaże się nieuzasadnione lub nie może być uwzględnione z uwagi na sprzeczność z zasadami współżycia społecznego lub społeczno-gospodarczym przeznaczeniem prawa.

Podstawa prawna:
  • Ustawa z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).
  • Ustawa z 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (Dz.U. nr 94, poz. 1037 z późn. zm.).
  • Ustawa z 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. Nr 43, poz. 296 z późn. zm.).


Portal SpolkaZoo.pl - serwis dla członków zarządów spółek z o.o. Praktyczne porady z zakresu prawa handlowego i zarządzania spółką, przydatne wzory dokumentów, informacje o zmianach w prawie.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: