eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo dla biznesu › Przesyłka z sądu czy prokuratury w kiosku Ruchu

Przesyłka z sądu czy prokuratury w kiosku Ruchu

2014-01-04 20:03

Przesyłka z sądu czy prokuratury w kiosku Ruchu

Poczta straciła ważnego klienta © mipan - Fotolia.com

Polska Grupa Pocztowa a nie Poczta Polska obsługuje od początku roku korespondencję sądów i prokuratur. Obsługa sądowej korespondencji przez prywatnego operatora jest realizowana m.in. za pomocą sieci kiosków "Ruch".

Przeczytaj także: Pisma sądowe: czy zmiana operatora pocztowego ma znaczenie?

Dwuletni kontrakt, który wszedł w życie od stycznia 2014 roku jest warty ok. 500 mln złotych. Prywatny operator pocztowy złożył ofertę niższą o ponad 84 mln zł od Poczty Polskiej.

Polska Grupa Pocztowa wygrała przetarg dzięki odwołaniu się od warunków przetargu. Krajowa Izba Odwoławcza uznała, że sądy i prokuratury nie mogą się domagać, by dowód nadania przesyłek poleconych nadawanych przez sądy lub prokuratury, był wystawiany z mocą urzędową (warunek ten spełniała jedynie Poczta Polska). Po orzeczeniu KIO udział Polskiej Grupy Pocztowej w przetargu organizowanym przez Centrum Zakupów stał się możliwy dzięki zmianie Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia (SIWZ). Ponieważ oferta PGP okazała się tańsza od warunków przedstawionych przez Pocztę Polską, to prywatny operator pozyskał zamówienie.

Jednym z warunków przetargu było posiadanie przez operatora placówki w każdej gminie. Ponieważ jednak PGP jako samodzielna firma nie spełniała tego warunku, to nawiązała współpracę z innym dużym prywatnym operatorem pocztowym – InPostem, z którym z kolei współpracuje sieć kiosków "Ruch". Dzięki temu operator był w stanie spełnić warunek przetargowy, bowiem łącznie z siecią współpracującego InPostu i kiosków "Ruch" dysponuje ponad 7 tys. placówek w których można odbierać przesyłki (z tego ok. 5 tys. to kioski). PGP podkreśla, że w każdej z tych placówek (czyli m.in. w kioskach) będzie można odebrać przesyłkę nadaną przez sądy i prokuratury, a wcześniej awizowaną u adresata.

Wielki przegrany tego przetargu, czyli Poczta Polska, zapowiedziała, że wykorzysta wszelkie, dostępne kroki prawne, by udowodnić swoje racje i przekonać, że jest jedynym podmiotem mogącym realizować tak skomplikowane zlecenia jak obsługa polskiego wymiaru sprawiedliwości. Jednak mało prawdopodobne, by udało się jej podważyć przetarg. Jedyną szansą dla Poczty jest poważna porażka jej konkurenta w realizacji kontraktu z wymiarem sprawiedliwości.

Polska Grupa Pocztowa to alternatywny operator pocztowy, specjalizujący się w obsłudze klientów masowych. Firma rozpoczęła swoją działalność w sierpniu 2006 roku.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: