eGospodarka.pl

Prawo

Prawo - porady

Grupy

Szukaj w grupach

 

Inne grupy

Newsletter

Tak, chcę otrzymywać bezpłatny newsletter.

 
Dziennik eGospodarka.pl
Analizator
Tydzień w gospodarce
txt html
 


E-booki w prezencie!
więcej informacji »

Książki

POLECAMY

 
 

Ilość wypowiedzi w tym wątku: 5


« poprzedni wątek następny wątek »



1. Data: 2005-05-19 21:15:24
Temat:prosba o interpretacje art 109. kodeksu pracy.
Od:"Radek" <o...@p...onet.pl> szukaj wiadomości tego autora

Chodzi o nagane pisemna z wpisem do akt.
Zdazenie ktorego dotyczy nagana mialo miejsce dnia 26.04. Pracodawca
dowiedzial sie o tym zdazeniu przed 04.05 bo na ten dzien datowane jest
pismo z nagana. Ja dostalem te pismo dzisiaj tzn. 19.05 W pismie jest
napisane ze mam 7 dni na odwolanie od decyzji pracodawcy.

Pracodawca dowiedzial sie o zdazeniu napewno pomiedzy 26.04 i 04.05 ( mozna
zalozyc ze dowiedzial sie 26.04)

I teraz moje pytanie:
Do kiedy liczy sie ten dwutygodniowy okres na zastosowanie kary (art 109
§1 ).
Od momentu kiedy pracodawca sie dowiedzial i napisal te pismo,
1. czyli od 26.04 do 04.05 - wtedy okres okres jest zachowany,
2. czy od momentu kiedy pracodawca sie dowiedzial o zdazeniu (w najgorszym
przypadku bylo to 04.05) do momentu wreczenie mi pisma ?? wtedy dwutygoniowy
okres nie jest zachowany i pracodawca nie moze udzielic mi nagany ??

Ktora interpretacja jest prawidlowa 1 czy 2, a moze zadna ?? ;)

Z gory dziekuje na odpowiedz
Radek

Art. 109 [Przedawnienie]

§ 1. Kara nie może być zastosowana po upływie 2 tygodni od powzięcia
wiadomości o naruszeniu obowiązku pracowniczego i po upływie 3 miesięcy od
dopuszczenia się tego naruszenia.

§ 2. Kara może być zastosowana tylko po uprzednim wysłuchaniu pracownika.

§ 3. Jeżeli z powodu nieobecności w zakładzie pracy pracownik nie może być
wysłuchany, bieg dwutygodniowego terminu przewidzianego w § 1 nie rozpoczyna
się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu do dnia stawienia się pracownika do
pracy.


Pokaż wiadomość z nagłówkami


2. Data: 2005-05-19 22:00:40
Temat:Re: prosba o interpretacje art 109. kodeksu pracy.
Od:l...@v...pl szukaj wiadomości tego autora

Termin 2 tyg. liczy się od dnia w którym pracodawca dowiedział się o
zdarzeniu, nie może ukarać pracownika po upływie terminu 2 tyg od dnia
dowiedzenia się ale nie może też ukarać po 3 msc od dnia dopuszczenia się
naruszenia obowiązku.

W Twoim przypadku nie wiem czy przeoczylem, ale nie może Cię ukarać bez
wcześniejszego wysłuchania Twojej opinii, jeśli tak zrobił składaj sprzeciw
podnosząc tę okolicznośc i sprawa jest oczywista.

--
Wysłano z serwisu OnetNiusy: http://niusy.onet.pl

Pokaż wiadomość z nagłówkami


3. Data: 2005-05-19 22:26:04
Temat:Re: prosba o interpretacje art 109. kodeksu pracy.
Od:"Radek" <o...@p...onet.pl> szukaj wiadomości tego autora


Użytkownik <l...@v...pl> napisał w wiadomości
news:5f1f.00000d25.428d0c87@newsgate.onet.pl...
> Termin 2 tyg. liczy się od dnia w którym pracodawca dowiedział się o
> zdarzeniu, nie może ukarać pracownika po upływie terminu 2 tyg od dnia
> dowiedzenia się ale nie może też ukarać po 3 msc od dnia dopuszczenia się
> naruszenia obowiązku.
>
> W Twoim przypadku nie wiem czy przeoczylem, ale nie może Cię ukarać bez
> wcześniejszego wysłuchania Twojej opinii, jeśli tak zrobił składaj
> sprzeciw
> podnosząc tę okolicznośc i sprawa jest oczywista.

Pismo brzmi dokladnie :
" Na podstawie art 108 k.p. w zwiazku z nieprzestrzeganiem przez Pana
podstawowych obowiazkow pracowniczych a w szczegolnosci : (ciach) nakladam
na pana kare nagany z wpisem do akt osobowych. Jednoczesnie informuje ze w
ciagu 7 dni od dnia otrzymania nagany przysluguje panu prawo wniesienia
odwolania do pracodawcy"

Te pismo jest rzadaniem wyjasnien czy nalozeniem kary juz. ?? Bo jezeli
jest to pismo nakladajace kare i jezeli obowiazuje interpretacja wersja 2 to
znaczy ze pracodawca spoznil sie o jeden dzien ??

Pozdrawiam
Radek G.


Pokaż wiadomość z nagłówkami


4. Data: 2005-05-20 06:45:33
Temat:Re: prosba o interpretacje art 109. kodeksu pracy.
Od:l...@v...pl szukaj wiadomości tego autora

>
> Użytkownik <l...@v...pl> napisał w wiadomości
> news:5f1f.00000d25.428d0c87@newsgate.onet.pl...
> > Termin 2 tyg. liczy się od dnia w którym pracodawca dowiedział się o
> > zdarzeniu, nie może ukarać pracownika po upływie terminu 2 tyg od dnia
> > dowiedzenia się ale nie może też ukarać po 3 msc od dnia dopuszczenia się
> > naruszenia obowiązku.
> >
> > W Twoim przypadku nie wiem czy przeoczylem, ale nie może Cię ukarać bez
> > wcześniejszego wysłuchania Twojej opinii, jeśli tak zrobił składaj
> > sprzeciw
> > podnosząc tę okolicznośc i sprawa jest oczywista.
>
> Pismo brzmi dokladnie :
> " Na podstawie art 108 k.p. w zwiazku z nieprzestrzeganiem przez Pana
> podstawowych obowiazkow pracowniczych a w szczegolnosci : (ciach)  nakladam
> na pana kare nagany z wpisem do akt osobowych.  Jednoczesnie informuje ze w
> ciagu 7 dni od dnia otrzymania nagany przysluguje panu prawo wniesienia
> odwolania do pracodawcy"
>
> Te pismo jest rzadaniem wyjasnien czy nalozeniem kary juz. ??  Bo jezeli
> jest to pismo nakladajace kare i jezeli obowiazuje interpretacja wersja 2 to
> znaczy ze pracodawca spoznil sie o jeden dzien ??
>
> Pozdrawiam
> Radek G.
>
>

Wg. mnie pismo jakie otrzymałeś zawiera element konieczny, aby uznać go za
pismo zawiadamiające o ukaraniu karą w postępowaniu porządkowym tzn. zawiera
stwierdzenie (...)Na podstawie art 108 k.p. w zwiazku z nieprzestrzeganiem
przez Pana podstawowych obowiazkow pracowniczych a w szczegolnosci : (ciach)
nakladam na pana kare nagany(...), de facto widzę też jego pewne braki, chyba
że są one w (ciach) np. brak wskazania terminu, w jakim owo naruszenie
obowiązków miało miejsce, ale to nie jest ażtak istotne.


Reasumując, pytasz czy to pismo traktować można, jako chęć wysłuchania
pracownika, chęc pozyskania przez pracodawcę większej ilości informacji nt
zdarzenia, wg. mnie nie można tak dalece interpretować, co więcej gdyby
pracodawca chciał zrealizować element konsultacyjny nie sformułował by tak jak
to zrobił owego pisma, a więc wskazać należy, iż masz jak najbardziej podstawy
dla żądania od pracodawcy w sprzeciwie uznania kary za niebyłą i usunięcia z
akt osobowych odpisu zawiadomienia o ukaraniu karą nagany, w związku z faktem
naruszenia przez pracodawcę przepisów prawa pracy :
- nałożenie kary bez wcześniejszego wysłuchania pracownika, art 109 par 2
- zastosowanie kary po terminie 2 tygodni od powzięcia wiadomości przez
pracodawcę o naruszeniu obowiązków pracowniczych

Pamiętaj masz 7 dni na złożenie takiegopisma pracodawcy (potwierdz sobie jgo
przyjęcie)
Czy reprezentują cię jakieś związki zawodowe ?

--
Wysłano z serwisu OnetNiusy: http://niusy.onet.pl

Pokaż wiadomość z nagłówkami


5. Data: 2005-05-20 09:28:40
Temat:Re: prosba o interpretacje art 109. kodeksu pracy.
Od:"Radek" <o...@p...onet.pl> szukaj wiadomości tego autora


<l...@v...pl> wrote in message
news:5f1f.00000d82.428d878c@newsgate.onet.pl...
>>
>> Użytkownik <l...@v...pl> napisał w wiadomości
>> news:5f1f.00000d25.428d0c87@newsgate.onet.pl...
>> > Termin 2 tyg. liczy się od dnia w którym pracodawca dowiedział się o
>> > zdarzeniu, nie może ukarać pracownika po upływie terminu 2 tyg od dnia
>> > dowiedzenia się ale nie może też ukarać po 3 msc od dnia dopuszczenia
>> > się
>> > naruszenia obowiązku.
>> >
>> > W Twoim przypadku nie wiem czy przeoczylem, ale nie może Cię ukarać bez
>> > wcześniejszego wysłuchania Twojej opinii, jeśli tak zrobił składaj
>> > sprzeciw
>> > podnosząc tę okolicznośc i sprawa jest oczywista.
>>
>> Pismo brzmi dokladnie :
>> " Na podstawie art 108 k.p. w zwiazku z nieprzestrzeganiem przez Pana
>> podstawowych obowiazkow pracowniczych a w szczegolnosci : (ciach)
>> nakladam
>> na pana kare nagany z wpisem do akt osobowych. Jednoczesnie informuje ze
>> w
>> ciagu 7 dni od dnia otrzymania nagany przysluguje panu prawo wniesienia
>> odwolania do pracodawcy"
>>
>> Te pismo jest rzadaniem wyjasnien czy nalozeniem kary juz. ?? Bo jezeli
>> jest to pismo nakladajace kare i jezeli obowiazuje interpretacja wersja 2
>> to
>> znaczy ze pracodawca spoznil sie o jeden dzien ??
>>
>> Pozdrawiam
>> Radek G.
>>
>>
>
> Wg. mnie pismo jakie otrzymałeś zawiera element konieczny, aby uznać go za
> pismo zawiadamiające o ukaraniu karą w postępowaniu porządkowym tzn.
> zawiera
> stwierdzenie (...)Na podstawie art 108 k.p. w zwiazku z nieprzestrzeganiem
> przez Pana podstawowych obowiazkow pracowniczych a w szczegolnosci :
> (ciach)
> nakladam na pana kare nagany(...), de facto widzę też jego pewne braki,
> chyba
> że są one w (ciach) np. brak wskazania terminu, w jakim owo naruszenie
> obowiązków miało miejsce, ale to nie jest ażtak istotne.
>
>
> Reasumując, pytasz czy to pismo traktować można, jako chęć wysłuchania
> pracownika, chęc pozyskania przez pracodawcę większej ilości informacji nt
> zdarzenia, wg. mnie nie można tak dalece interpretować, co więcej gdyby
> pracodawca chciał zrealizować element konsultacyjny nie sformułował by tak
> jak
> to zrobił owego pisma, a więc wskazać należy, iż masz jak najbardziej
> podstawy
> dla żądania od pracodawcy w sprzeciwie uznania kary za niebyłą i usunięcia
> z
> akt osobowych odpisu zawiadomienia o ukaraniu karą nagany, w związku z
> faktem
> naruszenia przez pracodawcę przepisów prawa pracy :
> - nałożenie kary bez wcześniejszego wysłuchania pracownika, art 109 par 2
> - zastosowanie kary po terminie 2 tygodni od powzięcia wiadomości przez
> pracodawcę o naruszeniu obowiązków pracowniczych
>
> Pamiętaj masz 7 dni na złożenie takiegopisma pracodawcy (potwierdz sobie
> jgo
> przyjęcie)
> Czy reprezentują cię jakieś związki zawodowe ?

Dzieki
Czyli tak dkla upewnienia moja interpretacja nr 2 jest prawidlowa
2. czy od momentu kiedy pracodawca sie dowiedzial o zdazeniu (w najgorszym
przypadku bylo to 04.05) do momentu wreczenie mi pisma 19.05?? wtedy
dwutygoniowy
okres nie jest zachowany i pracodawca nie moze udzielic mi nagany ??

Pozdrawiam
Radek


Pokaż wiadomość z nagłówkami


 

strony : [ 1 ]


« poprzedni wątek następny wątek »


Przeszukaj wątki:

Wyszukiwanie zaawansowane »  

Najnowsze wątki

Starsze wątki

Twoje ustawienia

Twoje narzędzia

Zakupy i usługi

Urzędy skarbowe

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

 
 

Adresy ZUS

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

 
 

Urzędy pracy

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

 
 

Oferty pracy

Podaj szczegóły pracy jakiej szukasz (zawód, miasto, stanowisko, itp.) lub wybierz branżę.

 
 

Znajdź firmę

Słowa kluczowe:
(np. firma, produkt)


Lokalizacja:
(np. wojewódz., miasto)

 

Wiadomości

O serwisie . Dla prasy . Regulamin . Polityka prywatności . Reklama . Kontakt . Uwagi i błędy
Na skróty: Oferty pracy Kodeks pracy Kredyty i lokaty Wskaźniki i stawki Wzory dokumentów Kalkulatory Tematy Usenet

Copyright © Kasat Sp. z o.o.

 
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.