eGospodarka.pl

eGospodarka.plPrawoGrupypl.soc.prawo › Po ilu dniach choroby zaklad pracy zwalnia z pracy?
Ilość wypowiedzi w tym wątku: 3

  • 1. Data: 2004-06-02 09:17:06
    Temat: Po ilu dniach choroby zaklad pracy zwalnia z pracy?
    Od: Julian <j...@p...onet.pl> szukaj wiadomości tego autora

    Czy ma znaczenie, ze pracownik ma prawo do renty?


  • 2. Data: 2004-06-02 09:42:35
    Temat: Re: Po ilu dniach choroby zaklad pracy zwalnia z pracy?
    Od: "fart" <a...@w...pl> szukaj wiadomości tego autora

    > Czy ma znaczenie, ze pracownik ma prawo do renty?

    WG PRZEPISU TO JEST TAK:
    Art. 53. § 1. Pracodawca moze rozwiazac umowe o prace bez wypowiedzenia:

    1) jezeli niezdolnosc pracownika do pracy wskutek choroby trwa:

    a) dluzej niz 3 miesiace - gdy pracownik byl zatrudniony u danego pracodawcy
    krócej niz 6 miesiecy,
    b) dluzej niz laczny okres pobierania z tego tytulu wynagrodzenia i
    zasilku - gdy pracownik byl zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6
    miesiecy lub jezeli niezdolnosc do pracy zostala spowodowana wypadkiem przy
    pracy albo choroba zawodowa;

    2) w razie usprawiedliwionej nieobecnosci pracownika w pracy z innych
    przyczyn niz wymienione w pkt 1, trwajacej dluzej niz 1 miesiac.

    § 2.Rozwiazanie umowy o prace bez wypowiedzenia nie moze nastapic w razie
    nieobecnosci pracownika w pracy z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem -
    w okresie pobierania z tego tytulu zasilku, a w przypadku odosobnienia
    pracownika ze wzgledu na chorobe zakazna - w okresie pobierania z tego
    tytulu wynagrodzenia i zasilku.
    § 3.Rozwiazanie umowy o prace bez wypowiedzenia nie moze nastapic po
    stawieniu sie pracownika do pracy w zwiazku z ustaniem przyczyny
    nieobecnosci.
    § 4.Przepisy art. 36 § 1.1 i art. 52 § 3 stosuje sie odpowiednio.
    § 5. Pracodawca powinien w miare mozliwosci ponownie zatrudnic pracownika,
    który w okresie 6 miesiecy od rozwiazania umowy o prace bez wypowiedzenia, z
    przyczyn wymienionych w § 1 i 2, zglosi swój powrót do pracy niezwlocznie po
    ustaniu tych przyczyn.

    Art. 54. (skreslony).

    Art. 55. § 1. Pracownik moze rozwiazac umowe o prace bez wypowiedzenia,
    jezeli zostanie wydane orzeczenie lekarskie stwierdzajace szkodliwy wplyw
    wykonywanej pracy na zdrowie pracownika, a pracodawca nie przeniesie go w
    terminie wskazanym w orzeczeniu lekarskim do innej pracy, odpowiedniej ze
    wzgledu na stan jego zdrowia i kwalifikacji zawodowych.
    § 1.1. Pracownik moze rozwiazac umowe o prace w trybie okreslonym w § 1
    takze wtedy, gdy pracodawca dopuscil sie ciezkiego naruszenia podstawowych
    obowiazków wobec pracownika; w takim przypadku pracownikowi przysluguje
    odszkodowanie w wysokosci wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, a jezeli
    umowa o prace zostala zawarta na czas okreslony lub na czas wykonania
    okreslonej pracy - w wysokosci wynagrodzenia za okres 2 tygodni.
    § 2.Oswiadczenie pracownika o rozwiazaniu umowy o prace bez wypowiedzenia
    powinno nastapic na pismie, z podaniem przyczyny uzasadniajacej rozwiazanie
    umowy. Przepis art. 52 § 2 stosuje sie odpowiednio.
    § 3.Rozwiazanie umowy o prace z przyczyn okreslonych w § 1 i 1.1 pociaga za
    soba skutki, jakie przepisy prawa wiaza z rozwiazaniem umowy przez
    pracodawce za wypowiedzeniem.

    Polam ...... i wszystko chyba jasne:))

    pozdrawiam
    fart



  • 3. Data: 2004-06-02 18:54:25
    Temat: Re: Po ilu dniach choroby zaklad pracy zwalnia z pracy?
    Od: "waczek" <w...@i...pl> szukaj wiadomości tego autora


    Użytkownik "Julian" <j...@p...onet.pl> napisał w wiadomości
    news:tj6rb01t55dvkp0ru1oglhe2r9up0d26qs@4ax.com...
    > Czy ma znaczenie, ze pracownik ma prawo do renty?

    Nie ma znaczenia w aspekcie okresu niezdolności do pracy, po upływie
    którego pracodawca może rozwiązać umowę o pracę. Jednak zasiłek chorobowy
    przysługuje tylko w okresie zatrudnienia.

    Pozdrowienia

    wa

strony : [ 1 ]

Szukaj w grupach

Szukaj w grupach

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

MENU
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.