eGospodarka.pl

eGospodarka.plPrawoGrupypl.soc.prawo › Koszty doreczenia srodków pienieznych
Ilość wypowiedzi w tym wątku: 8

  • 1. Data: 2018-09-13 14:08:28
    Temat: Koszty doreczenia srodków pienieznych
    Od: ń <ń@ń.ń>

    Zwolniony z kosztów postepowania wierzyciel we wniosku egzekucyjnym prosi o
    doręczenie mu wyegzekwowanej sumy przekazem pocztowym, na co komornik wzywa
    wierzyciela do uiszczenia zaliczki na koszty doręczenia środków pieniężnych (art.
    39.2.6) w kwocie 53,- zł
    Ciekawi mnie, czy osobę zwolnioną z kosztów postępowania ta opłata na pewno
    obowiązuje? Czy podając nr rachunku do przelewu bankowego opłata byłaby niższa?
    Ostatecznie niby dłużnik by zapłacił, ale zawsze jest jakieś ryzyko niewyegzekwowania
    całości zasądzonej wyrokiem sumy to po co mieć 53,- zł w plecy.
    Gdy blisko, to prościej i szybciej będzie wierzycielowi podejść do kancelarii po
    wypłatę do ręki bez przelewów czy przekazów (swoją drogą bardzo słonych!), bo
    wchodzenie na ścieżkę zaskarżania przez wierzyciela czynności komornika przy takich
    jednak groszach wydaje się mijać się z celem, ale ciekaw jestem zasady (dla
    zwolnionych z kosztów).


  • 2. Data: 2018-09-13 14:27:12
    Temat: Re: Koszty doreczenia srodków pienieznych
    Od: Liwiusz <l...@b...tego.poczta.onet.pl>

    W dniu 2018-09-13 o 14:08, ń pisze:
    > Zwolniony z kosztów postepowania

    W jakim postępowaniu? Sądowym, czy komorniczym? W postępowaniu
    komorniczym wierzyciel nie ponosi opłat (są potrącane od dłużnika).

    > wierzyciel we wniosku egzekucyjnym prosi o doręczenie mu wyegzekwowanej sumy
    przekazem pocztowym, na co komornik wzywa wierzyciela do uiszczenia zaliczki na
    koszty doręczenia środków pieniężnych (art. 39.2.6) w kwocie 53,- zł
    > Ciekawi mnie, czy osobę zwolnioną z kosztów postępowania ta opłata na pewno
    obowiązuje?

    To nie są koszty postępowania, tylko wydatki gotówkowe, które się
    komornikowi należą.




    > Czy podając nr rachunku do przelewu bankowego opłata byłaby niższa?

    Pewnie tak.

    > Ostatecznie niby dłużnik by zapłacił, ale zawsze jest jakieś ryzyko
    niewyegzekwowania całości zasądzonej wyrokiem sumy to po co mieć 53,- zł w plecy.
    > Gdy blisko, to prościej i szybciej będzie wierzycielowi podejść do kancelarii po
    wypłatę do ręki bez przelewów czy przekazów (swoją drogą bardzo słonych!), bo
    wchodzenie na ścieżkę zaskarżania przez wierzyciela czynności komornika przy takich
    jednak groszach wydaje się mijać się z celem, ale ciekaw jestem zasady (dla
    zwolnionych z kosztów).
    >

    Zacytuj dokładnie postanowienie sądu jak zwalniał "z kosztów".

    --
    Liwiusz


  • 3. Data: 2018-09-13 15:28:58
    Temat: Re: Koszty doreczenia srodków pienieznych
    Od: ń <ń@ń.ń>

    Zwolnienie z kosztów postępowania sądowego rozciąga się na koszty komornicze (art.
    771 kpc).
    To, co się komornikowi należy w przypadku osób zwolnionych winno być uiszczane przez
    Skarb Państwa (z kasy sądu rejonowego, przy którym działa komornik).
    Skoro używamy słowa "sąd" to jednakże oczywiste, że najdrobniejsze postępowanie (w
    wyniku wniosku komornika do prezesa właściwego sądu o uiszczenie zaliczki ze SP)
    trwałoby ad mortem defecatum.
    Stąd pytanie, czy osoba zwolniona z kosztów jest obowiązana do wnoszenia zaliczek.


    -----
    > W jakim postępowaniu? Sądowym, czy komorniczym?


  • 4. Data: 2018-09-13 16:53:40
    Temat: Re: Koszty doreczenia srodków pienieznych
    Od: Liwiusz <l...@b...tego.poczta.onet.pl>

    W dniu 2018-09-13 o 15:28, ń pisze:
    > Zwolnienie z kosztów postępowania sądowego rozciąga się na koszty komornicze (art.
    771 kpc).

    Nie w każdym przypadku. Zacytuj dokładnie sentencję zwolnienia.

    --
    Liwiusz


  • 5. Data: 2018-09-13 16:55:21
    Temat: Re: Koszty doreczenia srodków pienieznych
    Od: Liwiusz <l...@b...tego.poczta.onet.pl>

    W dniu 2018-09-13 o 16:53, Liwiusz pisze:
    > W dniu 2018-09-13 o 15:28, ń pisze:
    >> Zwolnienie z kosztów postępowania sądowego rozciąga się na koszty
    >> komornicze (art. 771 kpc).
    >
    > Nie w każdym przypadku. Zacytuj dokładnie sentencję zwolnienia.

    No i pytanie dalsze - nawet jeśli jest to zwolnienie w całości (a nie na
    przykład od opłaty sądowej etc.), to czy komornikowi zostało
    przedstawione to zwolnienie wraz ze stwierdzeniem prawomocności?

    --
    Liwiusz


  • 6. Data: 2018-09-13 18:41:52
    Temat: Re: Koszty doreczenia srodków pienieznych
    Od: ń <ń@ń.ń>

    Nie zażądał żadnych innych zaliczek (a zwykle żąda innych, w rodzaju na koszty
    koresponcencji itp.).
    Stąd węszę jakieś lex specialis "zwolnionym dajemy darmo, ale nie pocztą polską".


    -----
    > No i pytanie dalsze - nawet jeśli jest to zwolnienie w całości (a nie na przykład
    od opłaty sądowej etc.), to czy komornikowi zostało przedstawione to zwolnienie wraz
    ze stwierdzeniem prawomocności?


  • 7. Data: 2018-09-14 09:18:38
    Temat: Re: Koszty doreczenia srodków pienieznych
    Od: ń <ń@ń.ń>

    Być może ma znaczenie, że kancelaria jest formalnie poza rewirem i wierzyciela i
    dłużnika?


    -----
    > Nie w każdym przypadku.


  • 8. Data: 2018-09-14 11:55:58
    Temat: Re: Koszty doreczenia srodków pienieznych
    Od: Liwiusz <l...@b...tego.poczta.onet.pl>

    W dniu 2018-09-14 o 09:18, ń pisze:
    > Być może ma znaczenie, że kancelaria jest formalnie poza rewirem i wierzyciela i
    dłużnika?
    >
    >
    > -----
    >> Nie w każdym przypadku.

    Na przekazowe doręczenie środków pieniężnych siedziba kancelarii nie ma
    znaczenia.

    --
    Liwiusz

strony : [ 1 ]



Szukaj w grupach

Szukaj w grupach

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.