eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarcze › Wznowienie działalności gospodarczej: pamiętaj o wniosku

Wznowienie działalności gospodarczej: pamiętaj o wniosku

2013-08-29 10:36

Wznowienie działalności gospodarczej: pamiętaj o wniosku

Wznawiając działalność pamiętaj o złożeniu wniosku © bluebat - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Przedsiębiorcy wznawiający działalność gospodarczą po wakacjach muszą pamiętać o złożeniu wniosku do CEIDG lub urzędu gminy. W przypadku drobnych usług, zawieszenie może pomóc w uniknięciu obowiązku stosowania kasy fiskalnej.

Przeczytaj także: Sezonową działalność gospodarczą możesz zawiesić

Tylko w ostatnich 10 dniach działalność gospodarczą wznowiło 3391 przedsiębiorców – wynika z danych CEIDG. Najwięcej (181) to osoby prowadzące działalność w zakresie taksówek osobowych. Na drugim miejscu znalazła się nauka języków obcych (162). W trzeciej kolejności do działalności gospodarczej wrócili przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż w niewyspecjalizowanych sklepach z przewagą żywności (142). Czwarte miejsce w zakresie wznowień w ostatnich dniach zajmują roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych (125). Na piątym miejscu znalazły się biznesy związane z pozaszkolnymi formami edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane, które wznowiło 99 osób.

Przedsiębiorcy, którzy zawiesili działalność gospodarczą na wakacje, aby nie płacić składek ZUS w okresie, w którym firma nie osiąga przychodów, mogą odwiesić ją dopiero po upływie 30 dni od złożenia wniosku w CEIDG. Oznacza to, że jeśli ktoś złoży wniosek z końcem sierpnia, będzie mógł wznowić działalność dopiero z końcem września.

fot. mat. prasowe

5 najczęściej wznawianych rodzajów działalności

Tylko w ostatnich 10 dniach działalność gospodarczą wznowiło 3391 przedsiębiorców – wynika z danych CEIDG. Najwięcej (181) to osoby prowadzące działalność w zakresie taksówek osobowych. Na drugim miejscu znalazła się nauka języków obcych (162).


Do wznowienia niezbędny wniosek

Co prawda przy dokonywaniu zawieszenia działalności gospodarczej przedsiębiorca określa czas, na jaki zamierza wstrzymać działanie swojej firmy, ale nie oznacza, że po upływie wskazanego okresu wznowienie działalności następuje automatycznie. Zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej oraz wznowienie wykonywania działalności gospodarczej następuje na wniosek przedsiębiorcy.


Okres zawieszenia działalności gospodarczej rozpoczyna się od dnia wskazanego we wniosku o zawieszenie, nie wcześniej niż w dniu złożenia tego wniosku, i trwa do dnia złożenia wniosku o wznowienie działalności gospodarczej. Maksymalny termin na odwieszenie działalności to 24 miesiące od dnia zawieszenia – po tym okresie przedsiębiorca podlega wykreśleniu z CEIDG z urzędu. Dodatkowo należy liczyć się z nałożeniem grzywny.

Wznowienie działalności gospodarczej może odbyć się w dwojaki sposób. W przypadku wpisów o działalności gospodarczej, które zostały już przeniesione do CEIDG przedsiębiorca może złożyć wniosek o wznowienie działalności gospodarczej drogą elektroniczną (wypełniając odpowiedni formularz na stronie CEIDG) albo składając wniosek w urzędzie gminy. Jeżeli jednak przeniesienie danych nie zostałoby dokonane, to konieczna jest wizyta w urzędzie.


Zdecydowana większość danych przedsiębiorców powinna być już przeniesiona do CEIDG - ustawowy termin dla gmin na przekazanie tych danych minął 31.12.2011 r., a 9 sierpnia 2013 r. została wyłączona możliwość migrowania z SAGED do CEIDG zaległych wpisów;

fot. bluebat - Fotolia.com

Wznawiając działalność pamiętaj o złożeniu wniosku

Przedsiębiorcy, którzy zawiesili działalność gospodarczą na wakacje, aby nie płacić składek ZUS w okresie, w którym firma nie osiąga przychodów, mogą odwiesić ją dopiero po upływie 30 dni od złożenia wniosku w CEIDG.


ZUS z dodatkowymi wymogami

Wznowienie działalności gospodarczej skutkuje powstaniem obowiązków przedsiębiorcy jak przed dniem zawieszenia. Od dnia wskazanego we wniosku jako dzień wznowienia działalności przedsiębiorca znów podlega ubezpieczeniom z tego tytułu. Niezależnie od złożonego wniosku do CEIDG, trzeba pamiętać także o ZUS i jego formularzach. Przedsiębiorca wznawiający działalność gospodarczą poza informacją do CEIDG, na podstawie której ZUS przygotuje zgłoszenie na formularzu ZUS ZFA, musi także złożyć zgłoszenie na formularzu odpowiednio ZUS ZUA lub ZUS ZZA (w zależności od ubezpieczeń, którym podlega). Po wznowieniu wykonywania działalności, płatnik składek zobowiązany jest do złożenia dokumentów zgłoszeniowych za wszystkie wyrejestrowane osoby podlegające ubezpieczeniom (np. za osoby współpracujące), jak i członków rodziny (jeśli zatrudnia osoby na umowę o pracę, to nie może zwiesić działalności gospodarczej). Po wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca musi jeszcze złożyć deklarację ZUS DRA lub imienne raporty miesięczne za siebie lub osoby współpracujące za miesiąc, w trakcie którego nastąpiło wznowienie prowadzenia działalności oraz za kolejny miesiąc.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: