eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo dla biznesu › Ubezpieczenia OC: kiedy po odszkodowanie?

Ubezpieczenia OC: kiedy po odszkodowanie?

2013-08-13 11:08

Ubezpieczenia OC: kiedy po odszkodowanie?

OC pozwala spać spokojnie ubezpieczonemu © Monkey Business - Fotolia.com

Skręcona noga na śliskim chodniku, pogryzienie przez psa, bolesny w skutkach upadek z drabiny lub stłuczka samochodowa – takie czy inne wypadki chodzą po ludziach. Czy można się przed nimi zabezpieczyć? Raczej nie, ale można się ubezpieczyć. OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej pozwala spać spokojnie ubezpieczonemu, a poszkodowanemu umożliwia uzyskanie finansowej rekompensaty poniesionych strat. Jak wykorzystać taką szansę i zdobyć odszkodowanie z OC sprawcy zdarzenia? Wyjaśniamy od A do Z.

Przeczytaj także: 5 błędów przy zgłaszaniu szkody z ubezpieczenia OC

Na wszelki wypadek...

Przezorny zawsze ubezpieczony. Jednak w przypadku OC nie chodzi jedynie o rozwagę czy dobrą wolę, lecz także o obowiązek. Wielokrotnie dochodzi bowiem do wypadków pociągających za sobą ogromne szkody materialne. Mało kto byłby w stanie pokryć je z własnej kieszeni. Stąd idea OC – ubezpieczenia majątkowego, w przypadku którego na mocy umowy zakład ubezpieczeń przejmuje na siebie ekonomiczne skutki krzywd wyrządzonych osobom trzecim. Co prawda nie każdy musi je posiadać, ale istnieją sytuacje, gdy jest to konieczne. Kiedy?

...samochodowy

Każdy samochód osobowy, ale też ciężarowy, motocykl czy ciągnik podlega ubezpieczeniu OC. Jeśli właściciel lub kierujący ubezpieczonym pojazdem spowoduje wypadek, poszkodowany – a w razie jego zgonu osoba bliska – ma prawo ubiegać się o odszkodowanie z OC sprawcy. Co więcej odszkodowanie przysługuje też podróżującemu z nami pasażerowi. Czego mogą dotyczyć roszczenia? Zwrotu kosztów leczenia i opieki, ale też wyrównania obniżonych dochodów na zwolnieniu lekarskim. Z kolei w sytuacji śmierci ofiary zdarzenia jej rodzina może wystąpić o odszkodowanie, jeśli wykaże pogorszenie swojej sytuacji materialnej. Bliscy zmarłego mają też prawo żądać zwrotu kosztów pochówku. A jeśli to nie osoba, lecz inny samochód ucierpiał w wypadku?

Oczywiście można, a nawet należy domagać się wówczas zwrotu kosztów naprawy uszkodzonego pojazdu, gdyż jest to szkoda wyrządzona z winy osoby trzeciej. Ponadto warto dochodzić odszkodowania zarówno z polisy NNW, jak i polisy OC sprawcy, gdyż są to świadczenia niezależne od siebie – wyjaśnia specjalista z wrocławskiej firmy odszkodowawczej noRisk. Na dochodzenie swoich praw mamy 3 lata od chwili poznania tożsamości sprawcy, a 20 lat – gdy otrzymał on wyrok karny.

fot. Monkey Business - Fotolia.com

OC pozwala spać spokojnie ubezpieczonemu

Jeśli właściciel lub kierujący ubezpieczonym pojazdem spowoduje wypadek, poszkodowany – a w razie jego zgonu osoba bliska – ma prawo ubiegać się o odszkodowanie z OC sprawcy.


...w gospodarstwie rolnym

Prace sezonowe, żywy inwentarz i obecność różnych maszyn – w gospodarstwie rolnym wypadki mają szerokie pole do popisu. Media często donoszą o pogryzieniach przez psy, przykrych zdarzeniach podczas żniw czy kolizjach z udziałem wybiegających na ulicę zwierząt. W tego typu sytuacjach poszkodowanemu przysługuje odszkodowanie z polisy OC rolnika. Na taką finansową rekompensatę powypadkowych strat może też liczyć jego rodzina, pracownicy, ale i sam ubezpieczony rolnik, jeżeli krzywdę wyrządzi mu ktoś pozostający z nim we wspólnym gospodarstwie domowym. W razie uszczerbku na zdrowiu, poszkodowanemu przysługuje prawo do ubiegania się o zwrot poniesionych wydatków na leki, wizyty u specjalistów, dojazdy, opiekę czy sprzęt rehabilitacyjny.

Jeżeli leczenie i rehabilitacja przedłużają się, możemy wystąpić do zakładu ubezpieczeń o zaliczkę na koszty leczenia lub ubiegać się przyznanie renty na zwiększone potrzeby. Taka reneta przysługuje nam też w sytuacji, gdy koszty leczenia występują nieprzerwanie, będą występować przez kolejny okres czasu, a ponadto możemy je udokumentować. Renta należy się również osobom, które na skutek wypadku dotknęło kalectwo. Jej zadaniem jest pomoc poszkodowanemu w przekwalifikowaniu się lub jeżeli jest to niemożliwe powinna zapewnić mu utrzymanie – zwraca uwagę ekspert z noRisk.

...w budynku mieszkalnym

Zdarza się, że wypadek „zadomowi” się także w naszym mieszkaniu. Dlatego ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej dotyczy również właścicieli nieruchomości. Możemy bowiem zalać sąsiada, spowodować czyjś upadek na oblodzonym chodniku przed naszą posesją lub doprowadzić do obrażeń ciała lub uszkodzenia mienia (np. samochodu) spadającymi z dachu soplami. Na te i inne wypadki warto się ubezpieczyć. Wówczas poszkodowane osoby mają prawo wystąpić o odszkodowanie z polisy OC właściciela danego domu lub mieszkania. A jeśli do nieszczęśliwego zdarzenia doszło przed blokiem bądź kamienicą?

Spółdzielnie mieszkaniowe powinny mieć wykupione polisy OC (i tak przeważnie jest), więc w przypadku jakiegokolwiek zdarzenia możemy zgłosić szkodę do właściwego zakładu ubezpieczeń i oczekiwać wypłaty odszkodowania. W przypadku braku polisy OC przez spółdzielnię mieszkaniową, szkodę należy zgłosić bezpośrednio do spółdzielni – wyjaśnia ekspert noRisk.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: