eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo administracyjne › Rada gminy: głosowanie uchwał absolutoryjnych

Rada gminy: głosowanie uchwał absolutoryjnych

2013-07-17 00:20

Rada gminy: głosowanie uchwał absolutoryjnych

Głosowanie uchwał absolutoryjnych w sytuacji nieparzystej ustawowej liczby radnych © Sergey Nivens - Fotolia.com

Zasady dokonywania skwitowania realizacji budżetu gminy regulują dwie regulacje, tj. art. 28 a ustawy o samorządzie gminnym oraz art. 270 ust. 4 i art. 271 ustawy o finansach publicznych. O ile jednak ustawa o finansach publicznych koncentruje się jedynie na formalnym aspekcie procedury absolutoryjnej i elementach oraz dokumentach z jakimi w czasie sesji musi zapoznać się organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego o tyle art. 28 a ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym wskazuje, że uchwała w sprawie absolutorium w gminie podejmowana jest bezwzględną większością głosów ustawowego składu rady gminy.

Przeczytaj także: Nieudzielenie absolutorium wójtowi - możliwa skarga?

Problem powstaje w sytuacji gdy w radzie zasiada nieparzysta liczba radnych, np. 15 wówczas połowę głosów stanowi de facto 14,5 głosu a ustawodawca wymaga, aby za uchwałą w sprawie udzielenia lub nieudzielenia absolutorium oddano bezwzględną liczbę głosów ustawowego składu rady. Rada w świetle orzecznictwa NSA nie może ustanowić innych zasad głosowania niż specyfikuje to ustawa o samorządzie gminnym w art. 28 a ust. 2, bowiem sam fakt braku możliwości uzyskania bezwzględnej większości głosów 50% + 1 przy braku konsensusu politycznego nie oznacza prawa do zmiany reguł głosowania. W takiej sytuacji o ile opcja w radzie za udzieleniem lub przeciw udzieleniu absolutorium nie uzyska bezwzględnej większości głosów – kwestia absolutorium pozostaje nie rozstrzygnięta i uchwała nie zostaje podjęta.

fot. Sergey Nivens - Fotolia.com

Głosowanie uchwał absolutoryjnych w sytuacji nieparzystej ustawowej liczby radnych

Problem powstaje w sytuacji gdy w radzie zasiada nieparzysta liczba radnych, np. 15 wówczas połowę głosów stanowi de facto 14,5 głosu a ustawodawca wymaga, aby za uchwałą w sprawie udzielenia lub nieudzielenia absolutorium oddano bezwzględną liczbę głosów ustawowego składu rady.


Nie można natomiast dopuścić do sytuacji gdy za udzieleniem absolutorium nie opowie się bezwzględna większość - to doprowadza się do głosowania kolejnego wniosku o nie udzielnie absolutorium, który nie jest porządkiem obrad lub w sytuacji skrajnej również nieprawidłowo w gminach uznaje się że skoro za udzieleniem nie opowiedziała się bezwzględna większość, to z mocy prawa absolutorium jest nieudzielone. Takie domniemanie dopuszczalne jest tylko na podstawie ustawy samorządowej powiatowej i wojewódzkiej. Nie dopuszczalne jest natomiast w gminie. W sytuacji nieparzystej liczby członków organu stanowiącego bezwzględna liczba głosów zdaniem NSA oznacza każdy pełny głos, który jest niepodzielny stanowi zarazem samodzielną jednostkę obliczeniową. Jeżeli liczba radnych jest nieparzysta nie da się wprost zastosować reguły 50% + 1 głos w tej sytuacji bezwzględna liczba głosów stanowić będzie pierwszą liczbę naturalną przewyższającą połowę ważnie oddanych głosów

Wyrok NSA z dnia 16 września 1993 SA/Kr 1351/93

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: