eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarcze › Spółka komandytowa z udziałem spółki z o.o.

Spółka komandytowa z udziałem spółki z o.o.

2013-06-20 13:05

Spółka komandytowa z udziałem spółki z o.o.

Spółka komandytowa z udziałem spółki z o.o. © pressmaster - Fotolia.com

W praktyce obrotu gospodarczego, w ostatnim czasie często można spotkać się ze specyficzną formą prowadzenia działalności gospodarczej, jaką jest spółka komandytowa, w której komplementariuszem, często jedynym, jest ustanawiana spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Spółka komandytowa jest jedną ze spółek osobowych, której cechą charakterystyczną jest występowanie w niej dwóch rodzajów wspólników: komplementariusza i komandytariusza. Podstawowym elementem różnicującym obydwu wspólników jest odmienny zakres ich odpowiedzialności za zobowiązania spółki.

Przeczytaj także: Spółka komandytowa - odpowiedzialność wspólników

Tematykę odpowiedzialności wspólników spółki komandytowej omówiliśmy już w publikacji kancelarii pt. ABC Prawa - Odpowiedzialność wspólników spółki komandytowej.

Warto jednak przypomnieć, że w przypadku spółki komandytowej, nieograniczoną odpowiedzialność wobec wierzycieli spółki całym majątkiem ponosi solidarnie ze spółką komplementariusz. Natomiast odpowiedzialność komandytariusza ogranicza się do konkretnej wartości wynikającej z umowy spółki i wniesionego wkładu.

Taka konstrukcja spółki komandytowej, opierająca się na dwóch rodzajach wspólników, pozwala na szczególnie korzystny rozkład ryzyka prowadzenia działalności, w przypadku gdy w skład komplementariuszy spółki komandytowej powołamy podmioty działające w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Przypisana komplementariuszowi odpowiedzialność całym jego majątkiem jest bez wątpienia niezwykle ryzykowna dla osoby fizycznej, która w takim układzie musiałaby odpowiadać całym dorobkiem swojego życia. Natomiast spółka z ograniczoną odpowiedzialnością charakteryzuje się tym, że jej wspólnicy nie odpowiadają za długi spółki, ponieważ to spółka ponosi wyłączną odpowiedzialność za swoje zobowiązania. W rezultacie spółka z ograniczoną odpowiedzialnością działająca jako komplementariusz będzie odpowiadała za zobowiązania spółki komandytowej tylko do wysokości swojego majątku. Biorąc pod uwagę, że spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, której jedynym zadaniem jest pełnienie funkcji komplementariusza w spółce komandytowej nie musi posiadać istotnego majątku, zaś minimalny, wymagany przepisami kapitał zakładowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wynosi zaledwie 5000 zł, omawiana konstrukcja stwarza możliwość istotnego ograniczenia ryzyka odpowiedzialności za zobowiązania spółki komandytowej.

Prowadzenie działalności w formie spółki komandytowej pozwala także na elastyczne ustalenie poziomu udziału poszczególnych wspólników w zyskach. Umowa spółki może bowiem swobodnie określać udział w zysku poszczególnych wspólników, w szczególności nie jest konieczne uzależnianie wysokości udziału w zysku od wysokości wniesionego wkładu itp. Inaczej niż w spółkach kapitałowych, w spółce komandytowej nie ma także ścisłych warunków dotyczących wypłaty zysku, w tym także zaliczek na poczet zysku, można zatem elastycznie ukształtować te kwestie.

fot. pressmaster - Fotolia.com

Spółka komandytowa z udziałem spółki z o.o.

Spółka komandytowa jest jedną ze spółek osobowych, której cechą charakterystyczną jest występowanie w niej dwóch rodzajów wspólników: komplementariusza i komandytariusza. Podstawowym elementem różnicującym obydwu wspólników jest odmienny zakres ich odpowiedzialności za zobowiązania spółki.


Warto zaznaczyć, że konstrukcja spółki komandytowej ze spółką z ograniczoną odpowiedzialnością jako komplementariuszem, na dzień dzisiejszy jest atrakcyjna przede wszystkim z punktu widzenia podatkowego. Spółka komandytowa jako spółka osobowa, nie jest bowiem podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Opodatkowaniu podlegają tylko dochody wspólników osiągnięte z zysku spółki. Inaczej jest w spółkach kapitałowych, w których podatek od wypracowanego zysku płaci najpierw sama spółka, a następnie wspólnik opodatkowuje swój udział w zyskach. Należy jednak zaznaczyć, że obecnie planowane jest objęcie podatkiem od osób prawnych również spółek komandytowych (choć oczywiście nie jest pewne, czy tego rodzaju zmiany legislacyjne wejdą w życie).

Przydatne linki:
- Kodeks spółek handlowych


Wprowadzenie do spółki komandytowej wspólnika będącego spółką z ograniczoną odpowiedzialnością wiąże się także z pewnymi udogodnieniami w zakresie zarządzania spółką. Zasadą rządzącą spółkami osobowymi (do których należy spółka komandytowa) jest bowiem prowadzenie spraw spółki i jej reprezentacja przez samych wspólników, z wyłączeniem udziału osób trzecich. Wspólnikiem odpowiedzialnym za prowadzenie spraw spółki komandytowej oraz jej reprezentację jest komplementariusz – jeśli komplementariuszem jest osoba fizyczna musi ona zasadniczo wykonywać swoje obowiązki osobiście.

Natomiast w przypadku spółek kapitałowych (do których należy spółka z ograniczoną odpowiedzialnością) prowadzenie spraw spółki i jej reprezentacja należy do powołanych w tym celu organów, przede wszystkim do zarządu. Do zarządu można zaś powoływać także osoby spoza grona wspólników. Kiedy zatem funkcję komplementariusza spółki komandytowej powierzymy spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, pośrednio uzyskamy de facto możliwość powierzenia zarządzania spółką komandytową osobom niebędącym jej wspólnikami, tzn. zarządowi spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, będącej komplementariuszem. Takie rozwiązanie umożliwia natomiast zaangażowanie w prowadzenie spraw spółki profesjonalistów, co może stanowić dużą korzyść dla interesów spółki.

Podsumowując, warto podkreślić, że spółka komandytowa z udziałem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest z pewnością ciekawą i atrakcyjną formą prowadzenia działalności gospodarczej. Wprowadzenie w struktury spółki osobowej wspólnika będącego spółką kapitałową pozwala na połączenie w jednym organizmie wielu zalet tych dwóch rodzajów spółek. W obowiązującym na dzień dzisiejszy stanie prawnym, największą korzyścią płynącą z takiej konstrukcji jest możliwość ograniczenia odpowiedzialności tak jak w spółkach kapitałowych, przy jednoczesnym braku objęcia spółki podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: