eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo dla biznesu › Egzekucja długu z nieruchomości dłużnika

Egzekucja długu z nieruchomości dłużnika

2013-06-07 00:19

Przeczytaj także: Polacy mniej zadłużeni


Jeśli w czasie dwóch licytacji nikt nie zaoferował ceny równej cenie wywołania oraz żaden z uprawnionych podmiotów nie dokonał przejęcia nieruchomości na własność, postępowanie egzekucyjne zostaje umorzone, a nowa egzekucja z nieruchomości może zostać wszczęta dopiero po upływie 6 miesięcy od daty drugiej licytacji. Natomiast w razie skuteczności licytacji, podmiot na którego rzecz następuje przybicie, po jego uprawomocnieniu się, jest wzywany przez sąd, aby w ciągu dwóch tygodni od otrzymania wezwania złożył na rachunek depozytowy sądu cenę nabycia z potrąceniem rękojmi złożonej w gotówce.

Jeżeli nabywający w wyznaczonym okresie nie wpłaci stosownej kwoty pieniężnej, skutki przybicia wygasają, a on sam traci rękojmię (jeżeli dokonał jej wpłaty- nie jest mu zwracana, a jeżeli nie dokonał jej wpłaty- sam staje się dłużnikiem).

Własność nieruchomość przechodzi na nabywcę z momentem uprawomocnienia się postanowienia sądu o przysądzeniu własności. Od tego również momentu nabywca wchodzi w miejsce dłużnika w stosunki wynikające z najmu i dzierżawy.

Suma uzyskana ze zbycia nieruchomości stanowi podstawę sporządzenia planu podziału, który zostaje przygotowany przez komornika niezwłocznie po złożeniu przez nabywcę nieruchomości na rachunek depozytowy sądu sumy ulegającej podziałowi. Zawiera on między innymi sumę, jaka przypada każdemu z uczestników podziału. Kolejność zaspokojenia uczestników podziału zależna jest od typu posiadanych przez nich wierzytelności i kształtuje się następująco: (1) koszty egzekucyjne, (2) należności alimentacyjne, (3) należności za pracę za okres 3 miesięcy do wysokości najniższego wynagrodzenia za pracę, oraz renty z tytułu odszkodowania za wywołanie choroby, niezdolności do pracy, kalectwa lub śmierci i koszty zwykłego pogrzebu dłużnika, (4) należności zabezpieczone hipoteką morską lub przywilejem na statku morskim, (5) należności zabezpieczone hipoteką, zastawem, zastawem rejestrowym i zastawem skarbowym albo korzystające z ustawowego pierwszeństwa oraz prawa, które ciążyły na nieruchomości przed dokonaniem w księdze wieczystej wpisu o wszczęciu egzekucji lub przed złożeniem do zbioru dokumentów wniosku o dokonanie takiego wpisu, (6) należności za pracę niezaspokojone w kolejności trzeciej, (7) zobowiązania podatkowe, o ile nie zostały zaspokojone w kolejności piątej, (8) należności wierzycieli, którzy prowadzili egzekucję, (9) inne należności.

Jeżeli suma objęta podziałem nie wystarcza na zaspokojenie w całości wszystkich należności i praw tej samej kategorii, należności zaliczone do kategorii czwartej i piątej są zaspokojone w kolejności odpowiadającej przysługującemu im pierwszeństwu, inne zaś należności - stosunkowo do wysokości każdej z nich.

Na plan podziału w ciągu 2 tygodni od daty zawiadomienia o jego sporządzeniu można wnieść zarzuty, które wstrzymują wykonanie planu w części, której zarzuty dotyczyły. Jeżeli zarzuty natomiast nie zostały wniesione, organ egzekucyjny przystępuje do wykonania planu.

Wskazać należy, że zmodyfikowane, uproszczone zasady znajdują zastosowanie w stosunku do egzekucji z niezabudowanej nieruchomości gruntowej oraz nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym lub użytkowym, jeżeli w chwili złożenia wniosku o wszczęcie egzekucji nie dokonano zawiadomienia o zakończeniu budowy albo nie wystąpiono z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na użytkowanie w rozumieniu przepisów prawa budowlanego.

Jak wynika z powyższego, procedura egzekucji z nieruchomości jest czasochłonna i skomplikowana. Pomimo tego, niejednokrotnie jest jedynym sposobem na otrzymanie przez wierzyciela jakiejkolwiek części z należnych mu wierzytelności.

poprzednia  

1 2

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: