eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo dla biznesu › TK: sztywne opłaty komornicze niezgodne z Konstytucją

TK: sztywne opłaty komornicze niezgodne z Konstytucją

2013-02-27 14:13

TK: sztywne opłaty komornicze niezgodne z Konstytucją

Opłaty komornicze zakwestionowane przez TK © blachowicz102 - Fotolia.com

Brak możliwości obniżenia opłaty komorniczej w zależności od nakładu pracy komornika jest niezgodny z Konstytucją - stwierdził Trybunał Konstytucyjny. Trybunał badał skargę poręczyciela kredytu, wobec którego komornik wszczął egzekucję, następnie umorzoną na skutek układu z wierzycielem. Pomimo umorzenia egzekucji komornik domagał się jednak dość znacznych kosztów, wynoszących 5 procent egzekwowanej kwoty.

Przeczytaj także: Opłata komornicza za wykonanie postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia

W analizowanym przez TK przypadku, komornik sądowy wszczął postępowanie egzekucyjne przeciwko skarżącemu oraz innym dłużnikom. Egzekucja dotyczyła nie spłaconego przez kredytobiorcę kredytu, którego skarżący był poręczycielem. Po zawarciu ugody wierzyciel złożył wniosek o zawieszenie postępowania egzekucyjnego. Komornik egzekucję wprawdzie umorzył, ale ustalił jednocześnie koszty postępowania egzekucyjnego na 5 procent kwoty egzekucji. Zarówno sąd rejonowy jak i okręgowy oddaliły skargę, twierdząc, że opłata została naliczona prawidłowo.

Według skarżącego, komornik ma zagwarantowane wynagrodzenie w wysokości 5% egzekwowanej kwoty zadłużenia bez względu na efekty swojej pracy i bez względu na to, czy w ogóle podejmie czynności, które doprowadzą do egzekucji zadłużenia.

Trybunał Konstytucyjny po zbadaniu skargi stwierdził, że pobieranie opłaty egzekucyjnej w wypadku umorzenia postępowania jest sprzeczne z koncepcją ustawy o komornikach. Wymaga ona uwzględnienia realnego, a nie formalnego, nakładu kosztów, czasu i wysiłku komornika jako kryterium wynagrodzenia. Zdaniem TK opłata egzekucyjna jest ściśle związana z efektami działań komornika.

Według TK nie można zaakceptować sytuacji, w której sztywna, 5-procentowa opłata egzekucyjna pozostaje w znacznej dysproporcji do nakładu pracy komornika. Zaskarżony przepis wiąże zaś wysokość opłaty również z kwotą która nie została przez komornika wyegzekwowana, uniezależniając ją od rzeczywistego nakładu pracy komornika.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: