eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyAktualności › Kodeks pracy do zmiany: dłuższy okres rozliczeniowy

Kodeks pracy do zmiany: dłuższy okres rozliczeniowy

2013-02-06 18:24

Kodeks pracy do zmiany: dłuższy okres rozliczeniowy

Kodeks pracy do zmiany © a_korn - Fotolia.com

Rząd zamierza zmienić zasady rozliczania czasu pracy. Projekt nowelizacji Kodeksu pracy wprowadza możliwość wydłużenia okresu rozliczeniowego czasu pracy oraz reguluje zasady ruchomego czasu pracy. Rząd proponuje wydłużenie okresu rozliczeniowego do nie więcej niż 12 miesięcy dla każdego systemu czasu pracy. Obecnie okres rozliczeniowy wynosi maksymalnie 4 miesiące, przy czym w niektórych systemach pracy jest krótszy.

Przeczytaj także: Ruchomy czas pracy według rządu

Zdaniem rządu wydłużenie okresu rozliczeniowego umożliwi pracodawcom uelastycznienie gospodarowania czasem pracy pracowników, w zależności od rzeczywistego zapotrzebowania na pracę w różnych miesiącach. A to wszystko w celu szybszego i elastycznego reagowania na zmieniającą się koniunkturę gospodarczą. Wydłużenie czasu rozliczeniowego ma się również przyczynić do zachowania miejsc pracy i ograniczenia skali zwolnień. Okresy dłuższej pracy (w przypadku realizacji zamówień) będą równoważone okresami pracy krótszej lub dniami wolnymi od pracy (w przypadku braku zamówień). Przedłużenie do 12 miesięcy okresu rozliczeniowego powinno być jednak zawarte poprzez porozumienie pracodawcy z przedstawicielami pracowników. Dłuższy okres rozliczeniowy ma być zawarty w układzie zbiorowym lub w porozumieniu ze związkami zawodowymi działającymi w zakładzie, a kopię tego porozumienia pracodawca będzie musiał przekazać do okręgowego inspektora pracy.

Nawet w przypadku większych przestojów pracownicy będą jednak mogli otrzymywać minimalne wynagrodzenie. Jeśli w danym miesiącu pracownik nie miałby prawa do wynagrodzenia ze względu na rozkład czasu przyjęty w okresie rozliczeniowym, to i tak miałby prawo do płacy minimalnej (1600 złotych brutto).

fot. a_korn - Fotolia.com

Kodeks pracy do zmiany

Ma zostać między innymi wydłużony okres rozliczeniowy.


Przydatne linki:
- Kodeks pracy
- Dni wolne od pracy


Rządowa propozycja zawiera również nowe zasady ustalenie rozkładów czasu pracy uwzględniających różne godziny rozpoczynania pracy. W pierwszym wariancie pracodawca mógłby wyznaczyć pracownikom różne godziny rozpoczynania pracy w poszczególne dni (przy zachowaniu zasad czasu pracy i odpoczynku), w drugim - określany będzie przedział czasu, w którym pracownik ma rozpocząć pracę. System ruchomy ma - zdaniem rządu - ułatwić pracownikom godzenie życia zawodowego i rodzinnego.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: