eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo dla biznesu › TOP 10 zmian w prawie w 2012 roku cz.III

TOP 10 zmian w prawie w 2012 roku cz.III

2013-01-02 10:55

TOP 10 zmian w prawie w 2012 roku cz.III

TOP 10 zmian w prawie w 2012 roku ©  Africa Studio - Fotolia.com

Poniżej przedstawiamy trzecią i zarazem ostatnią część publikacji, w której zamieściliśmy akty prawne, zajmujące końcowe miejsca w naszym rankingu.

Przeczytaj także: Prawo prasowe - nowelizacja

VIII miejsce w naszym rankingu zajmuje ustawa z dnia 15 czerwca 2012 r. o skutkach powierzania wykonywania pracy cudzoziemcom przebywającym wbrew przepisom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2012 r. poz. 769), która weszła w życie 21 lipca 2012 r. W ustawie wprowadzone zostały mechanizmy mające na celu zwiększenie skuteczności kontroli zatrudniania cudzoziemców, w tym zwłaszcza legalności tego zatrudniania. Znacząca część przepisów ww. ustawy została poświęcona zasadom dochodzenia przez cudzoziemców przebywających na terenie Polski nielegalnie, roszczeń o wypłatę zaległego wynagrodzenia i związanych z nim innych świadczeń.

Dzięki nowym przepisom, cudzoziemcy dochodzący ww. roszczenia na drodze sądowej, znajdą się w pozycji bardziej uprzywilejowanej niż podmioty powierzające im wykonywanie pracy, ponieważ ustawa wprowadziła szereg domniemań prawnych oddziałujących na ich korzyść. Ustawa wprowadziła m.in. mechanizmy mające na celu zwiększenie skuteczność kontroli zatrudnienia oraz znacznie uprościła procedurę dochodzenia roszczeń przez nielegalnie zatrudnianych cudzoziemców, Co bardzo istotne, ustawa nałożyła również na pracodawców konkretne obowiązki, za nieprzestrzeganie których mogą zostać nałożone surowe sankcje.

IX miejsce w rankingu TOP 10 zajmuje nowelizacja ustawy o obrocie instrumentami finansowymi oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2011 r. Nr 234, poz. 1391), która weszła w życie 1 stycznia 2012 r. Najistotniejszą zmianą wprowadzoną ww. nowelizacją jest umożliwienie prowadzenia rachunków zbiorczych dla papierów wartościowych w Polsce. Po wejściu w życie nowelizacji, rachunki zbiorcze stały się trzecim, obok kont depozytowych oraz rachunków papierów wartościowych, urządzeniem ewidencyjnym prowadzonym w ramach depozytu papierów wartościowych. Zgodnie z nowelizacją rachunki zbiorcze mogą prowadzić m.in. domy maklerskie, banki prowadzące działalność maklerską, banki powiernicze, zagraniczne firmy inwestycyjne czy KDPW.

Co istotne, posiadaczami rachunków zbiorczych będą mogły być wyłącznie podmioty uprawnione do prowadzenia działalności w zakresie rejestrowania instrumentów finansowych w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej albo w państwie równoważnym. Nowelizacja reguluje ponadto zasady ustalania uprawionych z papierów wartościowych zapisanych na rachunkach zbiorczych oraz tryb realizacji uprawnień z papierów wartościowych zapisanych na rachunkach zbiorczych. W ww. nowelizacji określono także skutki, jakie na terytorium Polski będą wywoływać zapisy na rachunkach zbiorczych, a także zakres obowiązków informacyjnych wobec organów nadzoru w związku z prowadzeniem rachunków zbiorczych. Należy wskazać, że umożliwienie prowadzenia rachunków zbiorczych zagranicznym bankom i firmom inwestycyjnym może przyczynić się do podniesienia konkurencyjności polskiego rynku kapitałowego.

fot. Africa Studio - Fotolia.com

TOP 10 zmian w prawie w 2012 roku

VIII miejsce w rankingu zajmuje ustawa z dnia 15 czerwca 2012 r. o skutkach powierzania wykonywania pracy cudzoziemcom przebywającym wbrew przepisom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.


X miejsce w naszym rankingu zajmuje nowelizacja ustawy z dnia 26 stycznia 1984 r. Prawo prasowe (Dz. U. z 2012 r., poz. 1136), która weszła w życie 2 listopada 2012 r. Nowelizacja przewiduje pozostawienie sprostowania, jako formy reakcji na nieścisłą lub nieprawdziwą wiadomość zawartą w materiale prasowym. Zgodnie ze zmianami ww. ustawy, sprostowanie powinno zostać nadane przez zainteresowaną osobę w placówce pocztowej lub złożone w siedzibie odpowiedniej redakcji na piśmie, maksymalnie w ciągu 21 dni od dnia opublikowania materiału prasowego. Ponadto, w nowelizacji określono, że tekst sprostowania nie powinien przekraczać dwukrotnej objętości fragmentu publikacji, której dotyczy ani może zajmować więcej niż dwukrotność czasu antenowego, jaki zajmował fragment przekazu medialnego. Zgodnie z nowelizacją, tekstu sprostowania nie można komentować w tym samym numerze pisma, ani tego samego dnia w przekazie elektronicznym. Dodatkowo, jeżeli redaktor naczelny pisma odmówi opublikowania sprostowania albo nie ukaże się ono w odpowiednim terminie, zainteresowana osoba będzie mogła w ciągu roku od dnia publikacji wytoczyć powództwo o sprostowanie.

Mijający rok był niezwykle bogaty w nowelizacje i nowe akty prawne. W rankingu TOP 10 kancelarii zostały sklasyfikowane zmiany, które naszym zdaniem zasługują na największą uwagę spośród wszystkich zmian w polskim porządku prawnym, jakie miały miejsce w 2012 roku. Jednak, efekty wprowadzenia nowych przepisów lub zmiany dotychczas obowiązujących przepisów będzie można ocenić dopiero, w przypadku ich zastosowania w praktyce.

Czytaj także:
TOP 10 zmian w prawie w 2012 roku cz.I
TOP 10 zmian w prawie w 2012 roku cz.II

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: