eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarcze › Wykreślenie z rejestru przedsiębiorców byłego członka zarządu spółki z o.o.

Wykreślenie z rejestru przedsiębiorców byłego członka zarządu spółki z o.o.

2012-12-27 00:10

Wykreślenie z rejestru przedsiębiorców byłego członka zarządu spółki z o.o.

Członek zarządu © pab_map - Fotolia.com

Wykreślenie byłego członka zarządu z akt rejestrowych spółki z o.o. jest obowiązkiem nowego zarządu. Były członek zarządu powinien czuwać nad tym, aby ten obowiązek został spełniony, ponieważ figurując w aktach rejestrowych spółki może zostać pociągnięty do odpowiedzialności tak, jakby wciąż sprawował swą funkcję. Niestety nowy zarząd nie zawsze wypełnia swoje obowiązki prawidłowo. Czy istnieją zatem środki prawne umożliwiające "przymuszenie" obecnego zarządu spółki z o.o. do przestrzegania obowiązków rejestracyjnych? Czy w razie ich nie dopełnienia były członek zarządu może dochodzić odszkodowania od spółki?

Przeczytaj także: Wykreślenie spółki z KRS a odpowiedzialność członków zarządu

W przypadku nie dopełnienia przez spółkę obowiązku złożenia wniosku do rejestru przedsiębiorców odnośnie wykreślenia członków zarządu zastosowanie znajdują przepisy ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (tj. Dz. U. z 2007 r. Nr 168, poz. 1186).

Mogłoby się wydawać, że odwołanemu członkowi zarządu, którego dane dalej widnieją w KRS spółki przysługuje status zainteresowanego, a w konsekwencji uczestnika postępowania zgodnie z art. 510 k.p.c., co daje mu legitymację do składania wniosków odnośnie usunięcia nieprawdziwych danych z KRS. Jednak zgodnie z regulacjami wynikającymi z art. 7 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz z art. 6943 § 2 k.p.c. w związku z art. 510 § 2 k.p.c., przepisy dotyczące postępowania nieprocesowego z kodeksu postępowania cywilnego nie pozwalają nadać byłemu członkowi zarządu statusu uczestnika postępowania w postępowaniu rejestrowym. Wynika to z faktu, iż były członek zarządu utracił prawo do reprezentowania spółki, a co za tym idzie w rozumieniu ustawy o KRS nie jest już legitymowany do składania wniosku do KRS o wykreślenie go z funkcji członka zarządu.

Zgodnie z przepisami obowiązek ten spoczywa na aktualnym zarządzie spółki, który zgodnie z art. 22 ustawy o KRS, ma obowiązek poinformowania sądu rejestrowego o dokonaniu zmian w reprezentacji spółki w terminie 7 dni od nastąpienia zdarzenia podlegającego obowiązkowi wpisu.

Jeżeli spółka przekroczy ten termin, były członek może pisemnie poinformować sąd o fakcie swojej rezygnacji lub odwołaniu i o niedopełnieniu przez spółkę obowiązku zmiany wpisu w KRS. W piśmie warto podkreślić, że dane, których dotyczy wpis są istotne i ich wykreślenie leży w interesie byłego członka zarządu. Jeżeli sąd uzna to za konieczne może usunąć wpis z urzędu, jeżeli jednak nie skorzysta z tej możliwość, może wszcząć tzw. postępowanie przymuszające.

Postępowanie przymuszające jest uregulowane w ustawie o KRS i ma ono na celu zmuszenie spółki do dopełnia obowiązku złożenia właściwego wniosku. Niewykonanie wezwania sądu skutkuje nałożeniem na spółkę grzywny na podstawie art. 1052 k.p.c. Grzywna ta może zostać ponowiona, jednak jej łączna suma nie może przekroczyć miliona złotych. Jeżeli wezwanie ani grzywna lub grzywny nie spowodują zmiany wpisu, sąd wykreśla wpis z urzędu.

fot. pab_map - Fotolia.com

Członek zarządu

Wykreślenie byłego członka zarządu z akt rejestrowych spółki z o.o. jest obowiązkiem nowego zarządu.


Zgodność danych w KRS z rzeczywistym stanem rzeczy jest dla obu stron, tj. spółki i byłego członka zarządu, istotna z dwóch powodów.

Po pierwsze, w wypadku kiedy dane byłego członka zarządu dalej widnieją w KRS stwarza to dla niego niebezpieczeństwo pociągnięcia do odpowiedzialności solidarnej z innym członkami uprawnionymi do reprezentowania spółki na podstawie art. 299 kodeksu spółek handlowych. Zgodnie z przepisami k.s.h. w wypadku niewypłacalności spółki za jej długi odpowiada zarząd. Oznacza to, że w oparciu o art. 17 ustawy o KRS zawierający domniemanie prawdziwości wpisu, były członek byłby traktowany przez wierzycieli jako współodpowiedzialny za zobowiązania spółki, której członkiem w rzeczywistości już nie jest. Domniemanie to można obalić, nie zmienia to jednak faktu, że taka sytuacji jest dla byłego członka niekorzystna i może narażać go na nieuzasadnione roszczenie ze strony wierzycieli spółki.

Z drugiej strony, niedopełnienie obowiązku stanowi problem dla samej spółki. Zgodnie z art. 18 ustawy o KRS podmiot, na którym spoczywa obowiązek zgłoszenia wpisu do KRS odpowiada za szkody wyrządzone osobie trzeciej w związku z niedopełnieniem w/w obowiązku. W tej sytuacji spółka będzie odpowiadała za wszystkie szkody poniesione przez m.in. byłego członka zarządu w wyniku nie dopełnienia obowiązku zmiany wpisu lub osoby trzeciej, która zawarła umowę z byłym członkiem, który nadal występował w imieniu spółki.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: