eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Zagraniczna podróż służbowa z prawem do diety

Zagraniczna podróż służbowa z prawem do diety

2012-11-21 00:16

Zagraniczna podróż służbowa z prawem do diety

Podróż służbowa © Nejron Photo - Fotolia.com

Dieta z tytułu podróży służbowej jest podstawowym świadczeniem przysługującym pracownikowi "w delegacji". Prawo do niej występuje zarówno w krajowej, jak i w zagranicznej podróży służbowej, jednak rodzaj podróży zdecydowanie wpływa na wysokość diety. Wyjazd zagraniczny jest pod tym względem korzystniejszy dla pracownika, szczególnie jeżeli celem podróży jest kilka krajów.

Przeczytaj także: Rozliczenie delegacji zagranicznych

Zagraniczne wyjazdy z prawem do diety

Dieta z tytułu podróży służbowej jest podstawowym świadczeniem przysługującym pracownikowi "w delegacji". Prawo do niej występuje zarówno w krajowej, jak i w zagranicznej podróży służbowej, jednak rodzaj podróży zdecydowanie wpływa na wysokość diety. Wyjazd zagraniczny jest pod tym względem korzystniejszy dla pracownika, szczególnie jeżeli celem podróży jest kilka krajów.

Podróż od granicy do granicy

Można powiedzieć, że zagraniczna podróż służbowa rozpoczyna się i kończy na granicy. Jej momentem początkowym jest przekroczenie granicy kraju, z którego pracownik udaje się w taką podróż, a końcowym przekroczenie tej samej granicy w drodze powrotnej. W zależności od tego, jakiego użyto środka lokomocji, podróż służbowa obejmuje okres od:
  • przekroczenia granicy polskiej w drodze za granicę do chwili przekroczenia granicy polskiej w drodze powrotnej do kraju - przy podróżowaniu środkami komunikacji lądowej,
  • startu samolotu w drodze za granicę z ostatniego lotniska w kraju do chwili lądowania samolotu w drodze powrotnej na pierwszym lotnisku w kraju - przy podróży drogą powietrzną,
  • wyjścia statku (promu) z portu polskiego do chwili wejścia statku (promu) w drodze powrotnej do portu polskiego - przy podróży morskiej.
Czas zagranicznej podróży służbowej liczy się więc w sposób ciągły od chwili przekroczenia granicy polskiej w drodze za granicę, do chwili przekroczenia tej granicy w drodze powrotnej do kraju. Za każdą pełną dobę podróży przysługuje cała dieta (ustalana w wysokości obowiązującej dla państwa docelowego podróży), a za niepełną dobę podróży:
  • do 8 godzin - przysługuje 1/3 diety,
  • ponad 8 do 12 godzin - przysługuje 1/2 diety,
  • ponad 12 godzin - przysługuje dieta w pełnej wysokości.
Pracownikowi, który otrzymuje za granicą bezpłatne całodzienne wyżywienie lub gdy wyżywienie opłacone jest w cenie karty okrętowej (promowej), przysługuje 25% diety ustalonej w podany sposób. Jeżeli pracownik otrzymuje za granicą częściowe wyżywienie, wówczas przysługuje mu na śniadanie - 15% diety, na obiad - 30% diety, na kolację - 30% diety, a na inne wydatki - 25% diety. Natomiast gdy otrzymuje za granicą ekwiwalent pieniężny na wyżywienie, dieta nie przysługuje. Gdy jest on niższy od diety, pracownik ma prawo do wyrównania do wysokości należnej diety.

fot. Nejron Photo - Fotolia.com

Podróż służbowa

Dieta z tytułu podróży służbowej jest podstawowym świadczeniem przysługującym pracownikowi "w delegacji".


Należy zaznaczyć, że wysokość diety za zagraniczną podróż służbową może wynikać wprost z rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności (…) z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju lub z przepisów zakładowych albo z umowy o pracę. Rozporządzenie muszą stosować w sposób ścisły pracodawcy sfery budżetowej, a inni pracodawcy tylko wtedy, gdy nie uregulowali samodzielnie zasad zwrotu kosztów za podróż służbową. Jednak nawet w przypadku, gdy przewidzieli takie zakładowe uregulowania, dieta za dobę podróży służbowej (w tym zagranicznej) nie może zostać ustalona poniżej poziomu diety za podróż krajową dla pracownika ze sfery budżetowej (art. 775 K.p.).

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: