eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Dzień wolny od pracy za 1 listopada

Dzień wolny od pracy za 1 listopada

2012-11-13 00:10

Dzień wolny od pracy za 1 listopada

Dzień Wszystkich Świętych © dvalkyrie - Fotolia.com

Jeżeli pracownik nie będzie świadczył pracy w czwartek 1 listopada, to w sumie w listopadzie 2012 r. skorzysta z 9 dni wolnych od pracy. Ponieważ 11 listopada wypada w niedzielę, pracodawca nie musi w zamian przyznawać pracownikowi innego dnia wolnego od pracy. Gdyby jednak pracownik musiał świadczyć pracę w czwartek 1 listopada, w zamian powinien otrzymać inny dzień wolny od pracy.

Przeczytaj także: Kiedy można odebrać dzień wolny za święto 1 Maja w sobotę?

Pytanie: W listopadzie 2012 r. wymiar czasu pracy wynosi 168 godzin. W przepisach wewnątrzzakładowych pracodawca wyznaczył soboty na dni wolne wynikające z przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Poza tym w listopadzie mamy dwa święta. Są to: 1 listopada (Dzień Wszystkich Świętych), który wypada w czwartek, i 11 listopada (Narodowe Święto Niepodległości), który wypada w niedzielę. Jak rozliczyć pracę w dni świąteczne po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2 października 2012 r.?

Odpowiedź: Jeżeli pracownik nie będzie świadczył pracy w czwartek 1 listopada, to w sumie w listopadzie 2012 r. skorzysta z 9 dni wolnych od pracy. Ponieważ 11 listopada wypada w niedzielę, pracodawca nie musi w zamian przyznawać pracownikowi innego dnia wolnego od pracy. Gdyby jednak pracownik musiał świadczyć pracę w czwartek 1 listopada, w zamian powinien otrzymać inny dzień wolny od pracy.

Jest to wynikiem niedawnego wyroku TK, w którym trybunał orzekł, że przepisy odbierające pracownikom dodatkowy dzień wolny za święto przypadające w dzień wolny od pracy są niezgodne z konstytucją. Ponieważ TK nie określił żadnego okresu przejściowego, przepis stracił moc z chwilą opublikowania wyroku w Dzienniku Ustaw, a więc 8 października 2012 r.

fot. dvalkyrie - Fotolia.com

Dzień Wszystkich Świętych

Gdyby pracownik musiał świadczyć pracę w czwartek 1 listopada, w zamian powinien otrzymać inny dzień wolny od pracy.


Chodzi tu o art. 130 § 21 Kodeksu pracy. Kwestionowany przepis narusza konstytucyjną zasadę równości, bezpodstawnie różnicując liczbę dni wolnych od pracy przysługujących pracownikom – orzekł TK.

Przywrócenie święta Trzech Króli, jako dodatkowego dnia ustawowo wolnego od pracy, pozbawiło jednocześnie pewne grupy pracowników przysługujących im dotychczas uprawnień do dodatkowego dnia wolnego od pracy, nawet gdy święto przypadało w dzień wolny od pracy według rozkładu czasu pracy. Trybunał przypomina: zgodnie z art. 14 kp oraz art. 66 ust. 2 konstytucji wszyscy pracownicy mają prawo do określonych w ustawie dni wolnych od pracy. W związku z tym ustawowe ograniczenie liczby dni wolnych od pracy w danym okresie rozliczeniowym powinno w równej mierze dotyczyć wszystkich pracowników i być oparte na racjonalnych i zobiektywizowanych, a także przewidywalnych kryteriach. Wyrok ten wprowadza spore zmiany w rozliczaniu czasu pracy już w listopadzie 2012 r.

Podstawa prawna:
  • art. 130 § 21 Kodeksu pracy.
  • wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2 października 2012 r. (sygn. akt K 27/11; Dz.U. z 8 października 2012 r., poz. 1110).


Płace w firmie pomogą ci uniknąć pomyłek w rozliczeniach płacowych dzięki poradom ekspertów, które odpowiadają prawie na wszystkie pytania związane z rozliczaniem wynagrodzeń i nowymi przepisami.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: