eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Zwolnienie chorego pracownika

Zwolnienie chorego pracownika

2012-10-26 00:10

Przeczytaj także: Kiedy można zwolnić chorego pracownika?


Trzeba zaznaczyć, że rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia nie może nastąpić po stawieniu się pracownika do pracy w związku z ustaniem przyczyny nieobecności. Jeżeli zatem pracownik zatrudniony u danego pracodawcy pięć miesięcy wróci do pracy po czterech miesiącach nieobecności spowodowanej chorobą, pracodawca nie może rozwiązać mu umowy bez wypowiedzenia. Może to zrobić jedynie do czasu powrotu tego pracownika. Zapis Kodeksu pracy uprawnia pracodawcę do rozwiązania z pracownikiem umowy bez wypowiedzenia. Wielu pracodawców korzysta z tej możliwości, jednak pewna grupa traktuje tę możliwość jako konieczność, dlatego trzeba zaznaczyć, iż Kodeks pracy daje pracodawcy takie prawo, ale nie jest to jego obowiązek. Często jednak pracodawca korzysta z tej możliwości, ponieważ dłuższa nieobecność pracownika znacznie utrudnia organizację pracy, a nieraz zmusza do zatrudnienia dodatkowego pracownika na zastępstwo, a to generuje koszty po stronie pracodawcy.

Niejednokrotnie nieobecności pracownika wywołane chorobą nie przekraczają okresów wskazanych w art. 53 § 1 kp, jednak może się zdarzyć, że pracownik choruje często, lecz krótko, co powoduje liczne problemy dla pracodawcy, przede wszystkim natury organizacyjnej. Ta sytuacja zmusza pracodawcę do zatrudniania nowych osób lub zwiększania obowiązków pozostałych pracowników, dokonywania zmian rozkładów pracy lub rozkładów urlopu, co w większości przypadków niesie za sobą problemy finansowe. W takim wypadku pracodawca może zwolnić pracownika za wypowiedzeniem i uzasadnić, w jaki sposób nieobecność pracownika powoduje problemy w firmie. W związku z tym, chociaż choroba często jest od nas niezależna, ponosimy tego bolesne konsekwencje. Trzeba jednak zrozumieć też punkt widzenia drugiej strony.

Pracodawca powinien w miarę możliwości ponownie zatrudnić pracownika, który w okresie sześciu miesięcy od rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z powodu długotrwałej choroby zgłosi swój powrót do pracy niezwłocznie po ustaniu przyczyny tej nieobecności. Często okazuje się, że pracodawca zdążył już zatrudnić kogoś na nasze miejsce, a my musimy rozejrzeć się za inną pracą. Pomocą w tym czasie służą urzędy pracy, oferując wsparcie nie tylko w postaci zasiłków dla osób bezrobotnych, lecz także szkoleń, staży, środków na podjęcie działalności gospodarczej itd.

Źródło:
  • Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 roku – Kodeks pracy
  • http://praca.wp.pl/title,Kiedy-chory-moze-stracic-prace,wid,14783921,wiadomosc.html

Agnieszka Jastrzębska

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: