eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Trzecia umowa o pracę - na czas nieokreślony

Trzecia umowa o pracę - na czas nieokreślony

2012-10-21 00:20

Przeczytaj także: Umowy terminowe po 1 stycznia 2012 r.


Przeczekać miesiąc albo dać zlecenie

Jeżeli aneksy do umowy, traktowane jako sposób obejścia art. 251 K.p., zostały "zablokowane" przez ustawodawcę, to pojawić się mogła próba wykorzystania w tym celu brzmienia art. 251 K.p., wymagającego, aby przerwy między poszczególnymi umowami nie przekroczyły miesiąca. Jeżeli odstęp pomiędzy nimi byłby dłuższy, przekształcenie nie miałoby miejsca. Pracodawcy, którzy podjęliby próbę ominięcia omawianego przepisu poprzez wprowadzenie dłuższych niż miesiąc przerw między poszczególnymi umowami na czas określony, mogą się jednak narazić na bardzo prawdopodobną przegraną w sądzie pracy i krytyczne wytyki ze strony inspektora pracy. Z formalnego punktu widzenia przepis nie będzie bowiem naruszony, ale łatwo można zauważyć, w jakim celu pracodawca zawarł kolejną umowę na czas określony po upływie miesiąca po zakończeniu poprzedniej. O ile nie wykaże on w sądzie (w razie wniesienia przez pracownika pozwu o ustalenie, że z pracodawcą łączy go zatrudnienie bezterminowe), że takie ponadmiesięczne przerwy były usprawiedliwione konkretnymi okolicznościami, sąd może uznać jego działania za podjęte w celu obejścia prawa.

Przekształcenie umowy na czas określony w umowę na czas nieokreślony, na podstawie art. 251 K.p. następuje z mocy samego prawa, bez konieczności składania dodatkowych oświadczeń.

"Niepowodzeniem" może również zakończyć się próba zawarcia, zamiast trzeciej z kolei umowy na czas określony podlegającej przekształceniu, umowy o charakterze cywilnoprawnym. Oczywiście, jeżeli zatrudnienie na podstawie umowy cywilnej będzie odpowiadało w rzeczywistości cechom zatrudnienia cywilnoprawnego, pracodawca nie będzie musiał się obawiać zakwestionowania takiej umowy. Natomiast w przypadku wykonywania pracy w taki sam sposób jak dotychczas, tyle że w ramach umowy cywilnoprawnej, stosunek prawny nawiązany na jej podstawie może zostać uznany za stosunek pracy, ze wszystkimi tego konsekwencjami, w tym wynikającymi z art. 251 K.p.

Podstawa prawna:
  • Ustawa z dnia 26.06.1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.)


Wydawnictwo Podatkowe GOFIN – wydawca czasopism, Gazety Podatkowej i serwisów internetowych dostarczających specjalistycznej wiedzy z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń i prawa pracy.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: