eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Jakie wynagrodzenie po urlopie wychowawczym?

Jakie wynagrodzenie po urlopie wychowawczym?

2012-09-30 00:12

Jakie wynagrodzenie po urlopie wychowawczym?

Po powrocie do pracy po urlopie wychowawczym pracownik ma prawo do wynagrodzenia takiego, jakie obow © Andrey_Arkusha - Fotolia.com

Po zakończeniu urlopu wychowawczego pracownica ma prawo do wynagrodzenia za pracę w wysokości nie niższej od wynagrodzenia za pracę przysługującego jej w dniu podjęcia pracy na stanowisku zajmowanym przez nią przed urlopem wychowawczym.

Przeczytaj także: Powrót z urlopu wychowawczego a likwidacja stanowiska

Pytanie: Pracownicy za kilka tygodni kończy się urlop wychowawczy. W firmie przeprowadzono restrukturyzację, obniżono w znaczący sposób wynagrodzenia. Jakie wynagrodzenie będzie przysługiwało tej pracownicy po powrocie z urlopu wychowawczego?

Odpowiedź: Po zakończeniu urlopu wychowawczego pracownica ma prawo do wynagrodzenia za pracę w wysokości nie niższej od wynagrodzenia za pracę przysługującego jej w dniu podjęcia pracy na stanowisku zajmowanym przez nią przed urlopem wychowawczym.

Zgodnie z przepisami po zakończeniu urlopu wychowawczego pracodawca dopuszcza pracownika do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe, na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym. Oznacza to, że pracownik po zakończeniu urlopu wychowawczego powinien być skierowany na stanowisko, które odpowiada jego wykształceniu, wiedzy i doświadczeniu zawodowemu.

Po powrocie do pracy po urlopie wychowawczym pracownik ma prawo do wynagrodzenia takiego, jakie obowiązuje na stanowisku pracy w dniu jego powrotu do pracy

Oznacza to, że pracownik nie może domagać się wynagrodzenia w wysokości takiej, w jakiej je otrzymywał w dniu rozpoczęcia urlopu wychowawczego. Oczywiście zgodnie z zasadą, obowiązującą w Kodeksie pracy, pracodawca może pracownikowi przyznać wynagrodzenie w wysokości obowiązującej w dniu rozpoczęcia urlopu wychowawczego, ale jest to swobodna decyzja pracodawcy. Przepisy określają natomiast minimalny poziom ochrony pracownika, co oznacza, że pracodawca nie może pracownikowi przyznać wynagrodzenia za pracę w wysokości niższej, niż obowiązuje na danym stanowisku pracy w dniu powrotu pracownika do pracy. Np. w wyroku z dnia 29 stycznia 2008 r., sygn. akt PK 143/07 Sąd Najwyższy podkreślił, że podstawą określenia wysokości wynagrodzenia pracownika powracającego do pracy po urlopie wychowawczym nie jest wynagrodzenie pobierane przez niego przed urlopem, lecz wynagrodzenie przysługujące w dniu podjęcia pracy na stanowisku, które zajmował przed urlopem.

fot. Andrey_Arkusha - Fotolia.com

Po powrocie do pracy po urlopie wychowawczym pracownik ma prawo do wynagrodzenia takiego, jakie obow

Po powrocie do pracy po urlopie wychowawczym pracownik ma prawo do wynagrodzenia takiego, jakie obowiązuje na stanowisku pracy w dniu jego powrotu do pracy

Jaki pojawia się problem?

Problem w praktyce powstaje w sytuacji, gdy po powrocie pracownika z urlopu wychowawczego okaże się, że stanowisko pracy pracownika zostało zlikwidowane. W takim przypadku pracodawca powinien ustalić wysokość wynagrodzenia na podstawie wysokości płacy, która obowiązuje na stanowiskach równorzędnych do zajmowanego przez pracownika przed urlopem wychowawczym. Zastosowanie ma wówczas ogólna zasada, przewidziana w Kodeksie pracy, zgodnie z którą wynagrodzenie za pracę powinno być tak ustalone, aby odpowiadało w szczególności rodzajowi wykonywanej pracy i kwalifikacjom wymaganym przy jej wykonywaniu, a także uwzględniało ilość i jakość świadczonej pracy (art. 78 § 1 kp).

Warto dodać, że przewidziana w przepisach zasada mówiąca o tym, że po powrocie z urlopu wychowawczego pracownikowi przysługuje wynagrodzenie nie niższe od wynagrodzenia przysługującego pracownikowi w dniu podjęcia pracy na stanowisku zajmowanym przed tym urlopem ma zastosowanie nie tylko do wynagrodzenia zasadniczego, ale także do innych składników wynagrodzenia za pracę, jak np. dodatków za staż pracy.

Podstawa prawna:
  • art. 1864 oraz art. 78 § 1 Kodeksu pracy.


Płace w firmie pomogą ci uniknąć pomyłek w rozliczeniach płacowych dzięki poradom ekspertów, które odpowiadają prawie na wszystkie pytania związane z rozliczaniem wynagrodzeń i nowymi przepisami.

oprac. : Aneta Mościcka / Płace w firmie Płace w firmie

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: