eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarcze › Nadzór autorski obowiązkiem projektanta

Nadzór autorski obowiązkiem projektanta

2012-09-27 00:15

Przeczytaj także: Dokumentacja budowlana tylko elektronicznie?


Nadzór autorski - obowiązki

Wykonywanie tego obowiązku polega na:
  • stwierdzaniu w toku wykonywania robót budowlanych zgodności realizacji z projektem,
  • uzgadnianiu możliwości wprowadzenia rozwiązań zamiennych w stosunku do przewidzianych w projekcie, zgłoszonych przez kierownika budowy lub inspektora nadzoru inwestorskiego.
Pierwszy z wyżej wymienionych elementów przejawia się między innymi w kompetencji projektanta do złożenia oświadczenia o zgodności wykonania obiektu budowlanego z projektem budowlanym i warunkami pozwolenia na budowę oraz przepisami – w razie zaistnienia zmian nieodstępujących w sposób istotny od zatwierdzonego projektu lub warunków pozwolenia na budowę (w myśl art. 57 ust. 2 w zw. z ust. 1 pkt 2 lit. a Prawa budowlanego).

W zakresie obowiązku uzgadniania możliwości wprowadzenia rozwiązań zamiennych, zgodnie z art. 36a ust. 6 Prawa budowlanego, w stosunku do przewidzianych w projekcie, projektant dokonuje kwalifikacji zamierzonego odstąpienia od zatwierdzonego projektu budowlanego, przyznając mu charakter istotnego bądź nieistotnego. W zależności od przyjęcia jednej z powyższych tez, aktualne stają się bardziej bądź mniej rygorystyczne wymogi odnośnie dalszych postępowań administracyjnych, które mają być przeprowadzone. Projektant zamieszcza w projekcie budowlanym odpowiednie informacje dotyczące odstąpienia.

Nadzór autorski – uprawnienia

Sprawowanie nadzoru autorskiego może być realizowane jedynie w toku prowadzonych robót. Dlatego też, w przypadku robót budowlanych, na które wymagane jest pozwolenie na budowę, art. 41 ust. 4 Prawa budowlanego zobowiązuje inwestora do zawiadomienia projektanta o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych co najmniej na 7 dni przed ich rozpoczęciem, dołączając na piśmie odpowiednie informacje.

Co więcej, art. 21 Prawa budowlanego zakłada, że podczas realizacji budowy projektant ma prawo:
  • wstępu na teren budowy i dokonywania zapisów w dzienniku budowy dotyczących jej realizacji,
  • żądania wpisem do dziennika budowy wstrzymania robót budowlanych w razie stwierdzenia możliwości powstania zagrożenia lub wykonywania robót niezgodnie z projektem.
Podsumowanie:
Nadzór autorski jest obowiązkiem projektanta, który realizowany jest na etapie samej budowy obiektu budowlanego. Tym samym nie ma podstaw do przyjęcia, że rola projektanta ogranicza się do samego sporządzenia projektu budowlanego, a zatem wpisuje się wyłącznie w pierwszą z kategorii wyróżnionych w art. 5 ust. 1 Prawa budowlanego.

Sprawowanie nadzoru autorskiego jest jednakże funkcjonalnie związane ze zobowiązaniem projektanta do sporządzenia projektu budowlanego. Stanowi ono bowiem gwarancję, że budowany obiekt rzeczywiście będzie odpowiadał treści projektu. W przeciwnym razie sporządzenie projektu budowlanego byłoby wymogiem czysto formalnym, którego realizacja nie zapewnia jednak odpowiedniego standardu powstających obiektów.

poprzednia  

1 2

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: