eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Zaległy urlop do końca września? - nie zawsze

Zaległy urlop do końca września? - nie zawsze

2012-09-09 00:12

Zaległy urlop do końca września? - nie zawsze

Zaległy urlop do końca września? © OlgaDmi - Fotolia.com

Mamy wrzesień, czyli ostateczny termin udzielenia urlopów zaległych za 2011 rok (po raz pierwszy nie jest to marzec). Czas najwyższy, aby poznać dobre i złe praktyki związane z gospodarowaniem urlopami zaległymi (po zmianach). Zamieszczamy wskazówki, które trudno wyczytać wprost z przepisów.

Przeczytaj także: Do kiedy wykorzystać zaległy urlop?

fot. OlgaDmi - Fotolia.com

Zaległy urlop do końca września?

Pracodawca co do zasady musi udzielić pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik nabył prawo do niego

Art 161 kp. wskazuje, że urlopu należy udzielić w roku nabycia do niego prawa. Jak to rozumieć, skoro można przesunąć urlop aż do września następnego roku?

Pracodawca co do zasady musi udzielić pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik nabył prawo do niego. Dotyczy to każdego rodzaju urlopu wypoczynkowego (np. tzw. pierwszego urlopu, urlopu uzupełniającego), a także np. dodatkowego urlopu pracownika niepełnosprawnego. Z zasady tej wynika m.in., że:
  • jeśli np. w zakładzie jest plan urlopów, należy dążyć do tego, by zaplanować w nim cały urlop wypoczynkowy z danego roku (z wyjątkiem urlopu na żądanie, którego się nie planuje);
  • pracodawca nie może sam nakazać pracownikowi wykorzystanie urlopu wypoczynkowego za dany rok w kolejnym roku kalendarzowym (do 30 września). Jest to możliwe tylko wówczas, gdy sam pracownik nie skorzysta z prawa do urlopu w roku jego nabycia np. nie złoży wniosku o cały przysługujący w danym roku urlop lub wystąpią sytuacje, w których z przyczyn dotyczących pracownika (np. choroba uniemożliwiająca wykorzystanie urlopu wypoczynkowego) lub pracodawcy (np. odwołanie pracownika z udzielonego mu urlopu) urlop zostanie przesunięty na następny rok.
Podstawa prawna:
  • art. 161, art. 168 Kodeksu pracy.

www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.

oprac. : KadryOnline KadryOnline

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: