eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Staż dla bezrobotnego a wymiar urlopu

Staż dla bezrobotnego a wymiar urlopu

2012-08-31 00:20

Staż dla bezrobotnego a wymiar urlopu

Urlop © Galyna Andrushko - Fotolia.com

Zgodnie z zapisami zawartymi w Kodeksie pracy pracownik nabywa prawo do urlopu po pierwszym miesiącu swojej pierwszej pracy. Po każdym przepracowanym miesiącu nabywa proporcjonalnie 1/12 z wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku. Zdarza się jednak, że zanim zostaniemy formalnie zatrudnieni, odbywamy u pracodawcy staż.

Przeczytaj także: Staż dla bezrobotnego wpływa na wymiar urlopu

Takie staże są finansowane ze środków Funduszu Pracy i mogą trwać od 3 do 12 miesięcy. W tym czasie stażysta nadal pozostaje w rejestrze osób bezrobotnych. W omawianym okresie otrzymuje stypendium wypłacane przez urząd pracy. Pracodawca nie zawiera stosunku pracy ze stażystą, podpisuje umowę o zorganizowanie stażu ze starostą. Dzięki temu zyskuje pracownika, nie ponosząc przy tym w zasadzie żadnych kosztów. Okres odbywania stażu jest jednak cenny nie tylko ze względu na możliwość zdobycia doświadczenia zawodowego. Ten czas nie jest stracony również z innego powodu.

Okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych i stypendium wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego. Pracodawca nie ma prawa zmniejszać uprawnień nabytych przez stażystów i bezrobotnych. Co istotne jednak, okres ten nie wpływa na nabycie prawa do urlopu. Prawo do urlopu nabywa się dopiero w ramach stosunku pracy i oznacza to możliwość skorzystania przez pracownika z urlopu wypoczynkowego. Jedynym warunkiem decydującym o uzyskania prawa do urlopu jest obecnie przepracowanie określonego czasu.

Szybciej na dłuższy urlop

Zagadnienia związane z odbywaniem stażu u pracodawcy oraz zasiłkiem dla bezrobotnych reguluje Ustawa z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Zgodnie z art. 79 ustawy okres pobierania zasiłku dla bezrobotnego, a także stypendium szkoleniowego, stażowego oraz stypendium otrzymywanego z tytułu odbywania przygotowana zawodowego dorosłych wlicza się do okresu pracy wymaganego do nabycia lub zachowania uprawnień pracowniczych, a także okresów składkowych w rozumieniu przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

fot. Galyna Andrushko - Fotolia.com

Urlop

Okres pobierania stażu lub stypendium wpływa na wymiar urlopu, lecz pozostaje bez znaczenia w zakresie nabycia prawa do niego

Okresów pobierania zasiłku i stypendium nie wlicza się jednak do:
  • okresu pracy, od którego zależy nabycie uprawnień do urlopu wypoczynkowego,
  • okresów wymaganych do nabycia prawa i wymiaru czasu pobierania zasiłku,
  • stażu pracy określonego w odrębnych przepisach, wymaganego do wykonywania niektórych zawodów.

Istotne jest więc rozgraniczenie dwóch pojęć: nabycie prawa do urlopu (czyli daty, od której urlop pracownikowi przysługuje) oraz wymiar urlopu (czyli liczby dni wolnych od pracy). Okres pobierania stażu lub stypendium wpływa na wymiar tego urlopu, lecz pozostaje bez znaczenia w zakresie nabycia prawa do niego.

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: