eGospodarka.pl

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Dodatkowy urlop macierzyński dla ojca

Dodatkowy urlop macierzyński dla ojca

2012-07-16 13:44

Dodatkowy urlop macierzyński dla ojca

Dodatkowy urlop macierzyński dla ojca © drubig-photo - Fotolia.com

Zgodnie z obowiązującymi przepisami dodatkowy urlop macierzyński udzielany jest jednorazowo w wymiarze tygodnia lub jego wielokrotności, bezpośrednio po wykorzystaniu podstawowego urlopu macierzyńskiego.

fot. drubig-photo - Fotolia.com

Dodatkowy urlop macierzyński dla ojca

Dodatkowy urlop macierzyński udzielany jest jednorazowo w wymiarze tygodnia lub jego wielokrotności, bezpośrednio po wykorzystaniu podstawowego urlopu macierzyńskiego

Pytanie: Pracownik poinformował nas, że po zakończeniu przez żonę dodatkowego urlopu macierzyńskiego, będzie chciał skorzystać z dodatkowych dni wolnych przysługujących od 1 stycznia 2012 r. w związku z wydłużeniem wspomnianych urlopów. Czy wniosek taki musimy rozpatrzyć pozytywnie?

Odpowiedź: Wniosku takiego pracodawca nie musi rozpatrzyć pozytywnie. Z dodatkowego urlopu macierzyńskiego może skorzystać albo pracownica, albo pracownik.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami dodatkowy urlop macierzyński udzielany jest jednorazowo w wymiarze tygodnia lub jego wielokrotności, bezpośrednio po wykorzystaniu podstawowego urlopu macierzyńskiego.

Z pytania wynika, że żona pracownika przebywa już na urlopie dodatkowym, a on chciałby wykorzystać jedynie dni zwiększające wymiar wspomnianego urlopu 1 stycznia 2012 r., tj. 14 lub 21 dni – w zależności od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie. Nie będzie to jednak możliwe, ponieważ:
  1. dodatkowy urlop macierzyński, obejmujący także dni uzupełniające jego wymiar w 2012 r., udzielany jest jednorazowo, a więc nie może być on dzielony na części, z których jedną wykorzysta pracownica, a drugą pracownik,
  2. prawo do dni uzupełniających wymiar dodatkowego urlopu macierzyńskiego, który został rozpoczęty w 2011 r. mają jedynie osoby przebywające na takim urlopie w dniu 1 stycznia 2012 r.,
  3. pracownik może skorzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego tylko w konkretnych sytuacjach, tj. gdy matka dziecka po wykorzystaniu podstawowego urlopu macierzyńskiego nie chce skorzystać z urlopu dodatkowego albo gdy pracownik korzysta z podstawowego urlopu macierzyńskiego z uwagi na wcześniejszy powrót matki dziecka do pracy po wykorzystaniu przez nią co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego.
Oznacza to, że jeśli nawet pracownik wystąpi ze stosownym wnioskiem i złoży go w wymaganym terminie, wniosek ten nie będzie mógł być rozpatrzony pozytywnie. Z części dodatkowego urlopu macierzyńskiego odpowiadającej różnicy między podwyższonym, a dotychczasowym wymiarem może skorzystać pracownica, pod warunkiem jednak że 1 stycznia 2012 r. będzie przebywa na dodatkowym urlopie macierzyńskim, który rozpoczął się w 2011 r.

Podstawa prawna:
  • Art. 1821–1822 Kodeksu pracy.
  • Art. 12–13 ustawy z 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 237, poz. 1654).


Płace w firmie pomogą ci uniknąć pomyłek w rozliczeniach płacowych dzięki poradom ekspertów, które odpowiadają prawie na wszystkie pytania związane z rozliczaniem wynagrodzeń i nowymi przepisami.
Świadczenie urlopowe

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Najnowsze w serwisie

Kodeksy

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Na skróty

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.