eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo dla biznesu › Przepisy prawne: najważniejsze zmiany VI 2012

Przepisy prawne: najważniejsze zmiany VI 2012

2012-07-02 12:05

Przepisy prawne: najważniejsze zmiany VI 2012

Przepisy prawne: najważniejsze zmiany VI 2012 © Sebastian Duda - Fotolia.com

Niniejsza publikacja stanowi podsumowanie najważniejszych zmian w polskich przepisach prawnych, które weszły w życie w czerwcu 2012 r., jak również ostatnio opublikowane orzecznictwo Sądu Najwyższego oraz Trybunału Konstytucyjnego.

Przeczytaj także: Udział spadkowy także dla rodzeństwa przyrodniego

NAJWYŻSZA IZBA KONTROLI

W dniu 2 czerwca 2012 r. weszła w życie część przepisów nowelizacji ustawy o Najwyższej Izbie Kontroli (Dz. U. z 2010 r. Nr 227, poz. 1482 ze zm.), którą:
  • wprowadzono bardziej szczegółowe przepisy dotyczące procedury przeprowadzania kontroli;
  • określono, że ustalenia kontrolne (w tym oceny, uwagi i wnioski) będą ujmowane w jednym dokumencie - wystąpieniu pokontrolnym;
  • wskazano, że tryb kwestionowania wyników kontroli ograniczony będzie tylko do zastrzeżeń składanych do wystąpienia pokontrolnego;
  • wydłużono do 21 dni termin na zgłoszenie zastrzeżeń do wystąpienia pokontrolnego;
  • rozszerzono możliwość kwestionowania niektórych czynności podejmowanych w toku kontroli poprzez możliwość wniesienia zażalenia na odmowę zwolnienia materiałów spod zabezpieczenia, postanowienie o nałożeniu kary pieniężnej na świadka, który nie stawił się na wezwanie oraz na postanowienie o odmowie przyjęcia zastrzeżeń do wystąpienia pokontrolnego.
GODŁO RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

W dniu 9 czerwca 2012 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych oraz ustawy o sporcie (Dz. U. z 2012 r. poz. 490), którą:
  • wprowadzono obowiązek używania godła Rzeczypospolitej Polskiej na strojach reprezentacji kraju, reprezentacji olimpijskiej lub reprezentacji paraolimpijskiej;
  • wskazano, że odstępstwo od zasady używania godła na strojach reprezentacji może wynikać wyłącznie z wiążących Polskę przepisów międzynarodowej organizacji sportowej działającej w danym sporcie, do której należy polski związek sportowy, przepisów Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego lub przepisów Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego;
  • określono, że właściwe polskie związki sportowe, Polski Komitet Olimpijski i Polski Komitet Paraolimpijski będą mogły wykorzystywać dla swoich celów gospodarczych przedmioty będące odwzorowaniem stroju reprezentacji kraju, stroju reprezentacji olimpijskiej lub stroju reprezentacji paraolimpijskiej.

fot. Sebastian Duda - Fotolia.com

Przepisy prawne: najważniejsze zmiany VI 2012

W dniu 2 czerwca 2012 r. weszła w życie część przepisów nowelizacji ustawy o Najwyższej Izbie Kontroli

ORZECZNICTWO TK

Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego (dalej „TK”) z dnia 1 grudnia 2010 r. w dniu 14 czerwca 2012 r. utraciły moc obowiązującą przepisy art. 46 ust. 1, art. 31 oraz art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1984 r. Prawo prasowe (Dz. U. z 1984 r. Nr 5, poz. 24 ze zm., dalej „Prawo prasowe”), które TK uznał za niezgodne z art. 2 i art. 42 ust. 1 Konstytucji (sygn. akt K 41/07).

W wyroku TK wskazał, że w świetle obowiązujących przepisów prawnych powstaje sytuacja, w której redaktor naczelny, jednocześnie ocenia czy nadesłane do redakcji pismo jest sprostowaniem bądź odpowiedzią oraz jest adresatem sankcji karnej z art. 46 Prawa prasowego, który przewiduje możliwość nałożenia kary grzywny albo kary ograniczenia wolności za uchylenie się od opublikowania sprostowania lub odpowiedzi lub opublikowania ich wbrew warunkom określonym w Prawie prasowym. Ponadto TK stwierdził, że brak precyzji w przepisach Prawa prasowego wskazujących elementy istotne, pozwalające dostatecznie odróżnić sprostowanie lub odpowiedź od innych nadesłanych pism oraz brak dokładnego określenia sytuacji, w której redaktor naczelny może odmówić ich publikacji, powodują, że staje się on sędzią we własnej sprawie.

ORZECZNICTWO SN

W dniu 14 października 2011 r. Sąd Najwyższy (dalej „SN”) podjął uchwałę, w której stwierdził, że „jeżeli jedno z rodziców spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, dziedziczy, na podstawie art. 932 § 4 k.c., w częściach równych rodzeństwo rodzone i przyrodnie spadkodawcy” (sygn. akt III CZP 49/11).

W uchwale SN opowiedział się za zasadą równego traktowania rodzeństwa, bez względu na to czy jest to rodzeństwo rodzone czy też przyrodnie. SN słusznie podkreślił, że nowelizacja art. 932 – 934 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zm.), nie zacieśniła kręgu uprawnionych do dziedziczenia, wręcz przeciwnie poszerzyła go, włączając do kręgu uprawnionych także pasierbów.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: