eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Wypowiedzenie umowy a potem likwidacja stanowiska?

Wypowiedzenie umowy a potem likwidacja stanowiska?

2012-06-28 00:25

Wypowiedzenie umowy a potem likwidacja stanowiska?

Wypowiedzenie umowy © VIPDesign - Fotolia.com

Wypowiedzenie umowy o pracę z powodu likwidacji stanowiska pracy nie musi następować w tym samym czasie, w którym faktyczne kończy się proces likwidacji tego stanowiska. Likwidacja stanowiska nie jest bowiem czynnością jednorazową, ale jest to proces, który wymaga przygotowania i przeprowadzenia.

Przeczytaj także: Upadłość firmy a prawa pracownika

Istotne jest tu zwłaszcza zatwierdzanie decyzji o likwidacji stanowiska przez uprawniony podmiot (kierownictwo lub zarząd danej firmy).

Zdaniem Sądu Najwyższego: Podając pracownikowi, jako przyczynę wypowiedzenia, likwidację stanowiska pracy pracodawca powinien powoływać się tylko na zapadłe już w tej kwestii decyzje uprawnionych organów zakładu pracy, a nie dopiero na ich niezatwierdzone oficjalnie projekty. Wyrok Sądu Najwyższego z 23 lipca 2008 r., I PK 310/07.

Ważne! Dla skuteczności wypowiedzenia umowy o pracę z powodu likwidacji stanowiska ważne jest to, aby w chwili dokonywania wypowiedzenia proces likwidacji się rozpoczął i był zaawansowany pod względem organizacyjnym. Przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę musi bowiem istnieć w chwili wypowiedzenia umowy o pracę oraz mieć charakter rzeczywisty.

Zdaniem Sądu Najwyższego: Likwidacja stanowiska pracy stanowi rzeczywistą przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę, jeżeli decyzja o likwidacji jest na tyle zaawansowana realizacyjnie, że nie ma wątpliwości co do jej wykonania. Wyrok Sądu Najwyższego z 12 grudnia 2001 r., I PKN 733/00.

A zatem istnienie stanowiska pracy w dniu wręczenia pracownikowi wypowiedzenia umowy o pracę z powodu jego likwidacji nie jest równoznaczne z brakiem rzeczywistej przyczyny wypowiedzenia, o ile w okresie wypowiedzenia lub w późniejszym, nieodległym czasie stanowisko to zostaje faktycznie zlikwidowane.

fot. VIPDesign - Fotolia.com

Wypowiedzenie umowy

Wypowiedzenie umowy o pracę z powodu likwidacji stanowiska pracy nie musi następować w tym samym czasie, w którym faktyczne kończy się proces likwidacji

Zdaniem Sądu Najwyższego: Przyjęcie, że pracodawca musi czekać z wypowiedzeniem pracownikowi umowy o pracę do czasu, aż jego stanowisko pracy zostanie faktycznie zlikwidowane prowadziłoby do sytuacji, w której pracownik musiałby pracować przez cały okres wypowiedzenia umowy o pracę, pomimo tego, że brak jest dla niego zadań do wykonania. Pracodawca byłby wówczas zmuszony zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Wyrok Sądu Najwyższego z 13 października 1999 r., I PKN 290/99.

www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: