eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarcze › Likwidacja spółki czy ogłoszenie upadłości?

Likwidacja spółki czy ogłoszenie upadłości?

2012-05-14 13:16

Przeczytaj także: Nierówne zasady odpowiedzialności członków zarządu za zobowiązania spółki


Kiedy egzekucja jest bezskuteczna?

Proszę pamiętać, że członek zarządu ponosi odpowiedzialność, jeżeli egzekucja z majątku spółki okaże się bezskuteczna. Otóż jeżeli egzekucja wobec spółki z o.o. okaże się bezskuteczna, za jej zobowiązania odpowiadają solidarnie członkowie jej zarządu. Członek zarządu może jednak uwolnić się od tej odpowiedzialności, jeżeli wykaże, że:
  1. we właściwym czasie zgłoszony został wniosek o ogłoszenie upadłości lub wszczęte postępowanie układowe, albo że
  2. nie był winny niezgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości lub niewszczęcia postępowania układowego, lub też
  3. pomimo niezgłoszenia na czas wniosku o ogłoszenie upadłości lub niewszczęcia postępowania układowego wierzyciel nie poniósł szkody.

W opisywanym przypadku zakładam, że jesteście Państwo jedynymi wierzycielami spółki. Teoretycznie więc odpowiedzialność ta Państwa nie będzie dotyczyć, ponieważ nie będziecie występować przeciwko sobie. Uważam więc, że jeżeli jesteście Państwo jedynymi wierzycielami spółki, spółka nie ma długów podatkowych, wobec ZUS, względem pracowników, możecie Państwo nie składać wniosku o upadłość, ale rozpocząć likwidację spółki.

Decyzja o likwidacji spółki z o.o.

Wydaje mi się, że najwłaściwszym będzie podjęcie decyzji o likwidacji spółki, pod warunkiem, że rzeczywiście jesteście jedynymi wierzycielami spółki. W myśl art. 282 ksh ikwidatorzy powinni zakończyć interesy bieżące spółki, ściągnąć wierzytelności, wypełnić zobowiązania i upłynnić majątek spółki (czynności likwidacyjne). Nowe interesy mogą wszczynać tylko wówczas, gdy to jest potrzebne do ukończenia spraw w toku. Nieruchomości mogą być zbywane w drodze publicznej licytacji, a z wolnej ręki – jedynie na mocy uchwały wspólników i po cenie nie niższej od uchwalonej przez wspólników.

Dzięki postępowaniu likwidacyjnemu odzyskalibyście Państwo pożyczone spółce pieniądze. Zakładam, że spółka nie ma innych długów. Likwidacja byłaby więc prosta.

Podstawa prawna:
  • art. 14, art. 182, art. 299 Kodeksu spółek handlowych.


Więcej informacji o zmianach przepisów przydatnych w zarządzaniu spółką z o.o. oraz o tym jak zyskać bezpieczeństwo na stanowisku członka zarządu, znajdziesz w poradniku "Doradca Prezesa spółki z o.o."

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: