eGospodarka.pl

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Umowa zlecenia "na zastępstwo"

Umowa zlecenia "na zastępstwo"

2012-05-02 00:23

Umowa zlecenia "na zastępstwo"

Umowa zlecenia dla sprzątaczki © fot. mat. prasowe

Umowa zlecenia, w której będzie wskazany zakres prac, pomieszczenia, które należy posprzątać i porę, w jakiej dostępne są te pomieszczenia, nie określająca natomiast godzin pracy i nie zobowiązująca do pracy pod kierownictwem, czyli jednych z zasadniczych cech stosunku pracy - jest jak najbardziej prawidłowo zawartą umową cywilnoprawną.
Pytanie: Czy na czas spowodowanej chorobą nieobecności w pracy pracownicy zatrudnionej na podstawie umowy o pracę na stanowisku sprzątaczki można zatrudnić osobę na podstawie umowy zlecenia, czy też musi to być zatrudnienie na podstawie umowy o pracę na czas zastępstwa? Umowa zlecenia określałaby zakres prac, wyznaczałaby pomieszczenia do sprzątania i porę, w jakiej są one dostępne, bez wyznaczania godzin pracy. Czy jeżeli może być w tej sytuacji zawarta umowa zlecenia, to czy czas wykonywania tej umowy może być określony nie datą, a zdarzeniem: zlecenie zostanie wykonane do dnia powrotu do pracy pracownicy zatrudnionej na stanowisku sprzątaczki, na podstawie umowy o pracę

Odpowiedź: Tak. W przedstawionej sytuacji można zawrzeć umowę zlecenia na czas nieobecności w pracy osoby zatrudnionej w ramach stosunku pracy. Termin rozwiązania takiej umowy może być określony zdarzeniem przyszłym.

fot. mat. prasowe

Umowa zlecenia dla sprzątaczki

Czy można zawrzeć umowę zlecenia "na zastępstwo"


Umowa zlecenia, w której będzie wskazany zakres prac, pomieszczenia, które należy posprzątać i porę, w jakiej dostępne są te pomieszczenia, nie określająca natomiast godzin pracy i nie zobowiązująca do pracy pod kierownictwem, czyli jednych z zasadniczych cech stosunku pracy - jest jak najbardziej prawidłowo zawartą umową cywilnoprawną.

Umowa taka może być zawarta zarówno na czas określony, jak i nieokreślony. Czasookres zawarcia umowy zlecenia na czas określony może być oznaczony datami, jak i pewnymi zdarzeniami. Tak więc zawarcie umowy zlecenia na czas określony, w której końcowy termin jej obowiązywania wskazany będzie przez pewne zdarzenie (np. powrót do pracy osoby zatrudnionej na podstawie umowy o pracę ze zwolnienia lekarskiego), jest możliwe i prawidłowe.

Podstawa prawna:
  • art. 22 § 1, § 1 1 , § kp,
  • art. 734 § 1 kc.


www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Najnowsze w serwisie

Kodeksy

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Na skróty

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.