eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Podróż służbowa w piątek i sobotę - jak rozliczyć?

Podróż służbowa w piątek i sobotę - jak rozliczyć?

2012-02-29 13:39

Pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy, przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową. Z powyższego zatem wynika, iż podróżą służbową jest wykonywanie zadania poza stałym miejscem pracy pracownika lub poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy.

Przeczytaj także: Niewypełnienie celu a zwrot kosztów podróży służbowej

Pytanie: Nasi pracownicy często wyjeżdżają w delegację. Jak prawidłowo powinna zostać rozliczona delegacja dla pracownika który odbył podróż służbową w dniach 3 – 4 czerwca 2011.

Pracownik pracuje od poniedziałku do piątku od 9.00 do 17.00. W dniu 3 czerwca (piątek) wyjechał o godz. 7 rano w delegację samochodem służbowym. Na miejsce dotarł w piątek o godzinie 10.00. Następnie wykonywał prace zlecone przez pracodawcę od godziny 10.00 do godziny 17.00. Potem miał czas wolny. Następnego dnia tj. 4 czerwca 2011 (sobota) od godziny 10.00 do godziny 17.00 wykonywał pracę. Od godziny 18.00 do godziny 22.45 trwała podróż powrotna. Jak rozliczyć prawidłowo godziny pracy pracownika i za jaki okres należy oddać mu dzień wolny lub też udzielić czasu wolnego za godziny nadliczbowe? Czy czas przejazdu (w sytuacji, gdy pracownik kieruje pojazdem) wlicza się do godzin nadliczbowych? Jak prawidłowo taką delegację uwzględnić w ewidencji czasu pracy?


Odpowiedź: Do czasu pracy wliczamy tylko godziny faktycznego wykonywania obowiązków służbowych.

Pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy, przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową. Z powyższego zatem wynika, iż podróżą służbową jest wykonywanie zadania poza stałym miejscem pracy pracownika lub poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy.

Czasem pracy jest natomiast czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy. Do czasu pracy bezspornie wlicza się czas realnego wykonywania zadania będącego celem podróży służbowej. Natomiast czas samej podróży służbowej jest zaliczany do czasu pracy o tyle, o ile pracownik podczas tejże podróży wykonywał pracę.

Ponadto zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 23 czerwca 2005 r. (II PK 265/04, OSNP 2006/5-6/76) czas podróży służbowej zawsze zaliczany jest do czasu pracy o tyle, o ile przypada w harmonogramowych godzinach pracy pracownika.

W związku z tym, że pracownik pracuje od poniedziałku do piątku od godziny 9.00 do 17.00, podróż służbową w dniach 3-4 czerwca 2011 r. należy rozliczyć następująco:

Dzień 3 czerwca 2011 r.:
  • wyjazd godzina 7.00 – dojazd do miejsca wykonywania zadań – 10.00 – do czasu pracy zaliczymy podróż odbywającą się w godzinach pracy, czyli od 9.00 do 10.00,
  • od 10.00 – 17.00 wykonywanie zadań służbowych – tu całość zaliczamy do czasu pracy,
  • od 17.00 - czas wolny.
W związku z tym, w piątek 3 czerwca pracownik pracował w podróży służbowej od 9.00 do 17.00 – pozostały czas był albo czasem dojazdu, albo odpoczynkiem.

Dzień 4 czerwca 2011 r. (sobota – dzień wolny od pracy):
  • dniu wolnym od pracy do czasu pracy zalicza się jedynie czas faktycznie wykonywanych obowiązków, czyli od godz. 10.00 do 17.00. Czasu podróży (od 18.00 do 22.45) nie wliczamy do czasu pracy).
Oznacza to, że w sobotę pracownik pracował 7 godzin. Niemniej jednak za pracę w takim dniu (nawet 7-godzinną) należy mu się inny cały dzień wolny od pracy.

Podstawa prawna:
  • art. 128, art. 151 3 Kodeksu pracy.


www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: