eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Badania lekarskie dla prowadzących samochód służbowy

Badania lekarskie dla prowadzących samochód służbowy

2012-02-14 08:10

Pracownik jest zobowiązany poddawać się wstępnym i okresowym badaniom zgodnie z Kodeksem Pracy i nie ma obowiązku przechodzić badań dla kierowców. Natomiast jeśli będzie kierować pojazdami w ramach obowiązków służbowych do prowadzenia, których wymagane jest posiadanie kategorii A, A1, B, B1, B+E lub T musi zostać skierowany na dodatkowe badania w celu wykonania konsultacji okulistycznej oraz przeprowadzenia badania oceniającego widzenie zmierzchowe i zjawisko olśnienia.

Przeczytaj także: Badania lekarskie obowiązują także wiceprezesa

Pytanie: Czy osoby zatrudnione na innych stanowiskach, niż kierowcy, ale używające samochodu własnego w celach służbowych (otrzymujące ryczałt) muszą być skierowane na badania lekarskie dla kierowców?

Odpowiedź: Pracownik jest zobowiązany poddawać się wstępnym i okresowym badaniom zgodnie z Kodeksem Pracy i nie ma obowiązku przechodzić badań dla kierowców. Natomiast jeśli będzie kierować pojazdami w ramach obowiązków służbowych do prowadzenia, których wymagane jest posiadanie kategorii A, A1, B, B1, B+E lub T musi zostać skierowany na dodatkowe badania w celu wykonania konsultacji okulistycznej oraz przeprowadzenia badania oceniającego widzenie zmierzchowe i zjawisko olśnienia.

Zgodnie z Kodeksem pracy pracodawca jest zobowiązany do zaznajamiania pracowników podejmujących pracę z zakresem ich obowiązków, sposobem wykonywania pracy na wyznaczonych stanowiskach oraz ich podstawowymi uprawnieniami oraz zapewniać bezpieczne i higieniczne warunki pracy oraz prowadzić systematyczne szkolenie pracowników w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Pracownik zobowiązany jest poddawać się wstępnym, okresowym i kontrolnym oraz innym zaleconym badaniom lekarskim i stosować się do wskazań lekarskich. Koszty tych badań pokrywa pracodawca.

Ustawa o transporcie drogowym ma zastosowanie m.in. do kierowców wykonujących przewóz rzeczy pojazdami o DMC powyżej 3,5t nie ma konieczności, kierowania kierowców na badania przewidziane w art. 39a ust. 1 pkt 3 i 4 ww. ustawie, tj. badania lekarskie i psychologiczne. Dlatego też kierowca prowadzący pojazdy do jakich nie mają zastosowania przepisy ustawy o transporcie drogowym, musi mieć aktualne badania lekarskie o jakich mowa w Kodeksie pracy i badania przeprowadzone w ramach konsultacji okulistycznej oceniające widzenie zmierzchowe i zjawisko olśnienia. Obowiązek ten powstał 13 maja 2011r.

Podstawa prawna:
  • art. 3 ust. 1 pkt 2, art. 39a pkt 3 i pkt 4 ustawy z 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (tekst jedn.: Dz.U. z 2007 r. nr 125, poz. 874),
  • art. 94 pkt 1 i pkt 4, art. 207 § 1, art. 229 § 1 i § 6 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94),
  • art. 122 i art. 123 ustawy z 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2005 r., nr 108, poz. 908 ze zm.),
  • § 1 pkt 1b rozporządzenie Ministra Zdrowia z 15 kwietnia 2011 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie badań lekarskich kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami (Dz.U. z 2011 r. nr 88, poz. 503).


Portal Kadrowy - odpowiedzi ekspertów prawa pracy. Porady wraz z podstawą prawną otrzymasz na skrzynkę. Dajemy gwarancję profesjonalnej odpowiedzi. W portalu do pobrania m.in. wzory, wskaźniki, kalkulatory, akty prawne.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: