eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarcze › Wpisy z gminnych ewidencji działalności przeniesione do CEIDG

Wpisy z gminnych ewidencji działalności przeniesione do CEIDG

2012-01-19 13:21

Przeczytaj także: Rejestracja firmy w CEIDG


Kontakt z CEIDG również przez gminę

W 2012 r. zarówno osoby dokonujące pierwszej rejestracji w CEIDG, jak i przedsiębiorcy przeniesieni z gminnych ewidencji, wszelkich zgłoszeń dotyczących prowadzonych firm dokonują już w ramach systemu CEIDG. Nie oznacza to jednak, iż system działa jedynie on-line. Otóż dokonując rejestracji własnej firmy i później zgłaszając zmiany dotyczące jej działalności (np. zmiana danych przedsiębiorcy, aktualizacja kodów PKD, zawieszenie firmy) można dokonywać za pośrednictwem Internetu bądź nadal w urzędzie gminy (osobiście bądź listownie). Przy czym w związku z tym, iż gminy nie są już organami rejestracyjnymi przedsiębiorców, jedynie przekazują one zgłoszenie przedsiębiorcy bezpośrednio do CEIDG (np. zamieniając wniosek z tradycyjnej pisemnej formy na wniosek elektroniczny i wprowadzając dane do systemu CEIDG). Co istotne, obecnie składając wniosek w formie tradycyjnej przedsiębiorca nie jest ograniczony w żaden sposób terytorialnie i może to zrobić w dowolnie wybranej gminie.

Aby zarejestrować firmę drogą elektroniczną i kontaktować się w ten sposób z systemem, przedsiębiorca musi posługiwać się bezpiecznym podpisem z kwalifikowanym certyfikatem, lub co znacznie prostsze, założyć profil zaufany na platformie ePUAP. Jego założenie jest bezpłatne i umożliwia elektroniczny kontakt z wieloma instytucjami administracji państwowej.

Wpis do CEIDG stanowi jednocześnie wniosek o:
  • wpis albo zmianę wpisu do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej (REGON),
  • zgłoszenie identyfikacyjne albo aktualizacyjne, o którym mowa w przepisach o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników,
  • zgłoszenie płatnika składek albo jego zmianę w rozumieniu przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych,
  • przyjęcie oświadczenia o wyborze przez przedsiębiorcę formy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych albo wniosku o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej.
Od 1 stycznia 2012 r. do wniosku o wpis do CEIDG przedsiębiorca może dołączyć zgłoszenie rejestracyjne lub aktualizacyjne VAT.

Podstawa prawna:
  • Ustawa z dnia 2.07.2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2010 r. nr 220, poz. 1447 ze zm.)


Wydawnictwo Podatkowe GOFIN – wydawca czasopism, Gazety Podatkowej i serwisów internetowych dostarczających specjalistycznej wiedzy z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń i prawa pracy.

poprzednia  

1 2

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: