eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Zmiana norm czasu pracy pracownika niepełnosprawnego

Zmiana norm czasu pracy pracownika niepełnosprawnego

2012-01-20 11:53

Przeczytaj także: Normy czasu pracy dla niepełnosprawnych - zmiany


3. Zmiana wynagrodzenia za porozumieniem stron lub wypowiedzeniem

Aby dokonać zmiany wysokości wynagrodzenia za pracę, pracodawca powinien zawrzeć z pracownikiem porozumienie w formie aneksu do umowy o pracę (jeśli pracownik wyraża zgodę na tę zmianę) bądź wypowiedzieć dotychczasowe warunki płacy w trybie wypowiedzenia zmieniającego.

Przykładowe brzmienie aneksu:

„W związku ze zmianą norm czasu pracy pracowników niepełnosprawnych (art. 15 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych) strony postanawiają, że od 1 stycznia 2012 r. wynagrodzenie pracownika wynosi 8 zł brutto/godzinę”.

Ważne! Pracownik z zaświadczeniem pracuje krócej ale zachowuje wynagrodzenie

Jeżeli pracownik przedstawi pracodawcy zaświadczenia o celowości stosowania skróconej normy czasu pracy, pracodawca będzie musiał ponownie podwyższyć stawkę godzinową wynagrodzenia.

4.O zmianie normy czasu pracy należy poinformować pracownika na piśmie

Należy również pamiętać, że w przypadku zmiany obowiązującej pracownika dobowej i tygodniowej normy czasu pracy na pracodawcy ciąży obowiązek poinformowania o tym fakcie pracownika na piśmie, niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 1 miesiąca od dnia wejścia w życie tych zmian, a w przypadku gdy rozwiązanie umowy o pracę miałoby nastąpić przed upływem tego terminu - nie później niż do dnia rozwiązania umowy.

Podstawa prawna:
  • art. 29 § 32 i § 4, art. 42 § 1, § 2, § 3 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94),
  • art. 15, art. 18 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jedn.: Dz.U. z 2011 r. nr 127, poz. 721).


Portal Kadrowy - odpowiedzi ekspertów prawa pracy. Porady wraz z podstawą prawną otrzymasz na skrzynkę. Dajemy gwarancję profesjonalnej odpowiedzi. W portalu do pobrania m.in. wzory, wskaźniki, kalkulatory, akty prawne.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: