eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo konsumenckie › Bezpieczne zabawki dla dzieci

Bezpieczne zabawki dla dzieci

2011-12-24 00:25

Bezpieczne zabawki dla dzieci

© fot. mat. prasowe

Święta Bożego Narodzenia to bardzo pracowity czas dla Świętego Mikołaja. Musi on przygotowac sanie, nakarmić refinery, sprawdzić spis dobrych dziewczynek i chłopców - tak by o nikim nie zapomnieć... i upewnić się, że kupione przez elfy zabawki są nie tylko fajne ale i bezpieczne! W tym roku, jego zadanie będzie łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej: od lipca 2011 r., zabawki sprzedawane w Unii Europejskiej muszą spełnić najbardziej restrykcyjne wymogi bezpieczeństwa na całym świecie.

Przeczytaj także: Zabawki dźwiękowe i interaktywne pod lupą UOKiK

Pamiętajmy, że szczególnie w okresie świątecznym sklepy oferują wiele "super-produktów" w atrakcyjnej cenie, które "musimy mieć natychmiast" i "tylko teraz" możemy kupić po "najlepszej cenie". Często jednak są to tylko chwyty marketingowe, dzięki którym sklepom udaje się pozbyć produktów, które zalegały na ich półkach od dłuższego czasu, a których ceny wcale nie są niższe niż wcześniej, a nawet ... bywają wyższe niż przed "promocją"! Pamiętajmy zatem, by zastanowić się nad zakupami i nie podejmować pod wpływem chwili decyzji o zakupie, którego możemy później żałować, zwłaszcza, że co do zasady sprzedawca nie ma obowiązku przyjmowania od nas zwrotu towaru ani dokonywania jego wymiany!

Zabawka to wyrób zaprojektowany lub przeznaczony do zabawy oraz wyrób, który ze względu na swoje cechy charakterystyczne lub wygląd może być użyty do zabawy przez dzieci w wieku poniżej 14 lat. W celu eliminacji ryzyka związanego z użytkowaniem zabawek przez najmłodszych, na szczeblu europejskim zostały wypracowane standardy właściwości fizycznych, mechanicznych, palności, chemicznych, elektrycznych, higieny i radioaktywności zabawek.

Obecnie obowiązujące na terenie UE uregulowania omawianej kwestii zawarte są Dyrektywie Bezpieczeństwa Zabawek 2009/48/WE (dyrektywie "zabawkowej") i transponowane do polskiego porządku prawnego na mocy Rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 5 kwietnia 2011 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla zabawek (Dz. U. Nr 83, poz.454).

Przepisów rozporządzenia nie stosujemy m.in. do: zabawek na placach zabaw, pojazdów do zabawy dla dzieci, wyposażonych w silnik spalinowy oraz zabawek wyposażonych w silnik parowy, dekoracji świątecznych i okolicznościowych, czy wyrobów dla kolekcjonerów.

Rodzice muszą pamiętać więc, że przedmioty te nie są traktowane przez przepisy jako zabawki, zatem nie muszą spełniać restrykcyjnych wymagań rozporządzenia, a co za tym idzie – mogą stwarzać potencjalne ryzyko. Należy także pamiętać, że ozdoby świąteczne, czy np. modele kolekcjonerskie, mimo że są fajne, mogą nie być bezpieczne dla naszego dziecka – nie wszystko czym dziecko lubi się bawić jest zabawką!

Przepisy nakładają na producentów zabawek (a także na inne podmioty, np. importerow), wiele obowiązków związanych z produkcją bezpiecznych zabawek i właściwym ich oznakowaniem.

Oprócz obowiązkowego oznakowania CE, na zabawkach powinny znaleźć się informacje umożliwiające identyfikację zabawki (m.in. nazwę, numer seryjny, model) oraz producenta i importera (nazwisko, zarejestrowaną nazwę towarową lub zarejestrowany znak towarowy i adres kontaktowy). Jeżeli nie jest możliwe ujawnienie wymaganych informacji i znaków bezpośrednio na zabawce (np. ze względu na jej wielkość), umieszcza się je na opakowaniu lub w dokumencie dołączonym do zabawki. Ponadto, do zabawki powinna być dołączona instrukcja użytkowania i informacje dotyczące bezpieczeństwa, sformułowane w języku polskim.

Z punktu widzenia opiekunów dziecka, na uwagę zasługuje obowiązek umieszczania na zabawce odpowiednich ostrzeżeń (ich treść powinno poprzedzać słowo: „Ostrzeżenie" lub „Ostrzeżenia”). W praktyce, najczęściej spotykamy się z ostrzeżeniem dotyczącym wieku dziecka - "Nieodpowiednie dla dzieci w wieku poniżej 36 miesięcy" lub "Nieodpowiednie dla dzieci w wieku poniżej 3 lat" . Ostrzeżenie o tej treści bywa zastępowane symbolem graficznym:

fot. mat. prasowe

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: