eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarcze › Firmy transportowe: kary dla przewoźników i kierowców

Firmy transportowe: kary dla przewoźników i kierowców

2011-12-12 12:34

Przeczytaj także: Zmiany dla prowadzących firmy transportowe


Brak kary, gdy nie ma winy

Przewoźnik nie poniesie odpowiedzialności w przypadku naruszeń przepisów o czasie pracy kierowców, jeżeli dopełnił wszystkich obowiązków umożliwiających kierowcom ich przestrzeganie. Ponadto nie zostanie on ukarany, gdy wykaże, iż stosuje prawidłowe zasady wynagradzania kierowców. W przypadku pozostałych naruszeń podmioty wykonujące przewozy drogowe również będą mogły uchylić się od odpowiedzialności. Przepisy znowelizowanej ustawy stanowią bowiem, że postępowanie w sprawie nałożenia kary administracyjnej nie będzie wszczynane, jeżeli okoliczności sprawy i dowody będą wskazywać, iż podmiot nie miał wpływu na powstanie naruszeń i nastąpiło to wskutek zdarzeń i okoliczności, których nie mógł przewidzieć.

Warto również zaznaczyć, iż w przypadku gdy w ramach prowadzonej kontroli będą stwierdzone nieprawidłowości i nie zostaną one usunięte bądź zakaz lub ograniczenia w ruchu będą uniemożliwiać dalszą jazdę, osoba dokonująca kontroli drogowej będzie mogła skierować kontrolowany pojazd na najbliższy parking, na koszt podmiotu.

Podmiot wykonujący przewozy drogowe będzie podlegał karze pieniężnej w wysokości od 50 zł do 10.000 zł za każde naruszenie.

Inny tryb regulowania kary

Nałożenie kary pieniężnej podmiot będzie mógł zaskarżyć do sądu administracyjnego. Jeśli tego nie zrobi, będzie musiał ją uiścić w terminie 14 dni od momentu, gdy decyzja o jej wymierzeniu stanie się wykonalna (tj. po upływie 30 dni od doręczenia decyzji). Obecnie musi ją uregulować w terminie 21 dni.

Podstawa prawna:
  • Ustawa z dnia 16.09.2011 r. o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. nr 244, poz. 1454)


Wydawnictwo Podatkowe GOFIN – wydawca czasopism, Gazety Podatkowej i serwisów internetowych dostarczających specjalistycznej wiedzy z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń i prawa pracy.

poprzednia  

1 2

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: