eGospodarka.pl

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Choroba pracownika na zastępstwo a wypowiedzenie umowy

Choroba pracownika na zastępstwo a wypowiedzenie umowy

2011-12-07 13:01

Pracodawca nie może wypowiedzieć pracownikowi umowy o pracę do czasu ustania przyczyny nieobecności pracownika w pracy, tj. choroby. Jeżeli nieobecność pracownika będzie się przedłużać ponad 3 miesiące, możliwe będzie rozwiązanie z pracownikiem umowy o pracę bez wypowiedzenia (o ile pracownik był zatrudniony u pracodawcy krócej niż 6 miesięcy).
Pytanie: Zatrudniliśmy osobę na umowę na zastępstwo na czas długotrwałej choroby naszego pracownika. Niestety, osoba ta jest niesolidna, zatem nie spełnia naszych oczekiwań. Chcielibyśmy taką osobę zwolnić. Przygotowaliśmy 3-dniowe wypowiedzenie, lecz osoba ta dowiedziała się o tym i zaczęła chorować. Czy jest jakiś sposób na rozwiązanie tej umowy?

Odpowiedź: Pracodawca nie może wypowiedzieć pracownikowi umowy o pracę do czasu ustania przyczyny nieobecności pracownika w pracy, tj. choroby. Jeżeli nieobecność pracownika będzie się przedłużać ponad 3 miesiące, możliwe będzie rozwiązanie z pracownikiem umowy o pracę bez wypowiedzenia (o ile pracownik był zatrudniony u pracodawcy krócej niż 6 miesięcy).

1. W czasie choroby nie można wypowiedzieć umowy o pracę

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy (np. choroby), jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Zasada ta dotyczy wszystkich rodzajów umów o pracę, a zatem znajdzie zastosowanie zarówno w przypadku umów zawartych na czas nieokreślony jak i na czas określony, a w tym umów na zastępstwo. Oznacza to, że w opisanej w pytaniu sytuacji, jeżeli przed wręczeniem pracownikowi oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę pracownik zachorował, w takim przypadku z wypowiedzeniem pracownikowi umowy o pracę trzeba będzie zaczekać do jego powrotu do pracy po ustaniu przyczyny jego nieobecności.

2. Przy długiej nieobecności możliwe jest rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia

Jeżeli nieobecność w pracy pracownika zatrudnionego na zastępstwo będzie się przedłużać, pracodawca będzie mógł rozważyć możliwość rozwiązania z pracownikiem umowy o pracę bez wypowiedzenia. Okres nieobecności spowodowanej chorobą, która uprawnia pracodawcę do rozwiązania umowy bez wypowiedzenia zależy od stażu pracy w danym zakładzie pracy i wynosi:
  • dłużej niż 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,
  • dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową,
Biorąc pod uwagę, iż w pytaniu mowa jest o pracowniku zatrudnionym na zastępstwo, można z tego wnioskować, iż okres zatrudnienia tego pracownia w danym zakładzie pracy jest krótszy niż 6 miesięcy. Oznacza to, że pracodawca już po 3 miesiącach nieobecności tego pracownika w pracy (z powodu choroby) będzie mógł rozwiązać z nim umowę o pracę na podstawie art. 53 § 1 pkt 1 lit a Kodeksu pracy.

Podstawa prawna:
  • art. 331, art. 41, art. 53 § 1 pkt 1 lit a ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94).


Portal Kadrowy - odpowiedzi ekspertów prawa pracy. Porady wraz z podstawą prawną otrzymasz na skrzynkę. Dajemy gwarancję profesjonalnej odpowiedzi. W portalu do pobrania m.in. wzory, wskaźniki, kalkulatory, akty prawne.

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Najnowsze w serwisie

Kodeksy

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Na skróty

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.