eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Zatrudnienie w trzech firmach a odprawy pieniężne

Zatrudnienie w trzech firmach a odprawy pieniężne

2011-12-06 13:48

Pracownikowi zatrudnionemu w kilku zakładach, który przechodzi na emeryturę, odprawa przysługuje z każdego stosunku pracy, jeśli spełnia warunki do jej otrzymania. Zgodnie z art. 921 Kodeksu pracy pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na emeryturę, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia.

Przeczytaj także: Odprawa emerytalna dla dyrektora biblioteki

Pytanie: Pracownik jest zatrudniony w trzech zakładach pracy na różnych etatach i jednocześnie ze wszystkimi pracodawcami rozwiązuje umowę o pracę i odchodzi na emeryturę. Który zakład jest zobowiązany wypłacić odprawę emerytalną i jak sprawdzić czy pracownik nie pobrał odprawy w innym zakładzie?

Odpowiedź: Pracownikowi zatrudnionemu w kilku zakładach, który przechodzi na emeryturę, odprawa przysługuje z każdego stosunku pracy, jeśli spełnia warunki do jej otrzymania.

Zgodnie z art. 921 Kodeksu pracy pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na emeryturę, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia.

Pracownik, który otrzymał odprawę, nie może ponownie nabyć do niej prawa. Z przepisu tego wynika, iż prawo do odprawy zostało uregulowane jako uprawnienie jednorazowe, związane z faktem przejścia na emeryturę. Pracownik, który otrzymał odprawę, już nie nabywa do niej prawa po raz drugi.

W przypadku wskazanym w pytaniu pracownik przechodzi na emeryturę, co prowadzi do rozwiązania stosunków pracy z trzema pracodawcami jednocześnie. Z tego względu można przyjąć, iż prawo do odprawy przysługuje mu w danej dacie i jest realizowane przez wypłatę odprawy przez każdego z pracodawców. U każdego z nich odprawa stanowi równowartość jednomiesięcznego wynagrodzenia. Jest to oczywiście wysokość odprawy wynikająca z przepisu Kodeksu pracy.

Jeśli przepisy płacowe obowiązujące u danego pracodawcy przewidują wyższą wysokość odprawy, taka odprawa powinna zostać pracownikowi wypłacona. Zatem jedynymi wymogami, od których zależy uzyskanie prawa do odprawy emerytalnej, jest posiadanie przez pracownika uprawnień emerytalnych oraz rozwiązanie stosunku pracy w związku z przejściem na emeryturę. W przepisach nie przewidziano żadnych dodatkowych ograniczeń prawa do odprawy emerytalnej.

Stąd też, jeśli pracownik spełnił warunki uprawniające go do odprawy jednocześnie w kilku zakładach pracy, to odprawa przysługuje w każdym z tych zakładów. A zatem odprawa należy się z każdego zakładów z osobna, jeśli pracownik bezpośrednio przed przejściem na emeryturę pozostawał w kilku stosunkach pracy, które ustały w związku z przejściem na emeryturę.

Podstawa prawna:
  • art. 921 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jednolity: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz.94 ze zm.).


PortalZus.pl - aktualne informacje, analizy i porady dla płatników wraz z na bieżąco ujednolicanymi przepisami, orzecznictwem oraz narzędziami niezbędnymi specjalistom przy sporządzanych rozliczeniach.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: