eGospodarka.pl

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Diety krajowe w 2012 r.: nowa wysokość i zasady

Diety krajowe w 2012 r.: nowa wysokość i zasady

2011-11-28 11:58

Zgodnie z przepisami prawa pracy, pracownikowi odbywającemu podróż służbową na zlecenie pracodawcy, przysługuje zwrot kosztów z tym związanych. W ramach tych kosztów mieszczą się m.in. diety za zwiększone koszty wyżywienia. W roku 2012 prawdopodobnie zmienią się przepisy określające ich wysokość oraz sposób przyznawania.
Podstawową zmianą, jaka nas czeka, to że zamiast obecnie obowiązujących dwóch rozporządzeń będzie jedno. Na dzień dzisiejszy kwestie przysługujących pracownikom świadczeń z tytułu podróży służbowej regulują:
  • rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju, oraz
  • rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju.

Ma je zastąpić jedno rozporządzenie w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju.

Przewiduje ono m.in. pewne zmiany w zakresie przysługujących pracownikom diet z tytułu odbywania krajowych podróży służbowych. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami pracownikowi przysługuje dieta na pokrycie zwiększonych kosztów wyżywienia w czasie podróży służbowej. Jej wysokość to 23 zł za każdą dobę podróży. Należność z tytułu diet oblicza się za czas od rozpoczęcia podróży do powrotu. Jeżeli podróż krajowa trwa nie dłużej niż dobę i wynosi:
  • od 8 do 12 godzin – pracownik ma prawo do połowy diety,
  • ponad 12 godzin – pracownik ma prawo do diety w pełnej wysokości

Jeżeli natomiast podróż krajowa trwa dłużej niż dobę, za każdą dobę przysługuje dieta w pełnej wysokości, a za niepełną, ale rozpoczętą dobę:
  • do 8 godzin – pracownik ma prawo do połowy diety,
  • ponad 8 godzin – pracownik ma prawo do diety w pełnej wysokości.

Dieta taka nie przysługuje natomiast:
  • za czas delegowania do miejscowości pobytu stałego lub czasowego pracownika oraz w przypadku podróży służbowych trwających co najmniej 10 dni za występujący podczas tej podróży dzień wolny, w którym wrócił on do miejscowości zamieszkania
  • jeżeli pracownikowi zapewniono bezpłatne całodzienne wyżywienie.

 

1 2

następna

Oceń

0 1

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.