eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Zatrudnienie współmałżonka na umowę o pracę

Zatrudnienie współmałżonka na umowę o pracę

2011-10-25 13:47

Współmałżonek może być zatrudniony w firmie jako pracownik (w rozumieniu prawa pracy), jednakże niedopuszczalne jest świadczenie takiej pracy bez wynagrodzenia. Warto zauważyć, że jeżeli małżonkowie pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym, dla celów ubezpieczeniowych małżonek - pracownik będzie traktowany jako "osoba współpracująca" przy prowadzeniu pozarolniczej działalności, a nie jako pracownik.

Przeczytaj także: Zatrudnienie w firmie współmałżonka – jakie konsekwencje?

Pytanie: Małżonek prowadzi swoją działalność gospodarczą. Czy mogę zatrudnić go w swojej firmie na podstawie umowy o pracę w niepełnym wymiarze godzin? Czy istnieje możliwość zawarcia umowy o pracę z współmałżonkiem, ale bez wynagrodzenia?

Odpowiedź: Współmałżonek może być zatrudniony w firmie jako pracownik (w rozumieniu prawa pracy), jednakże niedopuszczalne jest świadczenie takiej pracy bez wynagrodzenia.

Warto zauważyć, że jeżeli małżonkowie pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym, dla celów ubezpieczeniowych małżonek - pracownik będzie traktowany jako „osoba współpracująca” przy prowadzeniu pozarolniczej działalności, a nie jako pracownik.

1. Współmałżonka można zatrudnić w firmie w ramach umowy o pracę

Przepisy Kodeksu pracy nie wykluczają zatrudniania członków rodziny na podstawie umowy o pracę, jednakże należy pamiętać, że tak świadczona praca musi odbywać się według zasad i warunków właściwych dla stosunku pracy. Oznacza to m.in., że poprzez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę. Pracodawca ze swej strony zobowiązuje się natomiast do zatrudnienia pracownika za wynagrodzeniem.

Powyższe oznacza, że charakterystycznymi cechami stosunku pracy są m.in. podporządkowanie, osobiste świadczenie pracy na rzecz pracodawcy i odpłatność. Z tych tez powodów niedopuszczalne jest zawarcie z pracownikiem umowy o pracę, w związku z którą pracownik nie otrzymywałby wynagrodzenia. Pracodawca niewypłacający wynagrodzenia za pracę naraża się w tym przypadku nawet na odpowiedzialność za wykroczenie przeciwko prawom pracownika zagrożone grzywną do 30 tys. zł.

Nie ma jednak przeszkód, aby współmałżonek został zatrudniony w charakterze pracownika na część etatu. W tej kwestii przepisy prawa pracy również nie przewidują żadnych ograniczeń.

Ważne! Umowa o pracę - tylko z osobą fizyczną

Należy podkreślić, iż pracownikiem może być tylko osoba fizyczna, a zatem umowę o pracę należy podpisać ze współmałżonkiem, a nie z firmą istniejącą w ramach prowadzonej przez współmałżonka działalności.

2. Współmałżonek w celach ubezpieczeniowych będzie osoba współpracującą przy działalności

Warto również zwrócić uwagę, iż zatrudniony na podstawie umowy o pracę współmałżonek w aspekcie prawa pracy będzie uznawany za pracownika, natomiast w aspekcie przepisów ubezpieczeniowych może być uznany za osobę współpracującą przy prowadzeniu działalności gospodarczej drugiego współmałżonka.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: