eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Główny księgowy musi mieć kwalifikacje

Główny księgowy musi mieć kwalifikacje

2011-10-21 11:25

Główny księgowy musi mieć kwalifikacje. Osobie, która nie spełnia wymagań kwalifikacyjnych, nie można nawet czasowo powierzyć pełnienia obowiązków w tym zakresie.

Przeczytaj także: Skarbnik gminy a praca u innego pracodawcy

Pytanie: Chcielibyśmy przesunąć pracownicę zatrudnioną jako starszy specjalista d.s. płac na stanowisko głównego księgowego (w jednostce samorządowej). Jednakże ponieważ jeszcze nie zdążyła ukończyć studiów podyplomowych, na razie tylko tymczasowo pełniłaby obowiązki głównego księgowego. Czy jest to możliwe?

Odpowiedź: Moim zdaniem osobie, która nie spełnia wymagań kwalifikacyjnych nie można nawet czasowo powierzyć pełnienia obowiązków w tym zakresie.

Główny księgowy musi mieć kwalifikacje

Osoba zatrudniana na stanowisku głównego księgowego jednostki sektora finansów publicznych musi spełniać jeden z poniższych warunków:
  • ukończyć ekonomiczne jednolite studia magisterskie, ekonomiczne wyższe studia zawodowe, uzupełniające ekonomiczne studia magisterskie lub ekonomiczne studia podyplomowe i posiadać co najmniej 3-letnią praktykę w księgowości,
  • ukończyć średnią, policealną lub pomaturalną szkołę ekonomiczną i posiadać co najmniej 6-letnią praktykę w księgowości,
  • być wpisanym do rejestru biegłych rewidentów na podstawie odrębnych przepisów,
  • posiadać certyfikat księgowy uprawniający do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych albo świadectwo kwalifikacyjne uprawniające do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, wydane na podstawie odrębnych przepisów.
Jeżeli osoba nie spełnia jednego z powyższych warunków, nie może być zatrudniona na stanowisku głównego księgowego.

Powierzenie obowiązków nie zwalnia z wymogów

W jednostkach publicznych często zdarza się, że danej osoby nie zatrudnia się na określonym stanowisku, lecz powierza pełnienie obowiązków na tym stanowisku, choć pracownik ten formalnie zatrudniony jest na innym stanowisku (np. pracownikowi zatrudnionemu na stanowisku głównego specjalisty powierza się pełnienie obowiązków dyrektora).

Według przepisów o pracownikach samorządowych, jeżeli wymagają tego potrzeby jednostki, pracownikowi samorządowemu można powierzyć, na okres do 3 miesięcy w roku kalendarzowym, wykonywanie innej pracy niż określona w umowie o pracę, zgodnej z jego kwalifikacjami. Oznacza to, że brak odpowiednich kwalifikacji uniemożliwia tymczasowe powierzenie obowiązków.

Podstawa prawna:
  • art. 4 ust. 1 pkt 1, art. 9 pkt 2, art. 54 ust. 2 pkt 5 ustawy z 28 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz.U. nr 157, poz. 1240, ze zm.),
  • art. 21 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz.U. z 2008 r. nr 223, poz. 1458).


www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: