eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Nabywanie uprawnień do urlopu uzupełniającego

Nabywanie uprawnień do urlopu uzupełniającego

2011-09-26 13:40

Jak obliczyć wymiar urlopu wypoczynkowego pracownikowi, który w ciągu roku osiągnie staż uprawniający do urlopu w wyższym wymiarze? Czy w zależności od miesiąca nabycia prawa do tego urlopu ma on charakter proporcjonalny?

Przeczytaj także: Jak obliczyć wymiar urlopu proporcjonalnego?

Poruszoną w pytaniu problematykę reguluje art. 158 K.p. Na jego podstawie pracownikowi, który wykorzystał urlop za dany rok kalendarzowy, a następnie uzyskał w ciągu tego roku prawo do urlopu w wyższym wymiarze należy udzielić urlopu uzupełniającego.

Ważne: Niezależnie od miesiąca nabycia prawa do urlopu w wyższym wymiarze urlop uzupełniający wynosi zawsze 6 dni wynikających z różnicy między wyższym wymiarem urlopu (26 dni) a wymiarem niższym (20 dni).

Omawiana norma nie ma zastosowania do pracownika, który w danym roku nie korzystał z urlopu. Nabywa on bowiem od razu prawo do urlopu w wyższym wymiarze, a nie do urlopu uzupełniającego.

Przykład:
W dniu 1 stycznia 2011 r. staż urlopowy pracownicy wynosił 9 lat, 5 miesięcy i 3 dni. Z chwilą osiągnięcia 10-letniego stażu (co nastąpiło w lipcu br.) nabyła ona prawo do urlopu w wymiarze 26 dni. Gdyby wcześniej wykorzystała 20 dni urlopu za rok bieżący, w tym samym terminie (w lipcu br.) nabyłaby prawo do urlopu uzupełniającego w wymiarze 6 dni.

Jak wynika z przepisu § 3 rozporządzenia urlopowego, wymiar proporcjonalnego urlopu wypoczynkowego w roku kalendarzowym, w którym pracownik nabył u danego pracodawcy prawo do urlopu w wyższym wymiarze, ustala się uwzględniając wyższy wymiar tego urlopu.

Przykład:
Pracodawca zatrudnia od 1 marca br. na czas nieokreślony pracownika legitymującego się stażem urlopowym wynoszącym 9 lat i 8 miesięcy. Z upływem 4 miesięcy pracy osiągnął on 10-letni staż urlopowy.

Pracownikowi za cały okres zatrudnienia u obecnego pracodawcy (10 miesięcy) przysługuje urlop proporcjonalny obliczony z wyższego wymiaru (26 dni), mimo że uprawnienie do tego wymiaru urlopu nabył z dniem 30 czerwca br. Pracodawca jest zobowiązany do udzielenia urlopu proporcjonalnego wynoszącego 22 dni (10/12 x 26 dni = 21,66 dnia, po zaokrągleniu 22 dni).

Przykład:
Od 1 grudnia 2010 r. zatrudniamy pracownika, który u poprzedniego pracodawcy wykorzystał 20 dni urlopu i w tutejszej firmie osiągnął w grudniu ubiegłego roku 10-letni staż urlopowy. Pracownik w grudniu 2010 r. nabył prawo do urlopu proporcjonalnego ustalonego z wyższego wymiaru, tj. 1/12 x 26 dni = 2,16 dnia, po zaokrągleniu 3 dni.

Jeżeli umowę o pracę rozwiązano po nabyciu prawa do urlopu uzupełniającego, ekwiwalent za przepracowane miesiące pracodawca oblicza z wyższego wymiaru.

Przykład:
Pracownik w momencie składania wypowiedzenia umowy o pracę miał staż urlopowy wynoszący 9 lat, 11 miesięcy i 10 dni. W okresie miesięcznego wypowiedzenia, co nastąpiło w lipcu br. nabył prawo do wyższego wymiaru urlopu. Pracodawca musi rozliczyć się z 16 dni urlopu proporcjonalnego uwzględniając jego wyższy wymiar (7/12 x 26 dni = 15,16 dnia, po zaokrągleniu 16 dni).

Przykład:
W sierpniu br. pracownik osiągnąłby 10-letni staż urlopowy. Jednakże umowa została z nim rozwiązana za wypowiedzeniem z dniem 31 lipca br. Ekwiwalent wypłacono za 12 dni urlopu wypoczynkowego (7/12 x 20 dni = 11,66 dnia, po zaokrągleniu 12 dni). Wymiar należnego proporcjonalnego urlopu ustalono prawidłowo biorąc za podstawę 20 dni, ponieważ umowę rozwiązano zanim pracownik uzyskał prawo do urlopu w wyższym wymiarze.


Wydawnictwo Podatkowe GOFIN – wydawca czasopism, Gazety Podatkowej i serwisów internetowych dostarczających specjalistycznej wiedzy z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń i prawa pracy.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: