eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarcze › Egzekucja wierzytelności z samochodu dłużnika

Egzekucja wierzytelności z samochodu dłużnika

2011-09-22 12:23

Wierzyciel, który nie zaspokoił swojej wierzytelności z ruchomości dłużnika w postaci samochodu, ze względu na bezskuteczność dwóch terminów licytacji, może przejąć na własność ten samochód płacąc cenę nabycia samochodu lub umarzając swoją wierzytelność o cenę nabycia samochodu.

Przeczytaj także: Upadłość przedsiębiorcy jako szansa inwestycyjna

Prawidłowa formuła wniosku egzekucyjnego przez wskazanie sposobu egzekucji

Egzekucja wierzytelności pieniężnych nie musi trwać długo. Jeśli twój kontrahent posiada samochód lub kilka samochodów możesz zaspokoić swoją wierzytelność z jednego lub kilku pojazdów dłużnika. Zależy to oczywiście od wielkości wierzytelności. Żyjemy w czasach, gdy praktycznie każdy posiada samochód. O ile dłużnicy mogą opróżnić swój rachunek bankowy lub zaniżyć swoje dochody w celu uniknięcia egzekucji długów, o tyle nie pozbędą się raczej swojego samochodu, który najczęściej jest podstawowym narzędziem ich pracy.

Żeby zaspokoić swoją wierzytelność z samochodu dłużnika, konieczne jest wpisanie we wniosku egzekucyjnym do komornika sądowego żądania egzekucji z ruchomości dłużnika w postaci samochodu. Najlepiej jest wskazać dokładnie, że żąda się egzekucji z konkretnego pojazdu dłużnika, będącego jego własnością. Oczywiście rzadko kiedy wierzyciel dysponuje tak skonkretyzowaną wiedzą na temat tego czy dłużnik jest właścicielem samochodu. Można temu zaradzić w ten sposób, że we wniosku egzekucyjnym zażądamy by komornik sądowy dokonał zapytania do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców w celu ustalenia samochodów dłużnika. Nie wystarczy wskazanie we wniosku, żeby komornik dokonał egzekucji z ruchomości dłużnika. Komornik bowiem działa na wniosek wierzyciela. Nawet jeśli wskazano we wniosku egzekucyjnym żądanie egzekucji z ruchomości to nie oznacza to, że komornik zajmie pojazdy dłużnika, nawet jeśli dłużnik jest właścicielem takowych. Wizyta w miejscu zamieszkania dłużnika nie wystarczy bowiem do tego, by ustalić czy dłużnik jest właścicielem jakiegoś samochodu.

Licytacje samochodu dłużnika lub jego udziału we współwłasności samochodu i możliwość jego przejęcia na własność

Kiedy już komornik sądowy ustali i zajmie samochód dłużnika to dokona on jego sprzedaży, najczęściej w drodze licytacji publicznej. W tym celu komornik dokona oszacowania wartości samochodu. Komornik następnie wyznacza licytację samochodu. Cena wywołania, czyli cena minimalna za którą można nabyć licytowany samochód wynosi 3/4 wartości oszacowania w pierwszym terminie licytacji. W przypadku, gdy licytacja nie dojdzie do skutku, komornik wyznaczy drugi termin licytacji, ale tylko na wniosek wierzyciela.

Na tym etapie możliwe jest przejęcie samochodu dłużnika na własność przez wierzyciela. Wystarczy skierowanie wniosku do komornika o chęci takowego przejęcia. Wówczas wierzyciel powinien złożyć cenę nie niższą od ceny wywołania, a więc na tym etapie będzie to 3/4 wartości oszacowania samochodu.

Jednak z ekonomicznego punktu widzenia lepiej jest złożyć wniosek do komornika o wyznaczenie drugiego terminu licytacji samochodu. Wówczas komornik wyznaczy drugi termin licytacji, a cena wywołania będzie wynosić 2/3 wartości szacunkowej samochodu.

W przypadku, gdy druga licytacja nie dojdzie do skutku, wierzyciel może złożyć wniosek do komornika o przejęcie na własność samochodu dłużnika w ciągu dwóch tygodni od otrzymania zawiadomienia od komornika o bezskuteczności licytacji. Na tym etapie cena nabycia samochodu wynosi 1/2 jego wartości szacunkowej. Taką też cenę musi zapłacić wierzyciel w celu przejęcia samochodu dłużnika na własność.

Żeby jednak nie ponosić dodatkowych kosztów wierzyciel może zarówno po pierwszej jak i drugiej bezskutecznej licytacji, zaliczyć swoją egzekwowaną wierzytelność na cenę nabycia. Po pierwszej licytacji będzie to cena w wysokości 3/4 wartości oszacowania samochodu. Po drugiej licytacji cena nabycia wynosi tylko 1/2 wartości szacunkowej samochodu. W ten sposób można taniej niż w przypadku bezskuteczności pierwszej licytacji przejąć samochód dłużnika na własność.
Przeczytaj także: Skuteczna egzekucja długu Skuteczna egzekucja długu

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: