eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarcze › Zawieszenie działalności w spółkach - zmiany 2011

Zawieszenie działalności w spółkach - zmiany 2011

2011-09-12 11:42

Przedsiębiorcy, w tym wspólnicy spółek cywilnych i spółki handlowe, od trzech lat mają możliwość zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej. Rok 2011 obfitował w istotne zmiany dotyczące tej kwestii. Odnoszą się one do ułatwienia uczestnikom spółek cywilnych skorzystania z zawieszenia czy ograniczenia obowiązków spółek kapitałowych.

Przeczytaj także: Zawieszenie działalności gospodarczej spółki z o.o.

Zawieszenie dla podmiotów bez pracowników

Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej przewiduje, że przedsiębiorca niezatrudniający pracowników może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na okres od 30 dni do 24 miesięcy. Obliczanie tego okresu doprecyzowane zostało z dniem 1 lipca br. Aktualnie z przepisów wynika, że okres zawieszenia działalności może być oznaczony w dniach, miesiącach albo miesiącach i dniach. Do jego obliczania należy stosować przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego. W razie gdyby okres zawieszenia działalności obejmował wyłącznie pełny miesiąc luty, za minimalny okres zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przyjmuje się liczbę dni miesiąca lutego przypadającą w danym roku kalendarzowym.

Ułatwienia dla wspólników spółki cywilnej

Od 1 lipca br. nie ma już wątpliwości, co do tego, czy wspólnik dwóch lub więcej spółek cywilnych bądź spółki i prowadzący indywidualnie działalność może zawiesić jej wykonywanie w jednej z tych form czy konieczne jest zawieszenie każdej z wykonywanej przez niego działalności. Obecnie w myśl art. 14a ust. 2a i 2b ustawy o swobodzie działalności gospodarczej przedsiębiorca wykonujący działalność gospodarczą jako wspólnik w więcej niż jednej spółce cywilnej albo w różnych formach prawnych może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej odpowiednio w jednej lub kilku takich spółkach bądź w jednej z form prowadzenia działalności.

Co istotne, zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej jest skuteczne pod warunkiem jej zawieszenia przez wszystkich wspólników.

Prawa i obowiązki przedsiębiorców

W okresie zawieszenia przedsiębiorca nie może wykonywać działalności gospodarczej i osiągać bieżących przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. Poza tym w czasie zawieszenia przedsiębiorca zachowuje prawa określone w art. 14a ust. 4 pkt 1-4 i 6 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Jednocześnie zobowiązany jest wykonywać wszelkie obowiązki nakazane przepisami prawa i może zostać poddany kontroli na zasadach przewidzianych dla przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą.

Ograniczenia formalności

Jednym z największych atutów zawieszenia działalności jest zwolnienie z niektórych obowiązków w zakresie rozliczeń podatku dochodowego, składek ZUS czy podatku VAT. Od 2 czerwca br. zaczęły obowiązywać kolejne ułatwienia dotyczące podmiotów prowadzących pełną księgowość i spółek kapitałowych. I tak, jednostka, której działalność pozostawała przez cały rok obrotowy zawieszona, może nie zamykać ksiąg, o ile nie dokonywała odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych, a także nie wystąpiły u niej inne zdarzenia wywołujące skutki o charakterze majątkowym lub finansowym. Ponadto spółka z o.o. czy akcyjna, której działalność przez cały ubiegły rok obrotowy pozostawała zawieszona i nie doszło u niej do zamknięcia ksiąg rachunkowych na koniec tego roku, będzie mogła zrezygnować z przeprowadzania zwyczajnego zgromadzenia wspólników (walnego zgromadzenia). Decyzję w tej sprawie będą mogli podjąć wyłącznie wspólnicy (walne zgromadzenie) w uchwale.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: