eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarcze › Jak otworzyć sklep spożywczy?

Jak otworzyć sklep spożywczy?

2011-08-30 11:59

Przeczytaj także: Rejestracja firmy w CEIDG


W projekcie winien być dokładnie opisany zakres działania uzależniony od możliwości lokalowych (inwentaryzacja wraz z opisem technologicznym, plany architektoniczne pomieszczenia, udostępnienie do wglądu danych dotyczących pomieszczenia: powierzchnia, wysokość, liczba okien, dostęp do wody itp.). Po zaopiniowaniu projektu można przystąpić do prac budowlanych lub adaptacyjnych.

Po zakończeniu prac zgodnie z projektem osoba upoważniona powinna złożyć, najpóźniej na 14 dni przed planowanym uruchomieniem działalności wniosek - do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego – o zatwierdzenie zakładu i wpis do rejestru. Wtedy przedstawiciele właściwej dla danego terenu stacji sanitarno-epidemiologicznej dokonują odbioru lokalu w celu wydania przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego decyzji zatwierdzającej obiekt.

Podczas kontroli i przeglądu pomieszczeń inwestor powinien przedstawić m.in.: umowę najmu lokalu lub akt jego własności, KRS lub zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, REGON i NIP, sprawozdanie z badań próbki wody, umowę na wywóz śmieci, protokół pomiarów wydajności i głośności wentylacji mechanicznej (dokument ten jest niezwykle ważny, ze względu na częste umiejscowienie lokali w gęstej zabudowie, co narzuca przestrzeganie określonych norm hałasu). Należy mieć na uwadze, iż zgodnie z art. 76 ust.1 Ustawy z 25.08.2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia, organom urzędowej kontroli, w związku z przeprowadzaniem urzędowych kontroli, przysługuje prawo wstępu do pomieszczeń zakładu o każdej porze. Ponadto, urzędowa kontrola przeprowadzana jest bez wcześniejszego uprzedzenia.

Zezwolenia, koncesje

Przed rozpoczęciem działalności w zakresie sprzedaży niektórych artykułów wymagane jest uzyskanie pozwolenia. To kolejny punkt na mapie administracji, który spotka przedsiębiorca przed rozpoczęciem swojej działalności.

Szczególne rodzaje zezwoleń przewidziane są dla napojów alkoholowych. I tak, poszczególne zezwolenia:
  • na sprzedaż detaliczną napojów alkoholowych - udzielane są przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta,
  • na sprzedaż hurtową napojów alkoholowych do 18% - udzielane są przez marszałka województwa,
  • na sprzedaż hurtową napojów alkoholowych powyżej 18% - udzielane są przez Ministra Gospodarki.
Jednostką odpowiedzialną za wydanie zezwolenia na sprzedaż detaliczną dla Warszawy jest burmistrz dzielnicy, który udziela zezwolenia w terminie do 1 miesiąca. Zezwolenie wydaje się, gdy usytuowanie punktu sprzedaży jest zgodne z zapisami uchwały Rady Miasta Stołecznego Warszawy i Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz gdy punkt sprzedaży napojów alkoholowych o zawartości powyżej 4,5% alkoholu (z wyjątkiem piwa) mieści się w limicie ustalonym przez Radę Miasta Stołecznego Warszawy. Zezwolenie wydaje się na czas oznaczony.

Jednym z warunków sprzedaży napojów alkoholowych jest posiadanie zaświadczenia potwierdzającego dokonanie opłaty za korzystanie z zezwolenia. Opłata za korzystanie z zezwolenia wnoszona jest w każdym roku kalendarzowym, objętym zezwoleniem i ustalana jest na podstawie uchwały Rady Miasta. Należy pamiętać, że do wniosku dołączamy: zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej lub odpis z KRS, dokument potwierdzający tytuł prawny wnioskodawcy do lokalu, pisemna zgoda właściciela, użytkownika, zarządcy lub administratora budynku, jeżeli punkt sprzedaży będzie zlokalizowany w budynku mieszkalnym wielorodzinnym oraz decyzja właściwego państwowego inspektora sanitarnego.

Zawiadomienie Państwowej Inspekcji Pracy

Zatrudnienie pracowników uzależnione jest od pisemnego zawiadomienia o tym fakcie w ciągu 30 dni od daty rozpoczęcia działalności gospodarczej Państwowej Inspekcji Pracy (PIP). Zawiadomienie obejmuje wskazanie miejsca, rodzaju i zakresu prowadzonej działalności oraz zmiany w zakresie firmie lub o jej likwidacji.

Rozpoczęcie działalności gospodarczej jak i zatrudnianie pracowników podlega obowiązkowemu pisemnemu zgłoszeniu do właściwego inspektora pracy w ciągu 30 dni od rozpoczęcia działalności. Obowiązek ten dotyczy także przebudowy lub modernizacji zakładu lub jego części, czy likwidacji przedsiębiorstwa. Wynika on z art. 209 Kodeksu Pracy i obejmuje informacje na temat miejsca i rodzaju pracy, zakresu prowadzonej działalności i przewidywanej liczbie pracowników. Poza wypełnionym formularzem (kartą zgłoszenia) należy także złożyć pisemną informację o przyjętych w przedsiębiorstwie środkach i procedurach, wynikających z przepisów bhp, dotyczących danej dziedziny działalności.

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: