eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Niestawienie się do pracy - konsekwencje

Niestawienie się do pracy - konsekwencje

2011-08-11 12:33

Przeczytaj także: List intencyjny a nawiązanie stosunku pracy


3. Oświadczenie o zamiarze podjęcia zatrudnienia nie rodzi skutków prawnych

Złożenie przez pracownika oświadczenia o zamiarze podjęcia zatrudnienia przed podpisaniem umowy o pracę nie będzie rodzić po stronie pracodawcy żadnych roszczeń w przypadku niewywiązania się z zobowiązania przez niedoszłego pracownika. Takie oświadczenie stanowi jedynie o gotowości do nawiązania w przyszłości stosunku pracy. Pracodawca nie będzie miał zatem podstaw do żądania od pracownika np. zwrotu kosztów odbytych przez pracownika badan lekarskich. Inaczej byłoby natomiast w przypadku zawarcia przedwstępnej umowy o pracę.

Zdaniem SN: Do umowy przedwstępnej stosuje się postanowienia kodeksu cywilnego

Problem umów przedwstępnych nie został unormowany bezpośrednio w przepisach kp. Nie oznacza to, że takie umowy w stosunkach pracy są niedopuszczalne. Nie ma żadnych przeszkód prawnych, by strony w umowie przedwstępnej zobowiązały się do zawarcia oznaczonej umowy o pracę. Podstawę prawną do zawarcia umowy przedwstępnej stanowi art. 389 kc, który - z mocy art. 300 kp - ma odpowiednie zastosowanie do stosunków pracy. Na podstawie powołanego przepisu umowa przedwstępna powinna określać istotne postanowienia umowy przyrzeczonej oraz termin, w ciągu którego ma być zawarta. (Wyrok Sądu Najwyższego z 15 marca 1977 r., I PRN 22/77)

W przypadku zawarcia przedwstępnej umowy o pracę i późniejszego uchylania się pracownika od zawarcia umowy przyrzeczonej, pracodawca mógłby dochodzić odszkodowania w granicach tzw. ujemnego interesu umownego, obejmującego rzeczywistą stratę oraz utracone korzyści, z wyłączeniem jednak tych korzyści, które zostałyby uzyskane w razie dojścia do skutku umowy przyrzeczonej i jej wykonania (przykładowo pracodawca mógłby dochodzić zwrotu kosztów badań wstępnych od niedoszłego pracownika, który po ich przeprowadzeniu zrezygnowałby z podjęcia zatrudnienia).

Podstawa prawna:
  • art. 26 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94),
  • art. 389, art. 390 § 1 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 1964 r. nr 16, poz. 93) w zw. z art. 300 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94).


Portal Kadrowy - odpowiedzi ekspertów prawa pracy. Porady wraz z podstawą prawną otrzymasz na skrzynkę. Dajemy gwarancję profesjonalnej odpowiedzi. W portalu do pobrania m.in. wzory, wskaźniki, kalkulatory, akty prawne.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: