eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarcze › Przekazanie terenu budowy

Przekazanie terenu budowy

2011-07-31 00:25

Przekazanie terenu budowy zwykle odbywa się poprzez sporządzenie protokołu przejęcia. Prawo budowlane definiuje teren budowy jako przestrzeń, w której prowadzone są roboty budowlane wraz z przestrzenią zajmowaną przez urządzenia zaplecza budowy, np. biura, sanitariaty, maszyny, urządzenia (art. 3 pkt 10 Prawa budowlanego).

Przeczytaj także: Dokumentację projektową musi sprawdzić wykonawca

Z protokolarnym przejęciem terenu budowy kodeks cywilny wiąże określone skutki, a mianowicie jeżeli wykonawca przejął teren budowy protokołem to od tej chwili aż do chwili oddania obiektu ponosi odpowiedzialność za szkody wyrządzone na terenie budowy (art. 652 kc). W przypadku braku protokołu odpowiedzialność tą nadal ponosi inwestor.

Z przepisów prawa budowlanego, a to art. 22 pkt 1 wynika, że protokolarnego przejęcia terenu budowy dokonuje kierownik budowy, który zwykle „reprezentuje” wykonawcę.

Przekazanie może dotyczyć całego terenu budowy, a dzieje się tak wówczas, gdy wykonawca zobowiązuje się do wykonania całości robót (generalny wykonawca). Jeżeli wykonawca zobowiązany jest do wykonania tylko pewnego rodzaju robót, np. fundamenty, roboty elektryczne (wykonawca częściowy), to wówczas inwestor, jako koordynator prac, przekazuje mu tzw. „front robót”, a więc wyraźnie oddzieloną i oznaczoną część terenu budowy. Wykonawca prac częściowych odpowiada za przekazaną mu część terenu budowy. Podobnie jest w przypadku, gdy wykonawca wprowadza swojego podwykonawcę na teren budowy. Wówczas przekazuje mu front robót. W umowie między wykonawcą a podwykonawcą, która obecnie podlega akceptacji inwestora, powinny znaleźć się postanowienia dotyczące wprowadzenia podwykonawcy na teren budowy oraz zakresu jego odpowiedzialności. Zakres odpowiedzialności podwykonawcy może być określony terminem lub miejscem wykonywania prac.

Jeśli chodzi o treść protokołu to powinien on na pewno zawierać datę przejęcia, wymieniać osoby które uczestniczą w tym fakcie wraz z określeniem ich funkcji, określać stan terenu budowy, np. czy jest tam wykonana część robót, zawierać inne ustalenia dotyczące przekazania i uwagi odnośnie terenu budowy. Jeżeli przekazywany jest „front robót” w protokole należy wyraźnie oznaczyć jaką część terenu budowy obejmuje przez wykonawca. Protokół powinien być podpisany przez inwestora lub osobę przez niego upoważnioną oraz przez kierownika budowy ze strony wykonawcy.

Teren budowy powinien być przekazany wykonawcy w stanie nadającym się do rozpoczęcia robót budowlanych. Obowiązkiem wykonawcy jest niezwłoczne zawiadomienie inwestora o tym, że teren budowy, maszyny i urządzenia nie nadają się do prawidłowego wykonania robót albo, że zachodzą inne okoliczności, które mogą przeszkodzić prawidłowemu wykonaniu robót (art. 651). Mimo, że obowiązek ten nie jest obwarowany żadną sankcją, to jego zaniechanie może uzasadniać odpowiedzialność wykonawcy za szkody wynikające z tych nieprawidłowości, a których można byłoby uniknąć, gdyby inwestor podjął odpowiednie działania.

Wykonawca zobowiązany jest odpowiednio zabezpieczyć teren budowy wraz ze znajdującymi się na nim obiektami budowlanymi, urządzeniami technicznymi i stałymi punktami osnowy geodezyjnej oraz podlegającymi ochronie elementami środowiska przyrodniczego i kulturowego oraz zabezpieczyć go przed dostępem osób trzecich Ma to znaczenie ze względu na jego odpowiedzialność odszkodowawczą za szkody wynikłe na tym terenie. Zabezpieczenie może nastąpić np. poprzez ogrodzenie terenu budowy, oświetlenie, ustawienie tablic informacyjnych.

Teren budowy może być przekazany jednorazowo w całości, albo częściami. Umowa powinna określać terminy przekazania terenu budowy lub jego części.

Roboty budowlane - bezpłatny e-book

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: