eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarcze › Nowe przepisy w zakresie bezpieczeństwa zabawek

Nowe przepisy w zakresie bezpieczeństwa zabawek

2011-07-20 11:52

W dniu 20 lipca 2011 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 5 kwietnia 2011 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla zabawek (Dz. U. z 2011 r. Nr 83, poz. 454, dalej "nowe rozporządzenie"), które zastąpiło dotychczas obowiązujące rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 listopada 2003 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla zabawek (Dz. U. z 2003 r. Nr 210, poz. 2045 ze zm., dalej "stare rozporządzenie").

Przeczytaj także: Produkcja zabawek w UE - zmiany

Celem wprowadzenia nowego rozporządzenia jest dostosowanie polskich przepisów prawnych do dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/48/WE z dnia 18 czerwca 2009 r. w sprawie bezpieczeństwa zabawek (Dz. Urz. UEL z 2009, poz. 170.1).

Na wstępie należy wskazać, że przepisy nowego rozporządzenia określają: zasadnicze wymagania w zakresie bezpieczeństwa zabawek wprowadzanych do obrotu lub oddawanych do użytku, sposób oznakowania zabawek, procedury oceny zgodności, a także minimalne kryteria, jakie powinny być uwzględniane przy notyfikowaniu jednostek oceniających zgodność zabawek z określonymi wymogami.
W odniesieniu do oznakowania zabawek, zarówno dotychczasowe jak i nowe przepisy wymagają obecności oznakowania CE. Oznakowanie to wskazuje, że dana zabawka została wykonana zgodnie z właściwymi normami. Musi być ono umieszczone na zabawce, przytwierdzonej do niej etykiecie lub na opakowaniu w sposób trwały. Oznakowanie to musi być widoczne i czytelne.

W świetle przepisów nowego rozporządzenia, niezbędne jest umieszczenie zarówno nazwy i adresu producenta zabawki, jaki jej importera (zgodnie z przepisami starego porozumienia, na zabawce należało umieścić alternatywnie nazwę i adres producenta, jego upoważnionego przedstawiciela lub importera). Jeżeli umieszczenie powyższych informacji na zabawce nie będzie możliwe, należy je zamieścić na opakowaniu lub w dokumencie dołączonym do zabawki. Z chwilą wejścia w życie nowego rozporządzenia zniesiony został obowiązek informowania o celowości zachowania opakowania zabawki w przypadku, kiedy to na nim umieszczone jest oznaczenie producenta i adres kontaktowy.

Nowe rozporządzenie zawiera wymóg, by producent lub jego upoważniony przedstawiciel zadbał o umieszczenie na zabawce (albo, jeżeli to niemożliwe, na dołączonym do niej dokumencie) nazwy typu, numeru partii, serii, modelu lub innych informacji umożliwiających identyfikację zabawki, a także nazwy towarowej lub znaku towarowego.

Każda zabawka, której użytkowanie może powodować zagrożenie, powinna być zaopatrzona w odpowiednie ostrzeżenia, sformułowane w języku polskim. Nowe rozporządzenie wprowadza wymóg, by poprzedzone były one wyrazem „Ostrzeżenie” lub „Ostrzeżenia”. Ponadto muszą być wyraźne, łatwo czytelne, zrozumiałe i dokładne, zwracać uwagę użytkownika i jego opiekuna na zagrożenia związane z użytkowaniem oraz sposób ich wyeliminowania. Zawarte na zabawce ostrzeżenia nie mogą być sprzeczne z przewidywanym sposobem użytkowania zabawki, o którym można wnioskować na podstawie jej funkcji, rozmiarów itp.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: