eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Krótszy czas pracy osób niepełnosprawnych

Krótszy czas pracy osób niepełnosprawnych

2011-07-20 11:00

Przeczytaj także: Normy czasu pracy dla niepełnosprawnych - zmiany


Od przyszłego roku zasadą będzie praca niepełnosprawnego, bez względu na stopień niepełnosprawności, w ramach 8-godzinnej normy dobowej i 40-godzinnej normy tygodniowej (sztywna norma tygodniowa, tak jak dotąd, zostanie utrzymana). Krótsze normy czasu pracy, tj. 7-godzinna norma dobowa i 35-godzinna norma tygodniowa będą natomiast obowiązywały tylko wtedy, gdy lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub, w razie jego braku, lekarz sprawujący opiekę nad osobą niepełnosprawną w stopniu znacznym lub umiarkowanym, wyda w odniesieniu do tej osoby zaświadczenie o celowości stosowania skróconych norm czasu pracy. W takim przypadku znajdą one zastosowanie od dnia przedstawienia pracodawcy zaświadczenia o celowości stosowania skróconej normy czasu pracy. Koszty wspomnianych badań będą obciążały pracodawcę.

Bez zmian pozostanie natomiast zakaz zatrudniania niepełnosprawnego przy pracy w nocy oraz w nadgodzinach.

Ustawa nowelizująca nie objęła też swoim zakresem art. 16 ustawy o rehabilitacji - należy więc przyjąć, iż nadal będzie obowiązywało wyłączenie skróconych norm czasu pracy oraz zakazu pracy w nadgodzinach i w porze nocnej odnośnie niepełnosprawnych zatrudnionych przy pilnowaniu.

W przypadku niepełnosprawnych zatrudnionych przy innych pracach wspomniany zakaz nie będzie natomiast wiążący, jeżeli lekarz medycyny pracy lub, w razie jego braku, sprawujący opiekę profilaktyczną nad pracownikiem, wyrazi zgodę na pracę w nadgodzinach i w porze nocnej.

Podstawa prawna:
  • Ustawa z dnia 27.08.1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2011 r. nr 127, poz. 721)


Wydawnictwo Podatkowe GOFIN – wydawca czasopism, Gazety Podatkowej i serwisów internetowych dostarczających specjalistycznej wiedzy z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń i prawa pracy.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: