eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarcze › Wszczęcie postępowania naprawczego

Wszczęcie postępowania naprawczego

2011-07-12 10:15

Przeczytaj także: Zwrócony wniosek o ogłoszenie upadłości: co dalej?


Dodatkowo do powyższych dokumentów i informacji, należy załączyć oświadczenie z podpisem notarialnie poświadczonym o prawdziwości danych i informacji, zawartych w oświadczeniu o wszczęciu postępowania naprawczego i w załączonych dokumentach.

Po otrzymaniu takiego oświadczenia, sąd ma 14 dni na zakazanie wszczęcia postępowania naprawczego, jeżeli uzna, iż wniosek narusza prawo lub informacje zawarte w nim lub w załącznikach do niego są nieprawdziwe. Na postanowienie o zakazaniu wszczęcia, przysługuje przedsiębiorcy zażalenie.

Dniem wszczęcia postępowania naprawczego jest dzień publikacji ogłoszenia o wszczęciu postępowania naprawczego w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Ogłoszenie takie nie może ukazać się wcześniej niż po upływie 14-dniowego terminu, w którym sąd może zakazać wszczęcia, a jeżeli wydał postanowienie zakazujące, to nie wcześniej niż po rozpatrzeniu zażalenia. Zasadą publikacji ogłoszeń w MSiG jest ukazanie się stosownego ogłoszenia dwa tygodnie od dnia złożenia wniosku o ogłoszenie.

Poza przesłankami pozytywnymi, przepisy regulują także elementy wykluczające możliwość wszczęcia postępowania naprawczego. Nie może wszcząć takiego postępowania przedsiębiorca, który już prowadził postępowanie naprawcze, jeżeli od jego umorzenia nie upłynęły 2 lata, ani który już był objęty układem zawartym w postępowaniu naprawczym albo upadłościowym, jeżeli od wykonania układu nie upłynęło 5 lat. Ponadto nie może wszcząć postępowania naprawczego osoba, przeciw której przeprowadzono postępowanie upadłościowe obejmujące likwidację majątku, albo w którym przyjęto układ likwidacyjny, jeżeli od prawomocnego zakończenia postępowania nie upłynęło 5 lat, a także osoba, w stosunku do której oddalono wniosek o ogłoszenie upadłości albo umorzono postępowanie upadłościowe z braku majątku na zaspokojenie kosztów postępowania, jeżeli od uprawomocnienia się postępowania nie upłynęło 5 lat.

Wszczęcie postępowania naprawczego skutkuje powołaniem dla przedsiębiorcy nadzorcy sądowego, podobnie jak w upadłości układowej. Przedsiębiorca ma obowiązek niezwłocznie zawrzeć z nadzorcą umowę zlecenia i wypłacać określone w Prawie upadłościowym i naprawczym miesięczne wynagrodzenie.

Z dniem wszczęcia postępowania naprawczego zawiesza się wykonanie zobowiązań przedsiębiorcy oraznaliczanie należnych odsetek. Ponadto od tego momentu potrącenie wierzytelności jest dopuszczalne wyłącznie na takich samych zasadach jak w upadłości układowej oraznie mogą być wszczynane przeciwko przedsiębiorcy postępowania zabezpieczające i egzekucyjne, a wszczęte podlegają z mocy prawa zawieszeniu, z wyjątkiem postępowań zabezpieczających i egzekucyjnych dotyczących wierzytelności nieobjętych układem (postępowaniem naprawczym objęte są tylko te wierzytelności, które podlegałyby układowi w upadłości układowej).

Co ważne, w przypadku, gdy wierzyciele uzyskali sądowe zabezpieczenie swych roszczeń, sąd upadłościowy może na wniosek przedsiębiorcy zmienić zarządzenia tymczasowe wydane w celu zabezpieczenia roszczeń pieniężnych, w szczególności przez uchylenie dokonanych zajęć ( z pewnymi ograniczeniami wymienionymi w Prawie upadłościowym i naprawczym).

Wszczęcie postępowania naprawczego nie ma wpływu na wszczynanie przeciwko przedsiębiorcy postępowania sądowego, w tym postępowania w przedmiocie ogłoszenia upadłości na wniosek wierzyciela oraz postępowania administracyjnego, jednakże w razie złożenia przez wierzyciela wniosku o ogłoszenie upadłości, sąd odroczy jego rozpoznanie do czasu zakończenia postępowania naprawczego albo połączy rozpoznanie wniosku z postępowaniem o zatwierdzenie układu.

W czasie trwania postępowania naprawczego do dnia prawomocnego rozstrzygnięcia co do zatwierdzenia układu albo umorzenia postępowania, przedsiębiorca nie może zbywać ani obciążać swego majątku, chyba że czyni to w zakresie swej działalności gospodarczej. W praktyce oznacza to zakaz rozporządzania majątkiem o większej wartości niż to konieczne dla normalnego funkcjonowania przedsiębiorstwa. W postępowaniu naprawczym chodzi wszak o to, by przedsiębiorca mógł jednocześnie uzgadniać i realizować plan naprawczy, prowadzić normalną działalność gospodarczą i restrukturyzować swój zakład. Bez któregokolwiek z tych elementów postępowanie naprawcze nie przyniesie pozytywnych skutków.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: