eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Porozumienie a wypowiedzenie zmieniające

Porozumienie a wypowiedzenie zmieniające

2011-06-07 11:07

Przeczytaj także: Zmiana warunków pracy i płacy


Przy zwolnieniach grupowych mniejsza ochrona

Wielu pracownikom przysługują szczególne "ochronki" przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem przez pracodawcę stosunku pracy. Przepisy ograniczające możliwość dokonania wypowiedzenia całkowitego co do zasady stosowane są także do wypowiedzenia zmieniającego, jednak wynikająca z nich ochrona w niektórych wypadkach ulega modyfikacji na niekorzyść zatrudnionego. Ma to miejsce m.in. w sytuacji zwolnień dokonywanych na podstawie ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, zwanej ustawą o zwolnieniach grupowych.

Opierając się na przepisach tej ustawy, pracodawca może dokonać wypowiedzeń zmieniających pracownikom chronionym przed wypowiedzeniem całkowitym. Jeżeli dotyczy to pracowników wskazanych w art. 5 ust. 5 ustawy (m.in. pracownic w ciąży, korzystających z ochrony przedemerytalnej, członków zarządu związku zawodowego) i zmiana warunków jest dla nich niekorzystna płacowo, wówczas przysługuje im dodatek wyrównawczy.

Brak zgody może pozbawić odprawy

Umowa o pracę może zostać przez pracodawcę rozwiązana w drodze wypowiedzenia zmieniającego przekształconego w definitywne. W przypadku zwolnienia jednostkowego roszczenie o wypłatę odprawy wynikającej z ustawy o zwolnieniach grupowych powstaje tylko wtedy, gdy rozstanie z pracownikiem nastąpiło z przyczyn go niedotyczących i przyczyny te stanowiły wyłączny powód uzasadniający wypowiedzenie.

Decydujące znaczenie dla przyznania odprawy ma w tej sytuacji przyczyna wypowiedzenia zmieniającego. Jeżeli nie leży ona po stronie pracownika, a przyjęcie wypowiedzenia zmieniającego spowodowałoby znaczne pogorszenie warunków zatrudnienia, to prawo do odprawy zostanie zachowane (patrz wyrok SN z dnia 16 listopada 2000 r., sygn. akt I PKN 79/00). Konieczne jest ponadto, aby przyczyna nieleżąca po stronie pracownika była dominującą (wyłączną) przesłanką dokonania wypowiedzenia zmieniającego, w tym sensie, że bez jej wystąpienia w ogóle nie doszłoby do wypowiedzenia.

Podstawa prawna:
  • Ustawa z dnia 26.06.1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.)
  • Ustawa z dnia 1.07.2009 r. o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców (Dz. U. nr 125, poz. 1035 ze zm.)
  • Ustawa z dnia 13.03.2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz. U. nr 90, poz. 844 ze zm.).


Wydawnictwo Podatkowe GOFIN – wydawca czasopism, Gazety Podatkowej i serwisów internetowych dostarczających specjalistycznej wiedzy z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń i prawa pracy.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: