eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo konsumenckie › Dowód zakupu towaru

Dowód zakupu towaru

2011-06-06 13:32

Odpowiedź na pytanie, po co konsumentowi dowód zakupu towaru, wydaje się oczywista. W przypadku reklamacji musisz udowodnić, że reklamowany towar został kupiony od sprzedawcy, do którego zwracasz się z reklamacją. Dodatkowo na dokumencie zakupu towaru widniała będzie data jego zakupu, co również ma duże znaczenie dla prawidłowej reklamacji towaru.

Przeczytaj także: Reklamacja towaru: paragon nie jest konieczny

Jakie dokumenty poświadczają zakup i zawarcie umowy?

Pamiętaj, że sprzedawca ma obowiązek wystawić Ci co najmniej paragon jako potwierdzenie dokonanego zakupu. Masz również prawo zażądać wystawienia faktury, a także pisemnego potwierdzenia zawarcia umowy, czyli – mówiąc prościej – wskazania na piśmie, że w dniu takim a takim doszło do zawarcia umowy pomiędzy sprzedawcą i kupującym, na mocy której kupujący nabył od sprzedawcy określony towar za wskazaną cenę.

W takim potwierdzeniu powinny znaleźć się wszystkie istotne warunki umowy, tzn. kiedy towar zostanie dostarczony, jakie są koszty dostawy, kto je ponosi, kiedy następuje zapłata ceny itd. Prawo żądania pisemnego zawarcia umowy ma bezpośredni związek z tym, że najczęściej umowy sprzedaży mają formę ustną (co jest to dozwolone, ale uzyskanie pisemnego potwierdzenia zawarcia takiej umowy daje Ci materialny dowód jej zawarcia z potwierdzeniem wszystkich warunków). Każdy z tych dokumentów stanowi niezależny dowód zawarcia umowy ze sprzedającym.

Jak przechowywać paragon?

Paragony mają to do siebie, że bardzo szybko blakną i po niedługim czasie praktycznie niemożliwe jest odczytanie tego, co zostało zapisane na paragonie. Dlatego też radzimy, aby natychmiast po zakupie sporządzić kserokopię paragonu. Zszyj paragon z tą kserokopią i taki dokument przechowuj. Nawet jeżeli paragon wyblaknie zupełnie, możesz spokojnie pokazać jego kserokopię, która jest wystarczającym dowodem na dokonanie zakupu.

Co zrobić, jeśli paragon zaginął?

A co, jeżeli chcesz zgłosić towar do reklamacji, a okazuje się, że nie masz żadnego dokumentu, który potwierdzałby dokonanie zakupu ? Taka sytuacja jest dla konsumenta trudniejsza, jednak nie całkowicie przegrana. Są jeszcze dowody pośrednie, takie jak np. dowód wykonania przelewu, jeżeli za towar zapłacono przelewem bankowym. Dlatego też przy wykonywaniu przelewu należy szczególną uwagę zwrócić na opis tego przelewu. Jeżeli wpiszesz tam dokładnie, za co płacisz (np. „Zapłata ceny za lodówkę marki XXX, zakupioną w dniu YY, od ZZZ”), to możesz fakt zakupu udowodnić za pomocą potwierdzenia przelewu.

Dowodem na zawarcie umowy sprzedaży może być także np. wypełniona karta gwarancyjna, najczęściej bowiem na takiej karcie gwarancyjnej jest zarówno pieczątka sprzedawcy, jak i dane towaru, którego dotyczy gwarancja, oraz data sprzedaży. Są to wszystkie potrzebne informacje, żeby udowodnić zakup towaru.

Sprzedawca może odmówić przyjęcia towaru, jeżeli nie udowodnisz, że towar ten został zakupiony w jego sklepie.
Przeczytaj także: Termin reklamacji wydłużony Termin reklamacji wydłużony

oprac. : JakKupować.pl JakKupować.pl

Przeczytaj także

Rękojmia a gwarancja

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: