eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Umowa na zastępstwo a powierzenie innej pracy

Umowa na zastępstwo a powierzenie innej pracy

2011-06-01 13:41

Specyfika umowy na zastępstwo polega na tym, iż umowę tę zawiera się do wykonywania konkretnej pracy, czyli pracy wykonywanej przez wskazanego imiennie nieobecnego pracownika. Mimo iż przepisy nie formułują zakazu powierzania innej pracy pracownikowi zatrudnionemu na zastępstwo, taki zakaz wynika właśnie z istoty tej umowy o pracę.

Przeczytaj także: Umowa na zastępstwo a staż pracy

Pytanie: Pracownica została zatrudniona na zastępstwo w sekretariacie za osobę, która przebywa na urlopie wychowawczym prawdopodobnie do końca października 2011 r. Obecnie w dziale księgowości jedna z pracownic przebywa na dłuższym zwolnieniu lekarskim. Czy pracownicę zatrudnioną na zastępstwo w sekretariacie możemy przenieść do działu księgowości z art. 42 § 4 kp? Umowa jest zawarta w celu zastępstwa konkretnego pracownika. Nie chciałbym zwalniać tej pracownicy, w związku z czym pytanie, czy można tę sytuację jakoś inaczej rozwiązać?

Odpowiedź: Moim zdaniem pracodawca nie ma możliwości oddelegować do innej pracy pracownika zatrudnionego na czas zastępstwa. W opisanej sytuacji strony mogą natomiast za porozumieniem stron zmienić zawartą umowę na zastępstwo poprzez wskazanie innej osoby, którą obecnie ma zastępować pracownica.

Specyfika umowy na zastępstwo polega na tym, iż umowę tę zawiera się do wykonywania konkretnej pracy, czyli pracy wykonywanej przez wskazanego imiennie nieobecnego pracownika. Mimo iż przepisy nie formułują zakazu powierzania innej pracy pracownikowi zatrudnionemu na zastępstwo, taki zakaz wynika właśnie z istoty tej umowy o pracę.

Powyższe oznacza, że umowa zawarta w celu zastępstwa konkretnego pracownika nie daje możliwości delegowania takiego pracownika na miejsce innego pracownika. Jeżeli bowiem pracodawca zatrudnił pracownika na miejsce konkretnej osoby (w sytuacji opisanej w pytaniu - pracownika sekretariatu), to nie ma możliwości teraz przenieść jej na miejsce innego pracownika, tj. pracownika z księgowości. Próba przeniesienia pracownika na zastępstwo oznaczałaby, że w rzeczywistości nie ma już potrzeby zatrudniania tej osoby w sekretariacie, a co za tym idzie, umowa powinna zostać rozwiązana.

W opisanej sytuacji pracodawca może zatem:
  • rozwiązać z pracownicą umowę o pracę na mocy porozumienia stron, po czym zawrzeć nową umowę na czas zastępstwa pracownika księgowości,
  • dokonać w drodze porozumienia zmieniającego zmiany postanowień umowy o pracę w przedmiocie osoby, którą dany pracownik ma zastępować (konieczna jest zgoda pracownika zatrudnionego na czas zastępstwa); w taki sposób dojdzie do zmiany najistotniejszej części umowy na zastępstwo, tj. wskazanie innej osoby - innego stanowiska, które będzie teraz zajmowane przez pracownika zatrudnionego na zastępstwo,
  • dokonać zmian postanowień umowy w drodze wypowiedzenia zmieniającego (jeśli pracownik nie chce zgodzić się na zmianę osoby zastępowanej i stanowiska pracy w drodze porozumienia zmieniającego).

Ważne! Odprawa dla pracownika także przy odrzuceniu nowych warunków

Wypowiedzenie pracownicy warunków zatrudnienia może przerodzić się w wypowiedzenie definitywne i tym samym w rozwiązanie umowy o pracę. W konsekwencji, jeśli pracownica odwoła się do sądu pracy, a ten nie uzna odmowy przyjęcia nowych warunków zatrudnienia jako współprzyczynę rozwiązania umowy o pracę, to w takiej sytuacji pracodawca może być zobowiązany do wypłaty pracownikowi odprawy z tytułu rozwiązania umowy o pracę z przyczyn niedotyczących pracownika.

Podstawa prawna:
  • art. 25 § 1, art. 29 § 1, art.42 § 1, § 2, § 3,§ 4 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94),
  • art. 8, art. 10 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. z 2003 r. nr 90, poz. 844).


Portal Kadrowy - odpowiedzi ekspertów prawa pracy. Porady wraz z podstawą prawną otrzymasz na skrzynkę. Dajemy gwarancję profesjonalnej odpowiedzi. W portalu do pobrania m.in. wzory, wskaźniki, kalkulatory, akty prawne.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: